најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
03/08/2020 01:55:26 | Активни огласи: 177 | Вчерашни: 3 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
Account Manager for Macedonian Clients (17)
Продавач (10)
Општи работници (5)
Фармацевт (5)
Фармацевтски техничар (5)
Хигиеничар (5)
Административен работник (4)
Возач (4)
Дистрибутер (4)
Монтер (4)
Келнер/ка (3)
Магационер (3)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (3)
Медицински претставник (3)
Оператор (3)
Општ работник (3)
Стручен Соработник (3)
Software Developer (2)
Бравар (2)
Графички дизајнер (2)
Комерцијалист (2)
Наставник (2)
Општ магацински работник (2)
Професор по германски јазик (2)
Работник во производство (2)
Сметководител (2)
Собар/ka (2)
Стоматолошка сестра (2)
Тапетар (2)
Шивач/ки (2)
.NET DEVELOPER (1)
Account Assistant (1)
Admin/Finance assistant (1)
Call Center Agent with English (1)
CALL CENTER AGENTS (1)
Customer Service Representative (1)
Customer Support Specialist fluent in French (1)
HR Manager (1)
IT Expert/ Business Analyst (1)
Junior Developer (1)
Marketing manager (1)
Mechanical Draftsman (1)
Office Manager (1)
PHP DEVELOPER (1)
Project Assistant (1)
Project Manager (1)
Quality assurance (1)
Sales Account Manager (1)
SALES REPRESENTATIVE (1)
SENIOR IT/TELECOM RECRUITER (1)
SEO specialist (1)
Агент за продажба и маркетинг (1)
Агроном (1)
Асистент (1)
Асистент на канцеларија (1)
Асистент професор по англиски јазик (1)
Брокер (1)
Геодетски инженер (1)
Главен сметководител (1)
Графичар (1)
Директор (1)
Диспонент (1)
Дистрибутер/Магационер (1)
Доктор/ка (1)
Доставувач (1)
Електро инженер (1)
Електроничар (1)
ИТ систем Инженер (1)
Келнер/Шанкер (1)
Козметичар (1)
Контакт Центар Агенти (1)
Контролор (1)
Машински инженер (1)
Машински техничар (1)
Медицински техничар (1)
Менаџер за продажба (1)
Молер (1)
Обучувач (1)
Одговорен сметководител (1)
Организатор (1)
Пекар (1)
Персонал за продажба (1)
Помошник Сметководител (1)
Продавач/ка во малопродажен објект (1)
Проектант (1)
Промотер/ки (1)
Професор по англиски јазик (1)
Работник во печатница (1)
Раководител на технички преглед на возила (1)
Ракувач на градежни машини (1)
Референт (1)
Референт за продажба (1)
Сервисер (1)
Столар (1)
Стоматолог (1)
Телефонски оператор (1)
Физио-терапевт (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Светот е поделен на луѓе кои ги извршуваат работите и луѓе кои ги прибираат заслугите. Пробај ако можеш да припаѓаш на првата класа. Таму има доста помалку конкуренција.
-Dwight Morrow
 
Најпопуларни Огласи
CALL CENTER AGENTS
ЕДС ДООЕЛ
(4306 прегледи)
Асистент на канцеларија
Метроликс ДОО
(2341 прегледи)
SALES REPRESENTATIVE
МСМ системс
(2108 прегледи)
Административен работник
Крис и Том
(1965 прегледи)
Сметководител
сметководство
(1574 прегледи)
Келнер/Шанкер
Селект
(1500 прегледи)
Комерцијалист
Минекс Гроуп дооел Скопје
(1450 прегледи)
Дистрибутер
Прехрамбена индустрија Стиза дооел
(1443 прегледи)
Дистрибутер/Магационер
Скрин принт
(1365 прегледи)
Телефонски оператор
ИНТЕРКРЕДИТ ДООЕЛ Скопје
(1279 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Прегледај оглас


Оглас Бр. 700209
 
Васидора ДООЕЛ
 
Регион: Скопски,  
Објавен од: Најди Работа,
Објавувач: Васидора ДООЕЛ
Популарност на компанијата:
  Популарност на компанијата, оценета според гласовите на посетителите на сајтот.
Област: Текстилна 
Работно Место: Продавач 
Број на работни места: 2 
Тип на работно место (постојано времено): Времено 
Објавен на: 30/06/2020 
Краен рок за пријавување: 08/07/2020 
Оглас внесен на: 29/06/2020 
Емаил: fashion@vasidora.com 
URL: Нема информации 
Контакт телефон:  
Поштенски Фах:  
Адреса за апликација: fashion@vasidora.com 
Назнака (референца) на огласот:  
Договор во месеци:    
Почеток на работен однос:  
Плата:  
Должности: Нема информација,  
Потребни Квалификации:  
Број на прегледи: 2309 
 
 
 
Аплицирај
 

Целосен оглас:
Vasidora Fashion Group една од водечките компании во Македонија за производство и продажба на женска горна облека има потреба да вработи:
•       Продавач (моден консултант) во  Веро JUMBO  Скопје.
•       Број на работни места : 2
•       Тип на работно место : Постојано  
Кандидатите треба да ги исполнуваат следните критериуми:
•    Работно искуство 1-2 год. на слична работна позиција се смета за предност.
•    Ориентирани кон модата
•    Основни познавања од работа на компјутер
•    Љубезен карактер со добри комуникациски вештини и спремност за тимска работа.
Компанијата нуди:
•    Одлична работна средина
•    Можност за напредок
•    Континуирана обука
•    Постојана адреса на живеење во Скопје

Ве молиме испратете го вашето CV на :
Email: fashion@vasidora.com
Сите податоци ќе бидат третирани строго доверливо.
 

Аплицирај
 
 
Активни Корисници
3417
Линкови
Агенција за Вработување на Република Македонија
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Новиот Дизајн е:Total of voters : 15136

НајдиРабота во медиумите
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Пандемијата со ковид-19 се одрази на економијата, но тоа според владината фискална стратегија е само привремено, оти стратегијата предвидува опоравување на економијата од следната година. Проекциите се оптимистички, а остварувањето ќе зависи од тоа дали новата влада ќе ја постави економијата за прв приоритет, вели академик Абдулменаф Беџети.
Податоците од анкетата која ја спроведе НБРМ покажале дека иако поголемиот дел од банките понудиле олеснети кредитни услови, речиси 58 проценти од нив укажале на значително намалување на кредитната побарувачка. Упатените велат дека една од причините за ваквиот тренд е психолошкиот страв кај граѓаните од неизвесноста дали ќе можат да ги отплатат кредитите ако потрае кризата
Во вториот квартал од годината, кога почна пандемијата со коронавирусот, во Македонија се продале 1134 станови, што е за речиси 300 помалку во споредба со првиот квартал од годината. Но и покрај тоа цената на метар квадратен не паѓа. Просечната цена за квадрат е за околу 2000 денари повисока. Аеродром е рекордер по продадени станови.
Фирми зеле помош од државата да исплатат плата за време на пандемијата, но работниците не виделе денар од нив. Веројатно субвенционирале купување некаков џип. УЈП се закани со остри мерки – ќе ги објави имињата на тие фирми.
Околу 970 лиценцирани туристички водичи во земјава веќе неколку месеци се без примања. Пандемијата со ковид 19 ги спречи туристите да дојдат во земјава, а со тоа им ги затвори каналите за егзистенција. Очајни се за финансиска помош од државата и бараат мерки со кои ќе биде опфатена и нивната фела
Во првите шест месеци од годинава реализацијата на капиталните расходи во буџетот е 22,51 отсто. Од Министерствата најголема релизација има финансии, а најмала Министерството за економија. „Штедливи“ биле и Собранието, СЕП, Претседателот на државата.
Домашниот туризам ќе биде повеќе актуелен ова лето поради затворените граници за летување во странство како последица на коронавирусот. Се прават обиди за зголемување на понудата за приватно сместување, но луѓето повеќе ги користат и сопствените викенд куќи и дворови. Расте и интересот за изградба на базени.
Без владина помош за исплата на плати и за следните месеци нема да може да се одржат работните места. Следната помош треба да биде насочена кон конкретни сектори коишто имаат проблеми. Речиси секоја трета фирма побарала помош од државата за да ја преброди кризата предизвикана од коронавирусот.
Владата се задолжи за да му помогне на стопанството да ја преживее корона-кризата, но тие пари не се бесконечни. Економистите очекуваат граѓаните да ги почувствуваат вистинските економски последици од корона-кризата наесен.
Наша констатација е дека капацитетите кои ги имаме и сместувачки и други содржини не се соодветно развиени на потенцијалите кои ги нуди земјата за развој на алтернативниот туризам, вели за РСЕ, претседателот на Балканската асоцијација за алтернативен туризам, Балканија, Владо Србиновски.
Еден од најпогодените сектори е текстилната индустрија, каде што освен со губење на работата и намалување на платите, вработените се соочуваат и со загрозување на здравјето поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус. Доказ за тоа се и „текстилните кластери“ во Штип и во Свети Николе.
Македонската работна сила која сезоната пролет-есен мигрираше во соседните туристички дестинации или во некои од европските развиени земји годинава ќе остане без својот сезонски приход. Се чини дека и оние кои се вратија во земјава поради коронакризата уште долго че останат „заглавени“ дома
Пред високите температури попушта и стравот од коронавирусот, па Преспа постепено почнува да се полни со туристи. Ги нема во голем број на плажите, но се среќаваат по десетина како уживаат на брегот и во Езерото, запазувајќи растојание меѓу семејствата или групите
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата