најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
27/09/2016 12:23:57 | Активни огласи: 606 | Вчерашни: 74 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
- Нема информација (100)
Информатичка технологија (66)
Угостителство (55)
Трговија (43)
Градежништво и Архитектура (33)
Медицина (31)
Образование и наука (30)
Продажба и Маркетинг (21)
Производство (18)
Услуги (18)
Текстилна (15)
Прехранбена (14)
Електроника и Телекомуникации (13)
Јавна Администрација (12)
Администрација (9)
Машинство (9)
Фармација (9)
Автомобилска (8)
Графичка (7)
Убавина и здравје (7)
Хотелиерство (7)
Шпедиција и транспорт (7)
Дрвна (6)
Право (6)
Комунална (5)
Металургија (5)
Финансии и банкарство (5)
Економија (4)
Туризам (4)
Безбедност и заштита при работа (3)
Енергетика (3)
Забава и рекреција (3)
Осигурување (3)
Сметководство (3)
Воена (2)
Дистрибуција (2)
Земјоделство (2)
Инжинерство (2)
Медиуми (2)
Невладини организации и Здруженија (2)
Авио (1)
Е-комерц (1)
Консалтинг,тренинг и човечки ресурси (1)
Менаџмент (1)
Недвижнини (1)
Стоматологија (1)
Уметност и Култура (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (83)
Продавач (23)
Келнер/ка (18)
Наставник (13)
Возач (12)
Програмер (12)
Директор (11)
Магационер (10)
Општи работници (9)
Хигиеничар (9)
Архитект (8)
Доктор/ка (8)
Државен службеник (8)
Шивач/ки (8)
Агенти за продажба (6)
Доставувач (6)
Медицинска сестра (6)
Професор по германски јазик (6)
Фризер/ка (6)
Информатичари и програмери (5)
Комерцијалист (5)
Комерцијалист за терен (5)
Општ работник (5)
Помошник во кујна (5)
Работник (5)
Агент за продажба и маркетинг (4)
Асистент за продажба (4)
Бравар (4)
Веб програмер (4)
Градежен инженер (4)
Дефектолог (4)
Кувар/ка (4)
Мајстор (4)
Машински инженер (4)
Презентер (4)
Сметководител (4)
Фармацевтски техничар (4)
Шанкер/ка (4)
CALL CENTER AGENTS (3)
Software Developer (3)
Адвокатски приправник (3)
Градежен работник (3)
Графички дизајнер (3)
Касиер/ка (3)
Книговодител-Сметководител (3)
Маркетинг асистент (3)
Медицински претставник (3)
Неговател/ка (3)
Оператор (3)
Правник (3)
Проектант (3)
Референт за продажба (3)
Рецепционер (3)
Секретар/ka (3)
Советник (3)
Техничка секретарка (3)
Call Centre Representative (2)
Customer Support Resentative (2)
INDUSTRIAL SALES ENGINEER (2)
Java Developer (2)
Office Manager (2)
PHP Senior Developer (2)
Агент за осигурување (2)
Административен асистент (2)
Асистент за финансии (2)
Асистент менаџер (2)
Готвач (2)
Дистрибутер (2)
Економски промотери (2)
Електроничар (2)
Козметичарка (2)
Комерцијалист на медицинска опрема (2)
Контролор (2)
Лекар (2)
Маркетинг агент (2)
Медицински персонал (2)
Месар/Касап (2)
Моделар (2)
Монтер (2)
Општ магацински работник (2)
Персонал за продажба (2)
Пица мајстор (2)
Помошник Сметководител (2)
Помошник угостителски работник (2)
Проект менаџер (2)
Промотер (2)
Професор по англиски јазик (2)
Работник во производство (2)
Работник за обезбедување (2)
Референт за директна продажба (2)
Салатер (2)
Сендвичар/ка (2)
Сервисер (2)
Службеник (2)
Специјалист (2)
Стручен Соработник (2)
Таксист (2)
Туристички работник (2)
Фармацевт (2)
Физио-терапевт (2)
Хаусмајстор (2)
.NET DEVELOPER (1)
.Net Software Developer (1)
accounts/office administrators (1)
Aвтомеханичар (1)
Customer Service Representative (1)
Database Administrator (Oracle) (1)
Director R&D (1)
Game Programmers /Animators (1)
Internship (1)
iOS DEVELOPER (1)
IT support specialist (1)
Java WEB developer (1)
Junior Developer (1)
Marketing manager (1)
Office Assistant (1)
Programme assistant (1)
Python Developer (1)
Sales & Marketing representative (1)
Sales agent (1)
SENIOR .NET DEVELOPER (1)
SENIOR AUTOMATION QA ENGINEER (1)
Senior C++ Software Developer (1)
SENIOR HTML5/JAVASCRIPT FRONT-END DEVELOPER (1)
Senior Java Software Developer (1)
Senior Software Quality Engineer (1)
SEO specialist (1)
Supply Chain and Quality Executive (1)
Web designer (1)
Автомеханичар (1)
Агент за транспорт (1)
Агроном (1)
Административен директор (1)
Административен работник (1)
Административен референт (1)
Административно-книговодствен работник (1)
Веб дизајнер (1)
Видео Монтажер (1)
Водител (1)
Водоинсталатер (1)
Воздухопловно технички инженер (1)
Главен сметководител (1)
Градежен техничар (1)
Графичар (1)
Дадилка/Куќна помошничка (1)
Дизајнер (1)
Едукатор (1)
Економист (1)
Електричар (1)
Електро инженер (1)
Електро инсталатер (1)
Електро техничар (1)
Електромонтер (1)
Заварувач (1)
Илустратор (1)
Имплементатор (1)
Инженер (1)
Истражувач (1)
ИТ систем Инженер (1)
Компјутерски техничар (1)
Кројач (1)
Лаборант (1)
Лифт - бој (1)
Лице за мониторинг (1)
Маркетинг менаџер (1)
Маркетинг специјалист (1)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (1)
Менаџер за продажба (1)
Менаџер на канцеларија (1)
Механичар (1)
Музичар (1)
НЕЗАВИСЕН КОМЕРЦИЈАЛИСТ НА ТЕРЕН (1)
Одговорен за одржување (1)
Општи работници и возач (1)
Офсет Машинист (1)
Пекар (1)
Помошник магационер (1)
Претседател (1)
Програмски асистент (1)
Проект асистент (1)
Професионален војник (1)
Психолог (1)
Работник/ци (1)
Работнички (1)
Раководител (1)
Ракувач на градежна машина (1)
Ракувач на градежни машини (1)
Референт за транспорт (1)
Сервис Техничар/Инженер (1)
Сервисер на медицинска опрема (1)
Систем администратор (1)
Систем инженер (1)
Собар/ka (1)
Советници на германски јазик за Customer Care Center (passive inbound) (1)
Сообраќаен инженер (1)
Соработник (1)
Специјализант по трудова медицина (1)
Специјалист за апликативно одржување на системите во ЦРМ доменот (1)
Специјалист за интернет маркетинг и социјални медиуми (1)
Специјалист за софтвер (1)
Столар (1)
Стоматолог (1)
Стоматолошка сестра (1)
Супервизор за дистрибуција (1)
Сценски работници (1)
Текстописец (1)
Телефонски оператор (1)
Тест техничар (1)
Тим лидер (1)
Трговец (1)
Угостителски работници (1)
Управител (1)
Финансиски менаџер (1)
Хостеса (1)
Чувар (1)
Шалтерски работник (1)
Шеф на кујна (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Не биди роб на својата плата! Ако планираш на направиш нешто во светот, мора да започнеш пред да наполниш четириесет, пред периодот на иницијатива да заврши. Направи го сега!
-Robert Cochrane
 
Најпопуларни Огласи
Office Assistant
МСМ системс
(4051 прегледи)
Комерцијалист
ЕКСТРИМ ПАРФЕМИ ДОО
(3287 прегледи)
Sales & Marketing representative
POLO - Paper and Packaging Solutions
(3224 прегледи)
Правник
проперти алианце
(3209 прегледи)
Административен референт
Агенција Џоб 2011
(2936 прегледи)
Доктор/ка
ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје“ - Скопје
(2917 прегледи)
Административен работник
тудорс скопје
(2767 прегледи)
Агенти за продажба
ОНЕ.ВИП ДОО
(2659 прегледи)
- Нема информација
ЦАД-ЛАИФ ДОО Битола
(2560 прегледи)
Менаџер на канцеларија
Делта Електрик ДОО, Скопје
(2489 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Моето прво интервју


Во денешно време лицето кое бара работа е на тежок пат во учење на успешно лансирање и одржување на кариерата. Но, фокусирајќи се еднаш на кариерата, вештините, способностите и целите, не е доволно. Клучното прашање за решавање е целите на компанијата и работните задачи. При секој чекор од процесот на резиме / телефонски разговор/ процесот на интервју, предизвик на кандидатот е да ги вкомпонира спецификациите за работното место со своите основни можности, целосно демонстрирајќи ја конекцијата меѓу своите вештини и потребите на компанијата. Правејќи го тоа успешно му овозможува на кандидатот да ги истакне своите карактеристики и во голема мера го зголеми потенцијалот за успех во интервјуто / процесот на селекција.

 

Интервјуирањето на кандидатите им овозможува на компанијата добро да ги оцени, да ги тестира нивните очекувања и да го најде оној кој најмногу одговара за исполнување на нивните цели. Имајте во предвид некои клучни работи при интервјуирањето:

·         Користете ги спецификациите за  да ги споделите информациите за кариерата, работните позиции и одговорностите кои се поврзани со спецификациите.

·         Слушајте го тој што ве интервјуира и одговарајте на поставените прашања.

·         Бидете подготвени да поставите неколку солидни прашања кои покажуваат знаење и ниво адекватно со спецификациите за работата, кои ќе илустрираат дека го водите разговорот кога станува збор за барањата на компанија.

·         Последен совет: прашајте за работата

 

Пазарот на труд е променет, и работодавците сакаат да вработат некој кој не треба многу да го обучаваат. Со други зборови, имате многу работа што треба да се направи и треба од некаде да започнете.

 

 

Што да запомнете

За професионалци кои се одлучите да бараат прва работа, експертите сугерираат четири клучни точки да се запаметат:

 

1. Знај што имаш да понудиш

Многу кандидати за работа не ги истакнуваат доволно своите вештини, искуства и компетенции. Тешко е да се биде ефективен, кога навистина не знаете во што сте добри и што корист може да и донесете на компанијата. Значи мора навистина да ги истакнете своите вештини и способности. Колку повеќе разбирате што нудите, со поголема самодоверба ќе влезете во интервјуто и ќе бидете повеќе фокусирани во споделувањето на вашите вештини и способности.

 

2. Бидете свои- ќе биде од корист и за компанијата и за вас.

Треба да разберете дека денес не е се во “удомувањето” во нова компанија, наместо тоа, се е во сосема природно вклопување во една организација. Не е веќе само да се влезе на работа; денес е далеку поважно да се влезе на вистинската работа.

 

3. Дадете добар одговор, а не брз.

Нема потреба да одговарате секоја секунда кога лицето кое ве интервјуита ќе престане да зборува. Доколку прашањето е подетално, не одговарајте веднаш. Размислете неколку секунди и сетете се на една или две клучни точки кои сакате да ги истакнете, а потоа одговорете. Всушност, повеќе точно и позитивно за испитаникот е да се каже, "Тоа е интересно прашање, ќе ми треба еден момент да размислам за тоа.

 

4. Посочете конкретни примери

Убаво е да истакнете дека сте тимски играч, но додавањето на пример од реалниот живот го прави уште помоќно и веродостојно. Едноставен одговор на прашањата не е толку моќен како одговор кој е проследен со вистински примери.

 

Понекогаш дури и најдобро разработените планови не можат да ве заштитат од неочекувана катастрофа. И покрај убедувањето дека не може ниоклопен автомобил” да ве извлече од непријатната ситуација во која сте западнале, сепак постојат начини со кои може да се надминат дури и најсрамните ситуации при интервју

 

Активни Корисници
7635
Линкови
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Jавни огласи за вработување во Државната служба
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Косово
Новиот Дизајн е:Total of voters : 12504

Стории
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Какво стопанство такви плати, вели економскиот консултант Горан Рафајловски, коментирајќи го фактот што реалната плата во Македонија е на сосема истото ниво како и пред шест години.
Од СДСМ велат дека предлог буџетот има фабричка грешка, бидејќи е планиран на нереални основи и економски показатели кои тешко дека ќе се остварат. ДУИ го поддржува предлогот, оти тој е базиран врз програмите и на ДУИ и на ВМРО ДПМНЕ.
Новиот буџет ќе треба да се донесе до 12 октомври до распуштањето на Собранието, а од СДСМ најавија дека ќе направат сè да за да го спречат неговото усвојување.
Државата и фирмите се во нерамноправна положба во однос на повеќе прашања, како наплатата на долговите и повратот на ДДВ-то, но стопанствениците се плашат да се пожалат.
Министерството за финансии соопшти дека аукцијата е откажана за да се намали домашното задолжување, со што ќе се останат повеќе ликвидни средства за кредитирање на бизнисот.
Економскиот раст главно се должи на задолжувањата, но на долг рок тие ќе бидат камен врзан врз вратот на економијата.
Од осамостојувањето, граѓаните преживеаја болна транзиција, приватизација која многумина ја опишуваат како криминална, грабеж преку пирамидални штедилници, илјадници луѓе останаа без работа, а индустрија беше речиси уништена. Од друга страна, хиперинфлацијата беше ставена под контрола, а денарот стабилизиран.
Зголемените трошоци во септември, за повеќето македонски граѓани стануваат неиздржливи, па единствено им преостанува да им се восхитуваат на есенските пејсажи.
Платите во Македонија може и да бидат повисоки, но се одржуваат на ниско ниво поради големата невработеност.
Компаниите ги одложуваат одлуките за нови инвестиции додека трае политичката криза. Бизнисот е во исчекување на изборите и распоредот на политичките сили по нив.
Владата се задолжува подолгорочно за да го префрли товарот на враќањето на долговите на идните генерации, но во таков случај и каматите се повисоки.
Со новиот ребаланс, кој според власта е наменет за санирање на последиците од поплавите во скопскиот регион, се предвидуваат повеќе пари за стоки и услуги. Сепак, само еден месец по веќе направениот ребаланс, сега се предвидуваат повеќе пари и за плати и надоместоци и за социјални трансфери, додека ќе има помалку пари за субвенции и за капитални расходи.
Трговците велат дека не забележале значително зголемување на прометот и покрај тоа што е сезона на попусти, кога некои произвиди се продаваат и до 70 отсто поевтино.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата