најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
26/07/2016 02:06:01 | Активни огласи: 467 | Вчерашни: 52 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
- Нема информација (69)
Угостителство (41)
Информатичка технологија (40)
Трговија (30)
Производство (24)
Градежништво и Архитектура (22)
Образование и наука (21)
Медицина (20)
Услуги (18)
Продажба и Маркетинг (17)
Прехранбена (16)
Текстилна (15)
Шпедиција и транспорт (14)
Автомобилска (8)
Електроника и Телекомуникации (8)
Фармација (8)
Хотелиерство (7)
Јавна Администрација (6)
Администрација (5)
Недвижнини (5)
Сметководство (5)
Убавина и здравје (5)
Графичка (4)
Забава и рекреција (4)
Медиуми (4)
Стоматологија (4)
Машинство (3)
Металургија (3)
Рударство (3)
Дистрибуција (2)
Земјоделство (2)
Консалтинг,тренинг и човечки ресурси (2)
Менаџмент (2)
Осигурување (2)
Право (2)
Туризам (2)
Безбедност и заштита при работа (1)
Дрвна (1)
Економија (1)
Енергетика (1)
Инжинерство (1)
Спорт (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (59)
Продавач (20)
Возач (11)
Келнер/ка (10)
Графички дизајнер (7)
Магационер (7)
Медицинска сестра (7)
Работник (7)
Директор (6)
Комерцијалист за терен (6)
Машински инженер (6)
Сметководител (6)
Хигиеничар (6)
Агенти за продажба (5)
Електричар (5)
Комерцијалист (5)
Наставник по Англиски (5)
Пица мајстор (5)
Рецепционер (5)
Архитект (4)
Доктор/ка (4)
Инструктор (4)
Персонал за продажба (4)
Помошник во кујна (4)
Фармацевт (4)
CALL CENTER AGENTS (3)
Web developer (3)
Административен работник (3)
Дистрибутер (3)
Доставувач (3)
Информатичар (3)
Информатичари и програмери (3)
Кувар/ка (3)
Курир (3)
Машински техничар (3)
Општ работник (3)
Општи работници (3)
Практикант (3)
Референт за продажба (3)
Собар/ka (3)
Угостителски работник (3)
Чувар (3)
Шанкер/ка (3)
Шпедитер (3)
Junior Developer (2)
Software Tester (2)
Агент за недвижности (2)
Агент за осигурување (2)
Административен асистент (2)
Армирач (2)
Асистент за продажба (2)
Веб дизајнер (2)
Видео Монтажер (2)
Воспитувач (2)
Градежен инженер (2)
Градежен инженер/Архитект (2)
Деловен секретар (2)
Дефектолог (2)
Електро инженер (2)
Касиер/ка (2)
Книговодител-Сметководител (2)
Козметичарка (2)
Лице за безбедност и заштита при работа (2)
Мајстор (2)
Маркетинг агент (2)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (2)
Монтер (2)
Наставник (2)
Правник (2)
Предавач (2)
Програмер (2)
Проектант (2)
Промотер (2)
Професор по англиски јазик (2)
Работник во производство (2)
Сендвичар/ка (2)
Столар (2)
Стручен Соработник (2)
Угостителски работници (2)
Фризер/ка (2)
Шивач/ки (2)
Aвтомеханичар (1)
Business Development Companion (1)
Customer Service Representative (1)
Database Developer (1)
Import – Export operator (1)
IT Administrator (1)
Java Developer (1)
MOBILE APPLICATION DEVELOPER – ANDROID (1)
Operations Manager (1)
PHP DEVELOPER (1)
PHP Senior Developer (1)
Quality assurance (1)
SENIOR JAVA DEVELOPER (1)
Senior PYTHON Web Developer Backend (1)
SENIOR WEB ENGINEER (PHP) (1)
Store Manager (1)
Web designer (1)
Автомеханичар (1)
Агент за продажба и маркетинг (1)
Агент за транспорт (1)
Администратор (1)
Асистент (1)
Бармен (1)
Бравар (1)
Бренд Менаџер (1)
Веб програмер (1)
Водител (1)
Волонтер (1)
Генерален менаџер (1)
Готвач (1)
Градежен работник (1)
Графичар (1)
Дадилка/Куќна помошничка (1)
диспечерка (1)
Дреар (1)
Електро инсталатер (1)
Електро техничар (1)
Електроавтоматичар (1)
Забен техничар (1)
Земјоделски работници (1)
Ѕидар (1)
Инженер (1)
Инженер за поддршка на линија (1)
ИТ Инженер (1)
ИТ Специјалист (1)
Јавен обвинител (1)
Камерман (1)
Комерцијалист, магационер (1)
Контролор (1)
Контролор на проект (1)
Кројач (1)
Лаборант (1)
Лабораториски техничар (1)
Лекар (1)
Логистичар (1)
Маркетинг менаџер (1)
Масер (1)
Медицински персонал (1)
Менаџер за квалитет (1)
Менаџер за логистика (1)
Менаџер за продажба (1)
Менаџерски позиции (1)
Мерчендајзер (1)
Месар (1)
Месар/Касап (1)
Механичар (1)
Моделар (1)
Монтажер (1)
Наставник по Ликовно (1)
Наставник по Математика (1)
Наставник по Музичка уметност (1)
Неговател/ка (1)
Новинар (1)
Обезбедувач (1)
Одговорен работник (1)
Оператор (1)
Оператор во кол центар на германски јазик (1)
Оператор во магацин (1)
Офицер за продажба (1)
Пакувач (1)
ПГМ Контролор на материјали (1)
Пекар (1)
Перач/ка (1)
Персонал за техничко одржување (1)
Полицаец (1)
Помошник магационер (1)
Преведувач (1)
Програмски асистент (1)
Продукт менаџер (1)
Проект менаџер (1)
Професор по германски јазик (1)
Процесни инжинери / технолози (1)
Работник за обезбедување (1)
Работнички (1)
Ракувач на градежна машина (1)
Ракувач на градежни машини (1)
Ревизор (1)
Референт (1)
Секретар/ka (1)
Сервисер (1)
Скараџија (1)
Сменоводител (1)
Соработник (1)
Специјалист (1)
Специјалист за софтвер (1)
Стаклорезач (1)
Стоматолог (1)
Стоматолошка сестра (1)
Таксист (1)
Текстилен работник (1)
Телефонски консултант со германски јазик (1)
Телефонски оператор (1)
Тесар (1)
Техничар (1)
Технолог (1)
Тим лидер (1)
Трговец (1)
Фарбар (1)
Фармацевтски техничар (1)
Физио-терапевт (1)
Финансиски контролор (1)
Фотодокументарист (1)
Хаусмајстор (1)
Хостеса (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Можете да вработите луѓе и вработите раце да работат за вас, но ќе мора да ги победите нивните срца да работат со вас.
-William J.H. Boetcker
 
Најпопуларни Огласи
Web designer
ВИДЕКС БВ
(3857 прегледи)
Полицаец
МИНИСТЕРСТВО ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ
(2990 прегледи)
Контролор на проект
Еуромакс Ресоурцес ДОО
(2394 прегледи)
Административен асистент
пост експрес македонија дооел
(2296 прегледи)
Продавач
Мега Арома
(2287 прегледи)
Работник во производство
БАГА ФООД
(2226 прегледи)
Деловен секретар
пантерфакс
(1828 прегледи)
Воспитувач
Едукативен Центар СОНЦЕ
(1613 прегледи)
Агент за осигурување
Сафе Инвест Македонија АД Скопје
(1461 прегледи)
Работник
Порше Македонија
(1399 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Сите Огласи


Напредно Пребарување
 
Активни Корисници
14637
Линкови
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Jавни огласи за вработување во Државната служба
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Косово
Новиот Дизајн е:Total of voters : 12307

Стории
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Опозицискиот СДСМ обвини дека последната еврообврзница е најголемата санта на која се насукува македонската економија, која ја спореди со Титаник. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ одговори дека токму СДСМ го киднапирал бродот и намерно го наведува да потоне.
Македонија годишно има потреба од 8500 гигаватчаса електрична енергија, а од сонце и од ветер заедно произведува 84 гигаватчаса. Наместо за непродуктивни трошоци, потребна е инвестиција во обновливи извори на енергија, препорачуваат експертите.
„Над 40 отсто моментално се субвенционира од буџетот. И токму е тоа што веќе буџетот не задржал фискален простор за социјалните фондови знаејќи каква им е состојбата. Нешто на што е укажано уште пред 7-8 години дека до ова дереџе ќе дојде државата.“
Владата уште од почетокот на годинава најави дека само во текот на оваа година планира да го зголеми јавниот долг за половина милијарда евра, но пошироката јавност не реагираше до објавувањето на еврообврзницата.
„Оваа влада нема некоја јасна економска програма. Ги финансира нејзините оперативни економски работи, како плата, субвенции, пензии и слично“, анализираат економисти. Вистинскиот животниот стандард, според нив, може да се подобри само со двоцифрен економскиот раст во следиве 10 години и без континуирано задолжување.
Македонија се задолжува со 450 милиони евра, но овојпат по повисока камата. Власта обвинува дека опозицијата е виновна за повисоката камата. СДСМ повторува дека постапката е незаконска и дека сите инволвирани ќе одговараат.
Државата успеа да ја намали корупцијата на пониските ешалони и ние мислевме дека тоа е добро, дека навистина се занимава со борба против корупцијата, меѓутоа од друга страна гледаме дека постои некој вид на организиран грабеж на општествениот имот на највисоко ниво, вели стопанственикот Венко Глигоров во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Се осмислуваат проекти само за да се испумпаат пари од буџетот, а имагинарните бизнисмени што ги добиваат тендерите, потоа им ги враќаат на политичарите, велат упатените.
Се зависи од добрата воља на владата да не ја задолжува Македонија и натаму. Домашниот притисок, петициите на граѓаните и протестите на активистите со поголем интензитет може да извршат притисок врз владата да се предомисли за еврообврзницата.
Шарената револуција за вечерва најави нов протест против најавената еврообврзница која може да достигне до 650 милиони евра. Во таков случај, со сè каматите, македонските граѓани веројатно ќе треба да вратат околу една милијарда евра.
Со реакции се јавија СДСМ, ЛДП, Левица како и невладини организации кои ги следат економските прашања. Бараат повлекување на одлуката за издавање еврообврзница тешка до 650 милиони евра наведувајќи дека тоа е огромно задолжување кое ќе падне врз грбот и на идните генерации.
Издаден е проспект за издавање на еврообрврница до 650 милиони евра и во зависност од понудата и побарувачката ќе се знае крајниот износ на новото задолжување.
Потребен ни е низок јавен долг, зашто ќе ни требаат амортизери ако се влоши состојбата или надвор или внатре во државата. Ние во голем дел ги потрошивме нашите амортизери и сега удираме на бандаж, вели професор Борче Треновски.
Не е добро да се кратат јавните инвестиции, затоа што тие имаат највисок ефект врз БДП, велат упатените. Други, пак, посочуваат дека ако се трошат како досега, подобро да ги нема.
Половина е македонската економија е во Скопје, па со тоа и просечно исплатената плата по региони е катастрофално лоша, вели поранешниот пратеник Слободан Најдовски во разговор за Радио Слободна Европа.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата