најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
27/05/2015 07:32:02 | Активни огласи: 604 | Вчерашни: 82 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (105)
Угостителски работник (37)
Возач (25)
Келнер/ка (20)
Продавач (13)
Наставник (12)
Доктор/ка (11)
Козметичарка (11)
Работник (11)
Сметководител (10)
Комерцијалист (9)
Општ работник (9)
Фармацевт (9)
Информатичари и програмери (8)
Програмер (8)
Практикант (7)
.NET DEVELOPER (6)
Агент за продажба и маркетинг (6)
Готвач (6)
Директор (6)
Магационер (6)
Обезбедувач (6)
Фармацевтски техничар (6)
Административен работник (5)
Архитект (5)
Веб програмер (5)
ИТ Инженер (5)
Персонал за продажба (5)
Референт за продажба (5)
PHP Senior Developer (4)
Градежен инженер (4)
Машински инженер (4)
Рецепционер (4)
PHP DEVELOPER (3)
Административен асистент (3)
Административен референт (3)
Градежен техничар (3)
Дистрибутер (3)
Заварувач (3)
Инженер (3)
Кувар/ка (3)
Маркетинг асистент (3)
Медицинска сестра (3)
Монтер (3)
Проект менаџер (3)
Хигиеничар (3)
Android Software Developer (2)
Oracle Developer (2)
SENIOR HTML5/JAVASCRIPT FRONT-END DEVELOPER (2)
Senior software developer (2)
Web developer (2)
Администратор (2)
Анкетар (2)
Бравар (2)
Веб дизајнер (2)
Видео Монтажер (2)
Водоинсталатер (2)
Електричар (2)
Електро инженер (2)
Електроничар (2)
Курир (2)
Маркетинг менаџер (2)
Наставник по Англиски (2)
Новинар (2)
Оператор (2)
Општи работници (2)
Персонал (2)
Помошник во кујна (2)
Помошник/чка (2)
Промотер (2)
Работник за обезбедување (2)
Стоматолог (2)
Технолог (2)
Управувач на машина (2)
Фризер/ка (2)
Шивач/ки (2)
Account Assistant (1)
Business Development Companion (1)
CALL CENTER AGENTS (1)
Call Centre Representative (1)
Customer Support Specialist fluent in French (1)
iOS DEVELOPER (1)
IT Specialist (1)
Java Developer (1)
Junior Developer (1)
Managing Director (1)
Marketing manager (1)
MOBILE APPLICATION DEVELOPER – ANDROID (1)
Office Manager (1)
Project director (1)
Regional manager (1)
Sales Manager (1)
SALES SPECIALIST (B2C) (1)
SENIOR .NET DEVELOPER (1)
SENIOR AUTOMATION QA ENGINEER (1)
SENIOR JAVA DEVELOPER (1)
Solution Developer/ Team Lead, M.Sc. (1)
Store Manager (1)
Авто лакер (1)
Автомеханичар (1)
Агент за осигурување (1)
Агент за транспорт (1)
Агенти за продажба (1)
Агроном (1)
Адвокатски приправник (1)
Аниматор (1)
Асистент (1)
Асистент за продажба (1)
Бебиситерка (1)
Благајник (1)
Виљушкарист (1)
Водител (1)
Геодетски инженер (1)
Гинеколог (1)
Главен сметководител (1)
Градежен работник (1)
Графички дизајнер (1)
Деловен секретар (1)
Дерматолог (1)
Домашен помошник (1)
Електро техничар (1)
Електроавтоматичар (1)
Енергетичар (1)
Забен техничар (1)
Земјоделски работници (1)
Инжинер по Заштита при работа (1)
Информатичар (1)
Касиер/ка (1)
Комерцијалист за терен (1)
Комерцијалист, магационер (1)
Контролор (1)
Координатор (1)
Лимар (1)
Лице за мониторинг (1)
Личен асистент (1)
Маникир (1)
Маркетинг специјалист (1)
Машинобравари (1)
Медија планер (1)
Менаџер за продажба (1)
Менаџер на сектор (1)
Месар (1)
Механичар (1)
Монтажер (1)
Неговател/ка (1)
Односи со јавност-PR (1)
Оператор во кол центар на германски јазик (1)
Општ магацински работник (1)
Офицер за продажба (1)
Пекар (1)
Пица мајстор (1)
Преведувач (1)
Претставник за продажба и маркетинг (1)
Проектант (1)
Професор по англиски јазик (1)
Работник во производство (1)
Разновидно (1)
Раководител (1)
Ревизор (1)
Референт (1)
Службеник за логистика (1)
Собар/ka (1)
Соработник за Човечки Ресурси (1)
Специјалист за интернет маркетинг и социјални медиуми (1)
Специјалист за финансии (1)
Столар (1)
Стоматолошка сестра (1)
Стручен Соработник (1)
Супервизор (1)
Телекомуникациски специјалист (1)
Техничар (1)
Техничка секретарка (1)
Техничка секретарка – комерцијалист (1)
Технички персонал (1)
Технички соработник (1)
Транспортер (1)
Туристички работник (1)
Угостителски работници (1)
Унапредувач на продажба (1)
Услужен работник (1)
Фарбар (1)
Физио-терапевт (1)
Хаусмајстор (1)
Чувар (1)
Шалтерски работник (1)
Шанкер/ка (1)
Шеф на кујна (1)
Шеф на ресторан (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Ако сметаш дека си неопходен, стави го прстот во чаша со вода, извлечи го и обрни внимание на дупката што ја остави.
-Anonymous
 
Најпопуларни Огласи
Продавач
ДУ-БО ДД МАРКЕТИ
(10074 прегледи)
Видео Монтажер
СкајНет ТВ
(6091 прегледи)
Административен референт
БАУЕР БГ
(5867 прегледи)
Општи работници
ЕСИ
(4051 прегледи)
Оператор
илс солутионс
(3900 прегледи)
Административен работник
Цермат
(2787 прегледи)
CALL CENTER AGENTS
DB Survey International
(2730 прегледи)
Информатичари и програмери
Програмер
(2593 прегледи)
Курир
Брза Пратка
(2316 прегледи)
Техничка секретарка
СкајНет ТВ
(1928 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Статистика


 

Статистика
Статистика на огласи
Вкупно Огласи: 140850
Вкупно Активни Огласи: 616
По Вработувач:
„АКТИФФ“ ДОО Скопје 56
/ 29
ЏОБ 2011 20
„ВАРДАР ГРАДБА“ ДОО 18
Неуромедика 13
. 9
"Д-р Панче Караѓозов" Скопје 9
“АРТИНГ“ - Скопје 8
„Арсени Јовков“- Скопје 6
"CCECM" - Скопје 3
Хелиос Медикал 3
‘‘Димико Ели‘‘ 3
Канцеларија на претседателот на Владата 2
///// 2
"ЗСТ" УВОЗ- ИЗВОЗ ДОО 2
Centralsys 1
Вега Медикал 1
„Бауерфеинд“ ДООЕЛ 1
„Музеј на град Скопје" - Скопје 1
“УНИВЕРСАЛ“ дооел Скопје 1
Карамел Гроуп 1
Национална агенција за европски образовни програм 1
„АДРА“ ДООЕЛ - Скопје 1
„Гранит - Каменоломи" ДООЕЛ - Скопје 1
„Макфест 2014” - Штип 1
По Област:
Битолски 4278
Кумановски 2949
Гостиварски 1927
Велешки 1827
Кавадаречки 1260
Гевгелиски 1256
Кичевски 1194
Кочански 992
Западна Македонија 723
Кривопаланечки 596
Винички 526
Дебарски 466
Источна Македонија 419
Делчевски 404
Македонски Брод 393
Беровски 383
Валандовски 373
Крушевски 354
Демирхисарски 334
Кратовски 319
Демиркаписки 262
Дојрански 185
Македонска Каменица 176
Каменички 85
Богданци 59
По Огласувач:
Дневник 39307
Најди Работа 32918
Вечер 18423
Нова Македонија 14886
Вест 10076
Време 9307
Шпиц 9127
Утрински Весник 6320
Капитал 919
Koha 580
Lajm 530
Фокус 262
Слободен печат 260
Бизнис 159
Ден 46
Македонија Денес 46
Форум 34
Битолски весник 14
Граѓански 1
По Позиција:
- Нема информација 13177
Aгент за осигурување 347
Account Manager 193
Babysitter 84
.NET DEVELOPER 41
Account Assistant 28
C/C++ Developer 21
Aвтомеханичар 15
Account Executive/Copywriter 8
accounts/office administrators 7
Associate Financial Control 5
.Net Team Lead 5
Business administrator 5
ADMINISTRATIVE OFFICER 4
Advertising Sales Agent 3
AFTERSALES DISTRICT MANAGER 3
Account Director 2
ADVISOR 2
Art director 2
3аменик на претседателот во Комисија 2
Assistant Quality Controller 1
Banking Services Officer 1
CALL CENTER AGENTS 1
ADMINISTRATIVE MANAGER 1
Assessors 1
Активни Корисници
2778
Линкови
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Jавни огласи за вработување во Државната служба
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Косово
Новиот Дизајн е:Total of voters : 10911

Стории
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Ако политичката криза продолжи или ескалира, штетата ќе ја почувствуваме сите, затоа што тоа ќе значи помалку инвестиции, создавање помалку работни места, можеби и намалување на плати, ако дојде до таква ситуација да имаме повисоки каматни стапки, сите коишто имаме кредити ќе имаме поголеми рати за плаќање, исто така бизнисите ќе имаат поголеми рати за плаќање, така што штетата ќе ја почувствуваат сите што живеат во Македонија, вели гувернерот на Народната банка Димитар Богов во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Земаме кредити за да покриеме трошоци и најавите за повисоки камати не затекнаа, велат граѓаните. Гувернерот Богов вели дека во втората половина на годината ќе има ситуација кога економијата би се соочила со рецесија ако продолжи оваа политичка неизвесност и уште ескалира.
Опозицијата и власта не смеат да си дозволат ривалитет и натаму заборавајќи дека ја сечат гранката врз која седат, а како резултат на тоа државата да западне во банкрот, велат од бизнис заедницата.
Австрискиот амбасадор во Македонија Томас Михаел Бајер вели дека на македонските власти им било кажано дека довербата во погодната инвестициска клима некако се намалува. Како проблеми се наведуваат честите измени на законите.
Економистите велат дека владата ја применува оваа политика на долгорочно задолжување со цел да го префрли товарот на враќање на долговите на некои идни генерации.
Во јавноста се создава впечаток дека Македонија е инвестициски Елдорадо на Балканот. Реалноста, пак, е сосема поинаква. Земјава е на дното на балканската листа за привлекување странски капитал.
Ветувањата на премиерот за разни субвенции, помош, трошоци, за кои се потребни државни пари, а кои не се претходно планирани, се поизвесно водат кон ребаланс на буџетот.
Според податоците на Министерството за финансии, буџетскиот дефицит во првите три месеци од годинава е 102 милиони евра, што е повеќе од една третина од дефицитот предвиден да се направи во целата година.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата