најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
01/10/2016 05:10:22 | Активни огласи: 673 | Вчерашни: 89 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
- Нема информација (105)
Информатичка технологија (76)
Угостителство (60)
Образование и наука (42)
Трговија (40)
Градежништво и Архитектура (38)
Медицина (36)
Продажба и Маркетинг (24)
Производство (21)
Услуги (17)
Прехранбена (15)
Текстилна (13)
Фармација (13)
Графичка (12)
Електроника и Телекомуникации (12)
Администрација (11)
Јавна Администрација (11)
Автомобилска (9)
Машинство (8)
Хотелиерство (8)
Дрвна (7)
Комунална (7)
Металургија (7)
Убавина и здравје (7)
Шпедиција и транспорт (7)
Право (6)
Финансии и банкарство (5)
Економија (4)
Осигурување (4)
Сметководство (4)
Безбедност и заштита при работа (3)
Забава и рекреција (3)
Медиуми (3)
Воена (2)
Дистрибуција (2)
Енергетика (2)
Земјоделство (2)
Инжинерство (2)
Менаџмент (2)
Недвижнини (2)
Стоматологија (2)
Уметност и Култура (2)
Авио (1)
Е-комерц (1)
Консалтинг,тренинг и човечки ресурси (1)
Невладини организации и Здруженија (1)
Социјална (1)
Туризам (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (93)
Келнер/ка (22)
Продавач (21)
Директор (19)
Програмер (18)
Наставник (16)
Возач (13)
Општи работници (10)
Државен службеник (9)
Магационер (9)
Хигиеничар (9)
Архитект (8)
Доктор/ка (7)
Медицинска сестра (7)
Професор по германски јазик (7)
Шивач/ки (7)
Агенти за продажба (6)
Доставувач (6)
Комерцијалист (6)
Работник (6)
Фризер/ка (6)
CALL CENTER AGENTS (5)
Асистент за продажба (5)
Бравар (5)
Веб програмер (5)
Градежен инженер (5)
Информатичари и програмери (5)
Комерцијалист за терен (5)
Неговател/ка (5)
Оператор (5)
Општ работник (5)
Помошник во кујна (5)
Фармацевтски техничар (5)
Адвокатски приправник (4)
Графички дизајнер (4)
Касиер/ка (4)
Кувар/ка (4)
Мајстор (4)
Маркетинг асистент (4)
Медицински персонал (4)
Персонал за продажба (4)
Презентер (4)
Проект менаџер (4)
Проектант (4)
Фармацевт (4)
Шанкер/ка (4)
Агроном (3)
Дефектолог (3)
Лекар (3)
Машински инженер (3)
Медицински претставник (3)
Правник (3)
Работник за обезбедување (3)
Рецепционер (3)
Секретар/ka (3)
Сметководител (3)
Стручен Соработник (3)
Техничка секретарка (3)
.NET DEVELOPER (2)
Call Centre Representative (2)
Customer Support Resentative (2)
Java Developer (2)
PHP DEVELOPER (2)
PHP Senior Developer (2)
Software Developer (2)
Агент за осигурување (2)
Агент за продажба и маркетинг (2)
Административен асистент (2)
Административно-книговодствен работник (2)
Асистент менаџер (2)
Веб дизајнер (2)
Готвач (2)
Градежен работник (2)
Дистрибутер (2)
Економски промотери (2)
Електричар (2)
Електроничар (2)
Инженер (2)
Книговодител-Сметководител (2)
Козметичарка (2)
Комерцијалист на медицинска опрема (2)
Менаџер за продажба (2)
Месар/Касап (2)
Механичар (2)
Моделар (2)
Монтер (2)
Општ магацински работник (2)
Пица мајстор (2)
Помошник Сметководител (2)
Помошник угостителски работник (2)
Промотер (2)
Професор по англиски јазик (2)
Работник/ци (2)
Референт за директна продажба (2)
Референт за продажба (2)
Салатер (2)
Сендвичар/ка (2)
Сервис Техничар/Инженер (2)
Советник (2)
Специјалист (2)
Специјалист за софтвер (2)
Стоматолошка сестра (2)
Таксист (2)
Физио-терапевт (2)
.Net Software Developer (1)
accounts/office administrators (1)
Area Sales Manager (1)
Aвтомеханичар (1)
Customer Service Representative (1)
Database Administrator (Oracle) (1)
Director R&D (1)
Game Programmers /Animators (1)
INDUSTRIAL SALES ENGINEER (1)
Internship (1)
iOS DEVELOPER (1)
IT support specialist (1)
Java WEB developer (1)
Junior Developer (1)
Marketing manager (1)
Office Assistant (1)
Office Manager (1)
Programme assistant (1)
Python Developer (1)
Sales agent (1)
SALES EXECUTIVE (1)
SENIOR .NET DEVELOPER (1)
SENIOR AUTOMATION QA ENGINEER (1)
Senior C++ Software Developer (1)
SENIOR HTML5/JAVASCRIPT FRONT-END DEVELOPER (1)
Senior Java Software Developer (1)
Senior Software Quality Engineer (1)
SEO specialist (1)
Supply Chain and Quality Executive (1)
Автомеханичар (1)
Агент за недвижности (1)
Агент за транспорт (1)
Административен директор (1)
Административен работник (1)
Административен референт (1)
Асистент (1)
Асистент за набавки (1)
Асистент за финансии (1)
Видео Монтажер (1)
Водител (1)
Водоинсталатер (1)
Воздухопловно технички инженер (1)
Гинеколошко-акушерски сестра (1)
Главен сметководител (1)
Градежен техничар (1)
Графичар (1)
Дадилка/Куќна помошничка (1)
Дизајнер (1)
Едукатор (1)
Економист (1)
Електро инженер (1)
Електро инсталатер (1)
Електромонтер (1)
Заварувач (1)
Илустратор (1)
Имплементатор (1)
Инжинер по Заштита при работа (1)
Истражувач (1)
ИТ Специјалист (1)
Книговезачка (1)
Компјутерски техничар (1)
Контролор (1)
Координатор (1)
Кројач (1)
Лаборант (1)
Лице за мониторинг (1)
Маркетинг агент (1)
Маркетинг специјалист (1)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (1)
Менаџер (1)
Менаџер на канцеларија (1)
Молер (1)
Надворешен соработник (1)
НЕЗАВИСЕН КОМЕРЦИЈАЛИСТ НА ТЕРЕН (1)
Одговорен за одржување (1)
Оперски солист (1)
Општи работници и возач (1)
Офсет Машинист (1)
Пекар (1)
Помошник магационер (1)
Проект асистент (1)
Професионален војник (1)
Психолог (1)
Работници во оддел за специјални возила (1)
Работнички (1)
Радиолошки технолог (1)
Раководител (1)
Ракувач на градежна машина (1)
Ракувач на градежни машини (1)
Ревизор (1)
Референт за транспорт (1)
Сервисер (1)
Сервисер на медицинска опрема (1)
Систем администратор (1)
Систем инженер (1)
Собар/ka (1)
Советници на германски јазик за Customer Care Center (passive inbound) (1)
Сообраќаен инженер (1)
Соработник (1)
Специјализант по трудова медицина (1)
Специјалист за апликативно одржување на системите во ЦРМ доменот (1)
Специјалист за интернет маркетинг и социјални медиуми (1)
Столар (1)
Стоматолог (1)
Супервизор за дистрибуција (1)
Сценски работници (1)
Текстописец (1)
Телефонски оператор (1)
Тест техничар (1)
Техничка секретарка – комерцијалист (1)
Технички секретар (1)
Технички соработник (1)
Технолог (1)
Тим лидер (1)
Трговец (1)
Туристички работник (1)
Угостителски работник (1)
Угостителски работници (1)
Финансиски менаџер (1)
Фригосервисер (1)
Хаусмајстор (1)
Хостеса (1)
Хотелски персонал (1)
Чувар (1)
Шалтерски работник (1)
Шеф на кујна (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Многумина од нас работат понапорно отколку што сакаат, на работа што воопшто не ја сакаат. Зошто? Логично! Со цел да си дозволиме еден вид на постоење, не се грижиме како живееме.
-Bradford Angier
 
Најпопуларни Огласи
Office Assistant
МСМ системс
(4437 прегледи)
Доктор/ка
ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје“ - Скопје
(3709 прегледи)
Правник
проперти алианце
(3557 прегледи)
Комерцијалист
ЕКСТРИМ ПАРФЕМИ ДОО
(3477 прегледи)
Административен референт
Агенција Џоб 2011
(3349 прегледи)
Агенти за продажба
ОНЕ.ВИП ДОО
(3243 прегледи)
Административен работник
тудорс скопје
(3219 прегледи)
Менаџер на канцеларија
Делта Електрик ДОО, Скопје
(2748 прегледи)
- Нема информација
ЦАД-ЛАИФ ДОО Битола
(2664 прегледи)
Медицински персонал
ЈЗУ Институт зa трансфузиона медицина на РМ
(2600 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Статистика


 

Статистика
Статистика на огласи
Вкупно Огласи: 109766
Вкупно Активни Огласи: 694
По Вработувач:
- Нема информација 27989
Агенција за администрација 3460
Влада на Република Македонија 1811
АГЕНЦИЈА ЗА ДРЖАВНИ СЛУЖБЕНИЦИ 850
- Нема информација 501
Медиа Принт Македонија ДОО 413
младинска книга 385
Агенција за Катастар на Недвижности 367
ХОТ - ХОТ 365
АБ Канал 357
Прв Приватен Европски Универзитет 340
КАМ ДООЕЛ 310
Еурофарм 279
Вработување.ком 270
ЈКП „Комуналец“ Прилеп 250
Кроациа Осигурување - Живот АД 243
ОКИТЕКС АД 226
Johnson Matthey Catalysts 226
Гранит АД - Скопје 220
Фонд за Здравствено Осигурување на Македонија 213
Нема Информација 213
Министерство за финансии 203
АГЕНЦИЈА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА 198
ТРАНС MET 195
РЕСТОРАН ПЕЛИСТЕР 193
Веро 186
ЈП "Македонски шуми" - Скопје 186
ГЕИНГ КРЕБС УНД КИФЕР 176
Универзитет „Гоце Делчев" - Штип 170
АД „Електрани на Македонија" - Скопје 168
Скопски Легури ДООЕЛ Скопје 162
МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО 157
Johnson Controls 154
ЗЕГИН ДОО 148
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОДБРАНА 145
MGI 144
ПроКредит Банка 144
ПЕЧАТНИЦА МИСИРКОВ - СКОПЈЕ 143
ЈП Водовод и канализација - Скопје 141
К.А.К. дооeл 138
По Област:
Скопски 75363
Цела Македонија 4117
Битолски 3858
Кумановски 2576
Охридски 2514
Тетовски 2405
Струмички 2137
Прилепски 1999
Штипски 1755
Велешки 1631
Надвор од Македонија 1579
Гостиварски 1433
Гевгелиски 1123
Струшки 1090
Кавадаречки 1054
Кичевски 983
Кочански 808
Западна Македонија 689
Нема Информација 677
Неготински 548
Радовишки 530
Светиниколски 523
Кривопаланечки 503
Ресенски 486
Винички 454
Пробиштипски 423
Дебарски 392
Источна Македонија 382
Македонски Брод 376
Валандовски 360
Делчевски 359
Крушевски 340
Беровски 337
Кратовски 285
Демирхисарски 284
Демиркаписки 277
Пехчевски 211
Дојрански 199
Македонска Каменица 186
Каменички 103
По Огласувач:
Најди Работа 38075
Дневник 22955
Вечер 14883
Нова Македонија 12849
Вест 7122
Утрински Весник 4176
Време 3473
Шпиц 2922
Lajm 976
Капитал 831
Koha 790
Слободен печат 374
Фокус 263
Бизнис 101
Ден 46
Битолски весник 14
Форум 1
Македонија Денес 1
Граѓански 1
По Позиција:
- Нема информација 16255
Наставник 5011
Соработник 3939
Директор 3576
Продавач 3256
Келнер/ка 2914
Раководител 2716
Хигиеничар 2532
Возач 2500
Работник/ци 2176
Угостителски работник 2159
Референт 2075
Доктор/ка 1800
Комерцијалист 1594
Советник 1541
Сметководител 1510
Козметичарка 1404
Готвач 1395
Фармацевт 1287
Фризер/ка 1264
Асистент 1032
Секретар 956
Медицинска сестра 919
Менаџер 875
Инженер 849
Оператор 825
Градежен работник 800
Административен работник 775
Градежен инженер 775
Фармацевтски техничар 697
Дистрибутер 696
Архитект 636
Магационер 631
Шивач/ки 624
Програмер 605
Општ работник 590
Правник 510
Агенти за продажба 494
Бравар 492
Пекар 474
Активни Корисници
7493
Линкови
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Jавни огласи за вработување во Државната служба
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Косово
Новиот Дизајн е:Total of voters : 12509

Стории
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Владата предизборно ги части пензионерите, а Светската банка предупредува на состојбите во македонскиот пензиски систем. Догодина дури 452 милиони евра, односно 45 отсто од пензиите ќе се исплаќаат од буџетот, а не од пензиските придонеси. Прашањето е ќе дочекаат ли идните генерации да земаат пензија поради денешниот популизам?
За власта буџетот за 2017 е развоен, а за опозицијата тој е само список на желби и предизборно ветување. Буџетот за идната година, власта настојува да биде усвоен до 12 октомври, до распуштањето на Парламентот.
Намалувањето на бројот на невработени веројатно се должи на бришење од евиденцијата во Агенцијата за вработување и на иселувањето, а не на економскиот раст, велат аналитичарите.
Какво стопанство такви плати, вели економскиот консултант Горан Рафајловски, коментирајќи го фактот што реалната плата во Македонија е на сосема истото ниво како и пред шест години.
Од СДСМ велат дека предлог буџетот има фабричка грешка, бидејќи е планиран на нереални основи и економски показатели кои тешко дека ќе се остварат. ДУИ го поддржува предлогот, оти тој е базиран врз програмите и на ДУИ и на ВМРО ДПМНЕ.
Новиот буџет ќе треба да се донесе до 12 октомври до распуштањето на Собранието, а од СДСМ најавија дека ќе направат сè да за да го спречат неговото усвојување.
Државата и фирмите се во нерамноправна положба во однос на повеќе прашања, како наплатата на долговите и повратот на ДДВ-то, но стопанствениците се плашат да се пожалат.
Министерството за финансии соопшти дека аукцијата е откажана за да се намали домашното задолжување, со што ќе се останат повеќе ликвидни средства за кредитирање на бизнисот.
Економскиот раст главно се должи на задолжувањата, но на долг рок тие ќе бидат камен врзан врз вратот на економијата.
Од осамостојувањето, граѓаните преживеаја болна транзиција, приватизација која многумина ја опишуваат како криминална, грабеж преку пирамидални штедилници, илјадници луѓе останаа без работа, а индустрија беше речиси уништена. Од друга страна, хиперинфлацијата беше ставена под контрола, а денарот стабилизиран.
Зголемените трошоци во септември, за повеќето македонски граѓани стануваат неиздржливи, па единствено им преостанува да им се восхитуваат на есенските пејсажи.
Платите во Македонија може и да бидат повисоки, но се одржуваат на ниско ниво поради големата невработеност.
Компаниите ги одложуваат одлуките за нови инвестиции додека трае политичката криза. Бизнисот е во исчекување на изборите и распоредот на политичките сили по нив.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата