најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
28/07/2016 12:23:46 | Активни огласи: 476 | Вчерашни: 60 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
- Нема информација (71)
Информатичка технологија (50)
Трговија (38)
Угостителство (34)
Градежништво и Архитектура (25)
Продажба и Маркетинг (25)
Производство (23)
Медицина (20)
Образование и наука (19)
Прехранбена (17)
Услуги (16)
Текстилна (15)
Шпедиција и транспорт (12)
Електроника и Телекомуникации (8)
Фармација (8)
Автомобилска (7)
Хотелиерство (7)
Јавна Администрација (6)
Администрација (5)
Медиуми (5)
Недвижнини (5)
Убавина и здравје (5)
Графичка (4)
Сметководство (4)
Стоматологија (4)
Забава и рекреција (3)
Металургија (3)
Дистрибуција (2)
Земјоделство (2)
Консалтинг,тренинг и човечки ресурси (2)
Машинство (2)
Менаџмент (2)
Осигурување (2)
Право (2)
Туризам (2)
Безбедност и заштита при работа (1)
Дрвна (1)
Економија (1)
Енергетика (1)
Издаваштво (1)
Инжинерство (1)
Рударство (1)
Спорт (1)
Финансии и банкарство (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (60)
Продавач (21)
Возач (14)
Келнер/ка (9)
Магационер (8)
Графички дизајнер (7)
Работник (7)
Агенти за продажба (6)
Градежен инженер (6)
Комерцијалист за терен (6)
Медицинска сестра (6)
Хигиеничар (6)
Директор (5)
Електричар (5)
Комерцијалист (5)
Машински инженер (5)
Наставник по Англиски (5)
Рецепционер (5)
Сметководител (5)
CALL CENTER AGENTS (4)
Агент за продажба и маркетинг (4)
Административен работник (4)
Архитект (4)
Доктор/ка (4)
Инструктор (4)
Информатичари и програмери (4)
Персонал за продажба (4)
Пица мајстор (4)
Референт за продажба (4)
Фармацевт (4)
Web developer (3)
Дистрибутер (3)
Доставувач (3)
Електро инженер (3)
Информатичар (3)
Кувар/ка (3)
Курир (3)
Машински техничар (3)
Општ работник (3)
Општи работници (3)
Практикант (3)
Предавач (3)
Собар/ka (3)
Угостителски работник (3)
Junior Developer (2)
PHP DEVELOPER (2)
Quality assurance (2)
Software Tester (2)
Агент за недвижности (2)
Агент за осигурување (2)
Административен асистент (2)
Армирач (2)
Асистент за продажба (2)
Веб дизајнер (2)
Видео Монтажер (2)
Воспитувач (2)
Градежен инженер/Архитект (2)
Касиер/ка (2)
Книговодител-Сметководител (2)
Козметичарка (2)
Лаборант (2)
Лице за безбедност и заштита при работа (2)
Мајстор (2)
Маркетинг агент (2)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (2)
Монтер (2)
Наставник (2)
Помошник во кујна (2)
Правник (2)
Програмер (2)
Проектант (2)
Промотер (2)
Професор по англиски јазик (2)
Работник во производство (2)
Сендвичар/ка (2)
Столар (2)
Стручен Соработник (2)
Фармацевтски техничар (2)
Фризер/ка (2)
Чувар (2)
Шанкер/ка (2)
Шивач/ки (2)
Шпедитер (2)
.Net Software Developer (1)
Aвтомеханичар (1)
Business Development Companion (1)
Customer Service Representative (1)
Database Developer (1)
IT Administrator (1)
Java Developer (1)
MOBILE APPLICATION DEVELOPER – ANDROID (1)
PHP Senior Developer (1)
Python Developer (1)
Senior C# / ASP.NET Developer (1)
SENIOR JAVA DEVELOPER (1)
Senior PYTHON Web Developer Backend (1)
SENIOR WEB ENGINEER (PHP) (1)
Store Manager (1)
Web designer (1)
Агент за транспорт (1)
Администратор (1)
Анкетар (1)
Асистент (1)
Бармен (1)
Бравар (1)
Бренд Менаџер (1)
Веб програмер (1)
Водител (1)
Волонтер (1)
Генерален менаџер (1)
Готвач (1)
Градежен техничар (1)
Графичар (1)
Дадилка/Куќна помошничка (1)
Деловен секретар (1)
Дефектолог (1)
диспечерка (1)
Дреар (1)
Електро инсталатер (1)
Електро техничар (1)
Електроавтоматичар (1)
Забен техничар (1)
Земјоделски работници (1)
Инженер (1)
Инженер за поддршка на линија (1)
ИТ Инженер (1)
ИТ Специјалист (1)
Јавен обвинител (1)
Камерман (1)
Комерцијалист, магационер (1)
Контролор (1)
Кранист (1)
Кројач (1)
Лабораториски техничар (1)
Лекар (1)
Логистичар (1)
Маркетинг менаџер (1)
Маркетинг специјалист (1)
Масер (1)
Медицински персонал (1)
Менаџер за квалитет (1)
Менаџер за логистика (1)
Менаџер за продажба (1)
Менаџерски позиции (1)
Мерчендајзер (1)
Месар (1)
Месар/Касап (1)
Механичар (1)
Моделар (1)
Монтажер (1)
Наставник по Ликовно (1)
Наставник по Математика (1)
Наставник по Музичка уметност (1)
Неговател/ка (1)
Новинар (1)
Обезбедувач (1)
Одговорен работник (1)
Оператор (1)
Оператор во кол центар на германски јазик (1)
Оператор во магацин (1)
Офицер за продажба (1)
Пакувач (1)
Пекар (1)
Перач/ка (1)
Персонал за техничко одржување (1)
Полицаец (1)
Помошник магационер (1)
Преведувач (1)
Програмски асистент (1)
Продукт менаџер (1)
Проект менаџер (1)
Промотерки/промо лидери (1)
Професор по германски јазик (1)
Процесни инжинери / технолози (1)
Работник за обезбедување (1)
Работнички (1)
Ракувач на градежна машина (1)
Ракувач на градежни машини (1)
Ревизор (1)
Референт (1)
Секретар/ka (1)
Сервисер (1)
Скараџија (1)
Сменоводител (1)
Советник (1)
Соработник (1)
Специјалист (1)
Специјалист за софтвер (1)
Стаклорезач (1)
Стоматолог (1)
Стоматолошка сестра (1)
Таксист (1)
Текстилен работник (1)
Телефонски консултант со германски јазик (1)
Тесар (1)
Техничар (1)
Технолог (1)
Тим лидер (1)
Трговец (1)
Угостителски работници (1)
Фарбар (1)
Физио-терапевт (1)
Фотодокументарист (1)
Хаусмајстор (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Светот е поделен на луѓе кои ги извршуваат работите и луѓе кои ги прибираат заслугите. Пробај ако можеш да припаѓаш на првата класа. Таму има доста помалку конкуренција.
-Dwight Morrow
 
Најпопуларни Огласи
Web designer
ВИДЕКС БВ
(3963 прегледи)
Полицаец
МИНИСТЕРСТВО ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ
(3344 прегледи)
Административен асистент
пост експрес македонија дооел
(2468 прегледи)
Продавач
Мега Арома
(2356 прегледи)
Работник во производство
БАГА ФООД
(2341 прегледи)
Воспитувач
Едукативен Центар СОНЦЕ
(1759 прегледи)
Агент за осигурување
Сафе Инвест Македонија АД Скопје
(1712 прегледи)
Работник
Порше Македонија
(1558 прегледи)
- Нема информација
Хотел Лагадин
(1423 прегледи)
- Нема информација
МСМ системс
(1365 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Напредно Пребарување


Напредно Пребарување
Клучен збор
Организација
Индустрија
Датум од
Датум до
Област
Позиција
Тип на работно место (постојано времено)
Објавен во
Пребарувај во
 
 
Резултати од Пребарување
Активни Корисници
503
Линкови
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Jавни огласи за вработување во Државната служба
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Косово
Новиот Дизајн е:Total of voters : 12310

Стории
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Опозицискиот СДСМ обвини дека последната еврообврзница е најголемата санта на која се насукува македонската економија, која ја спореди со Титаник. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ одговори дека токму СДСМ го киднапирал бродот и намерно го наведува да потоне.
Македонија годишно има потреба од 8500 гигаватчаса електрична енергија, а од сонце и од ветер заедно произведува 84 гигаватчаса. Наместо за непродуктивни трошоци, потребна е инвестиција во обновливи извори на енергија, препорачуваат експертите.
„Над 40 отсто моментално се субвенционира од буџетот. И токму е тоа што веќе буџетот не задржал фискален простор за социјалните фондови знаејќи каква им е состојбата. Нешто на што е укажано уште пред 7-8 години дека до ова дереџе ќе дојде државата.“
Владата уште од почетокот на годинава најави дека само во текот на оваа година планира да го зголеми јавниот долг за половина милијарда евра, но пошироката јавност не реагираше до објавувањето на еврообврзницата.
„Оваа влада нема некоја јасна економска програма. Ги финансира нејзините оперативни економски работи, како плата, субвенции, пензии и слично“, анализираат економисти. Вистинскиот животниот стандард, според нив, може да се подобри само со двоцифрен економскиот раст во следиве 10 години и без континуирано задолжување.
Македонија се задолжува со 450 милиони евра, но овојпат по повисока камата. Власта обвинува дека опозицијата е виновна за повисоката камата. СДСМ повторува дека постапката е незаконска и дека сите инволвирани ќе одговараат.
Државата успеа да ја намали корупцијата на пониските ешалони и ние мислевме дека тоа е добро, дека навистина се занимава со борба против корупцијата, меѓутоа од друга страна гледаме дека постои некој вид на организиран грабеж на општествениот имот на највисоко ниво, вели стопанственикот Венко Глигоров во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Се осмислуваат проекти само за да се испумпаат пари од буџетот, а имагинарните бизнисмени што ги добиваат тендерите, потоа им ги враќаат на политичарите, велат упатените.
Се зависи од добрата воља на владата да не ја задолжува Македонија и натаму. Домашниот притисок, петициите на граѓаните и протестите на активистите со поголем интензитет може да извршат притисок врз владата да се предомисли за еврообврзницата.
Шарената револуција за вечерва најави нов протест против најавената еврообврзница која може да достигне до 650 милиони евра. Во таков случај, со сè каматите, македонските граѓани веројатно ќе треба да вратат околу една милијарда евра.
Со реакции се јавија СДСМ, ЛДП, Левица како и невладини организации кои ги следат економските прашања. Бараат повлекување на одлуката за издавање еврообврзница тешка до 650 милиони евра наведувајќи дека тоа е огромно задолжување кое ќе падне врз грбот и на идните генерации.
Издаден е проспект за издавање на еврообрврница до 650 милиони евра и во зависност од понудата и побарувачката ќе се знае крајниот износ на новото задолжување.
Потребен ни е низок јавен долг, зашто ќе ни требаат амортизери ако се влоши состојбата или надвор или внатре во државата. Ние во голем дел ги потрошивме нашите амортизери и сега удираме на бандаж, вели професор Борче Треновски.
Не е добро да се кратат јавните инвестиции, затоа што тие имаат највисок ефект врз БДП, велат упатените. Други, пак, посочуваат дека ако се трошат како досега, подобро да ги нема.
Половина е македонската економија е во Скопје, па со тоа и просечно исплатената плата по региони е катастрофално лоша, вели поранешниот пратеник Слободан Најдовски во разговор за Радио Слободна Европа.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата