најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
08/07/2020 02:49:57 | Активни огласи: 232 | Вчерашни: 27 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
Account Manager for Macedonian Clients (23)
Продавач (8)
Бравар (6)
Магационер (6)
Фармацевт (6)
Дистрибутер (5)
Медицинска сестра (5)
Општ работник (5)
Монтер (4)
Оператор (4)
Хигиеничар (4)
CALL CENTER AGENTS (3)
Агент за осигурување (3)
Асистент за продажба (3)
Келнер/ка (3)
Комерцијалист (3)
ОПЕРАТОРИ ЗА ВО ПРОИЗВОДСТВО (3)
Персонал за продажба (3)
Продавач/ка во малопродажен објект (3)
Рецепционер (3)
Сметководител (3)
Агент за продажба (2)
Веб програмер (2)
Возач (2)
Градежен инженер (2)
Диспечер/ка (2)
Дистрибутер/Магационер (2)
Доктор/ка (2)
Електро инсталатер (2)
Менаџер за продажба (2)
Општи работници (2)
Работник (2)
Работник во печатница (2)
Собар/ka (2)
Специјалист за интернет маркетинг и социјални медиуми (2)
Специјалист за техничка поддршка (2)
Стоматолошка сестра (2)
Фармацевтски техничар (2)
Шалтерски работник (2)
Шивач/ки (2)
Customer Service Representative (1)
Customer Support Specialist fluent in French (1)
Driver (1)
IT support specialist (1)
Logistic Coordinators (1)
Marketing manager (1)
Sales & Marketing representative (1)
SALES REPRESENTATIVE (1)
SENIOR HTML5/JAVASCRIPT FRONT-END DEVELOPER (1)
Software Developer (1)
Store Manager (1)
Technical Author (1)
Transport and Customs Administrator (1)
Агент за недвижности (1)
Агент за продажба и маркетинг (1)
Агент за транспорт (1)
Агенти за продажба (1)
Агроном (1)
Административен асистент (1)
Административен асистент во продажба (1)
Административен работник (1)
Администратор (1)
Архитект (1)
Асистент (1)
Асистент за набавки (1)
Асистент за финансии (1)
Виљушкарист (1)
Воспитувач (1)
Главен сметководител (1)
Градинар (1)
Графичар (1)
Графички дизајнер (1)
Електро инженер (1)
Електро техничар (1)
Касиер/ка (1)
Келнер/Шанкер (1)
Книговодител-Сметководител (1)
Комерцијалист за терен (1)
Кројач (1)
Курир (1)
Лице за ажурирање и графичко уредување на веб страница (1)
Магационер во технички сектор (1)
Мајстор за алуминиум (1)
Маркетинг асистент (1)
Маркетинг специјалист (1)
Машинист (1)
Машинобравари (1)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (1)
Машински инженер (1)
Машински техничар (1)
Молер (1)
Наставен и ненаставен кадар (1)
Наставен кадар (1)
Обучувач (1)
Одржувач (1)
Пакувач (1)
Пеглач (1)
Помошник во кујна (1)
Помошник Сметководител (1)
Портир (1)
Поштар (1)
Правник (1)
Практикант (1)
Продукт менаџер (1)
Проектант (1)
Промотер/ки (1)
Професор по англиски јазик (1)
Работник во производство (1)
Раководител (1)
Ракувач на градежни машини (1)
Редар (1)
Референт за набавка (1)
Референт за продажба (1)
Сервисер (1)
Слаткар (1)
Специјалист за бизнис продажба (1)
Столар (1)
Супервизор (1)
Тапетар (1)
Техничар (1)
Технолог (1)
Тим лидер во производство (1)
Тренер (1)
Угостителски работници (1)
Управител (1)
Фарбар (1)
Хаусмајстор (1)
Хостеса (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Многумина од нас работат понапорно отколку што сакаат, на работа што воопшто не ја сакаат. Зошто? Логично! Со цел да си дозволиме еден вид на постоење, не се грижиме како живееме.
-Bradford Angier
 
Најпопуларни Огласи
Персонал за продажба
Агро Леска ДООЕЛ
(3072 прегледи)
Административен работник
Виста Груп
(2919 прегледи)
Дистрибутер
Forever4Life Club
(2526 прегледи)
CALL CENTER AGENTS
ЕДС ДООЕЛ
(2229 прегледи)
Пакувач
OMYA
(1996 прегледи)
Продавач
Васидора ДООЕЛ
(1986 прегледи)
Општ работник
ДООЕЛ ГОЦИС
(1969 прегледи)
ОПЕРАТОРИ ЗА ВО ПРОИЗВОДСТВО
.
(1885 прегледи)
Наставен кадар
ПСУ МАКСИМИЛИЈАН
(1738 прегледи)
Рецепционер
Хотел Панорамика Дизајн
(1568 прегледи)
Skip Navigation Links


lifehacker , 27.01.2014
Како се справувам со „наплив на идеи“?

Запиши ги идеите, заборави на нив, и продолжи понатаму со работата. Можно е да го задушат хиперактивниот ум. Експертите за човечка продуктивност на Stack Exchange нудат совети како да се справите со таа проблематика.

Како се справувам со „наплив на идеи“?

Постојаниот наплив од нови идеи ме спречува во реализирање на старите. Поточно, неодамна започнав со два големи проекти. Започнав од нула и морав да учам многу за да можам за успеам да ги реализирам. Проблемот е, што повеќе учам, толку повеќе нови идеми ми доаѓаат и се потешко ми е да се фокусирам.

Не е само прашање на дефокусирање. Понекогаш новите идеи ги подобруваат старите. Но потоа, пред да го сватам подобрувањето, нова идеја ми доѓаа на памет. Пробував со “Mетод на продуктивност” ("Lean Method"), но проблемот е што имплементацијата е секогаш премногу бавна. Новите идеи пораснаа и го забавија напредокот на мојот проект. Исто така пробав да не започнам со ништо ново пред да завршам со старите задачи. И тоа исто така не функционираше.

Некој предлог како да се справам со „наплив на идеи“?

 

Оди со Агилна (Agile) методологија

Агилните методологии (како Scrum) препознаваат дека не можеме да идентификуваме што ќе се случи во иднина, и се приспособуваат на овој факт со тоа што им овозможуваат на корисниците периодично да направат ревизија на поминатото од задачите што треба да се завршат. Кога и да дојдеш до нова идеја – одлично, запамти ја, стави ја во твојата папка (backlog). Потаму земи ја за имплементација при следната ревизија ако сметаш дека идејата е доволно добра да се имплементира како следен чекор. Тоа значи дека нешто друго можи да оди за имплементација.

Генерално, не би требало да изберете задача и да се врзете за неја, затоа што светот и твоето мислење се менува брзо. Имањето многу идеи е суштински добра работа, нуди можност да се зачува во архива и да не дозволиш да те победат со имањето на ум на истите. Доколку веруваш дека си нашол нешто многу подобро со што можеш да работиш, во однос на работата која веќе ја имаш завршено на непотребна задача како непотребен трошок. Клучната работа е да пробаш да ја оцениш нето сегашна вредност од секоја опција, и да ја одбериш највисоката.

 

Скрам (Scrum)

Грубер во неговиот одговор кажа, Агилната методологија ќе ви годи многу. Доколку одлучите да адаптирате Скрам за вас, клучна работа да запаметите е дека неможе да се планира во процесот на итерации. Тоа значи на почетокот на итерацијата планираш што ќе работиш во следните две или три недели (должината на итерацијата може да биде прилагодена на вашите потреби, но вообичаено најдобро е 2-3 недели работа), и тогаш не треба да менувате никоја од задачите, што не вклучува и имплементација на ништо ново што не било планирано однапред.

Штом дојдете до идеја, запишете ја некаде и пробајте да заборавите на неја. Идејата можи да ви изгледа брилијантна во моментот (или барем подобра од моменталната задача), но можеби нема да изгледа толку добро нешто подоцна. Дајте им време на идеите да легнат, потоа вратете се на нив и пробајте да им пристапите со нов поглед (најверојатно на почетокот на една итерација кога треба да ги планираш следните неколку недели).

Од сопственото искуство, работев во мала софтверска компанија која страдаше многу од таквите „напливи на идеи“. Имавме нови задачи и пред да заршиме со тековните, каде ништо не се завршување на време. Имавме куп некомплетни работи кои не работеа соодветно. Но, откако се прилагодивме на Скрам и ги следевме клучните правила (каде во нашиот случај беше исто како што ви препорачав: немојте да ги менувате плановите во текот на итерацијата), состојбата се поправи значително и бевме изненадени колку успеавме да постигнеме.

И уште една работа што сметам дека можи да биди од корист. Секогаш претпоставувај дека новата идеја е лоша. Немој да брзаш да ја имплементираш, дај си време. Ова во комбинација со Скрам може навистина да работи за вас.

 

Наплив на идеи или проблем со реализација на идеи?

Твојот ум е одлично место за идеи, но не да ги чуваш (како што е кажано од David Allen, автор на Getting Things Done). Ви препорачувам да ги запишете тие идеи на место од доверба. И тогаш продолжете понатаму. Оставајте во вашите рутини време за да направите ревизија на тие идеи (неделно? месечно? квартално?). Местото од доверба можи да биде нотес, приватен блог, компјутер. Подобро е да се придржувате до помал број на места и едноставни алатки.

Што побрзо идеата излезе надвор, тоа побрзо можиш да резимираш што си работел пред прекинот. Пишувањето на идеите исто така ќе ви даде можност да се дистанцирате, да „отспие“. Можеби ќе откриете релација помеѓу идеите, неоткриени модели и да изградите специфична експертиза.

 

TESSA MILLER за LIFEHACKER

http://lifehacker.com/how-do-i-cope-with-idea-overflow-1508415107

 

 
Активни Корисници
6752
Линкови
Агенција за Вработување на Република Македонија
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Новиот Дизајн е:Total of voters : 15110

НајдиРабота во медиумите
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Пред високите температури попушта и стравот од коронавирусот, па Преспа постепено почнува да се полни со туристи. Ги нема во голем број на плажите, но се среќаваат по десетина како уживаат на брегот и во Езерото, запазувајќи растојание меѓу семејствата или групите
Туристичката сезона почна. Но, годинава домашниот туризам има шанса да се покаже како никогаш досега. Границите на европските земји остануваат затворени за Македонците. Затоа пак, домашните туристички центри се подготвени за гости
За една година македонските граѓани купувале повеќе странски отколку домашни, македонски производи. Квалитетот на производите, цената, стандардот, улогата на маркетингот се само дел од факторите кои придонесуваат за изборот да падне на странски производ.
Начинот на кој што локалните власти ги трошат државните пари покажува дека нема рамномерен развој на општините. Градот Скопје заедно со 13 други општини трошат една половина од парите за јавни набавки, оставајќи им ја другата на 67 општини, покажува дата базата на Центарот за граѓански комуникации.
Партиите пред избори ветуваат подобра економија. Но, поради корона-кризата стопанството сега е на колена, фирмите се мачат да исплатат плати, а буџетот не се полни според планираното.
Во Аеродром лани биле изградени најмногу станови во државата кога и се случила најголемата градежна експанзија во општината. Секоја година Аеродром е на врвот на листата, а во рок од 5 години се завршени 5031 стан и направени се 351 нов објект.
Светска банка советува искуствата од пандемијата да се искористат за земјите да изградат поквалитетни здравствени системи и да спроведат економски реформи кои ќе ја нагласат потребата од глобална соработка и заштита на ранливите групи.
Главен проблем со кој се соочуваат компаниите во моментов е ликвидноста. Има голем број компании коишто имаат генерирано фактури по основ на обврски дека дале некаква услуга или некаков производ, меѓутоа наплата за тоа коешто го побаруваат сè уште немаат и тие се неликвидни, вели претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Најмалку 550 евра му биле потребно на едно домаќинско минатиот месец за основни трошоци. Но, според државниот завод за статистика просечната плата е за 110 евра помала од потрошувачката кошничка. Дополнително пандемијата предизвика раст на трошоците за живот, што ја отежнува ситуацијата.
Сите вработени со плата под 15 илјади денари ќе добијат ваучер од 6000 денари за да одат на одмор, за така да му се помогне на туристичкиот сектор во корона-кризата. Дел од туристичките работници се сомневаат дека дел од граѓаните може да ги продаваат ваучерите во некои хотели за половина цена, а воопшто да не летуваат. Властите уверуваат дека шансите за такво нешто се многу мали.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата