најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
08/07/2020 04:24:18 | Активни огласи: 232 | Вчерашни: 27 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
Account Manager for Macedonian Clients (23)
Продавач (8)
Бравар (6)
Магационер (6)
Фармацевт (6)
Дистрибутер (5)
Медицинска сестра (5)
Општ работник (5)
Монтер (4)
Оператор (4)
Хигиеничар (4)
CALL CENTER AGENTS (3)
Агент за осигурување (3)
Асистент за продажба (3)
Келнер/ка (3)
Комерцијалист (3)
ОПЕРАТОРИ ЗА ВО ПРОИЗВОДСТВО (3)
Персонал за продажба (3)
Продавач/ка во малопродажен објект (3)
Рецепционер (3)
Сметководител (3)
Агент за продажба (2)
Веб програмер (2)
Возач (2)
Градежен инженер (2)
Диспечер/ка (2)
Дистрибутер/Магационер (2)
Доктор/ка (2)
Електро инсталатер (2)
Менаџер за продажба (2)
Општи работници (2)
Работник (2)
Работник во печатница (2)
Собар/ka (2)
Специјалист за интернет маркетинг и социјални медиуми (2)
Специјалист за техничка поддршка (2)
Стоматолошка сестра (2)
Фармацевтски техничар (2)
Шалтерски работник (2)
Шивач/ки (2)
Customer Service Representative (1)
Customer Support Specialist fluent in French (1)
Driver (1)
IT support specialist (1)
Logistic Coordinators (1)
Marketing manager (1)
Sales & Marketing representative (1)
SALES REPRESENTATIVE (1)
SENIOR HTML5/JAVASCRIPT FRONT-END DEVELOPER (1)
Software Developer (1)
Store Manager (1)
Technical Author (1)
Transport and Customs Administrator (1)
Агент за недвижности (1)
Агент за продажба и маркетинг (1)
Агент за транспорт (1)
Агенти за продажба (1)
Агроном (1)
Административен асистент (1)
Административен асистент во продажба (1)
Административен работник (1)
Администратор (1)
Архитект (1)
Асистент (1)
Асистент за набавки (1)
Асистент за финансии (1)
Виљушкарист (1)
Воспитувач (1)
Главен сметководител (1)
Градинар (1)
Графичар (1)
Графички дизајнер (1)
Електро инженер (1)
Електро техничар (1)
Касиер/ка (1)
Келнер/Шанкер (1)
Книговодител-Сметководител (1)
Комерцијалист за терен (1)
Кројач (1)
Курир (1)
Лице за ажурирање и графичко уредување на веб страница (1)
Магационер во технички сектор (1)
Мајстор за алуминиум (1)
Маркетинг асистент (1)
Маркетинг специјалист (1)
Машинист (1)
Машинобравари (1)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (1)
Машински инженер (1)
Машински техничар (1)
Молер (1)
Наставен и ненаставен кадар (1)
Наставен кадар (1)
Обучувач (1)
Одржувач (1)
Пакувач (1)
Пеглач (1)
Помошник во кујна (1)
Помошник Сметководител (1)
Портир (1)
Поштар (1)
Правник (1)
Практикант (1)
Продукт менаџер (1)
Проектант (1)
Промотер/ки (1)
Професор по англиски јазик (1)
Работник во производство (1)
Раководител (1)
Ракувач на градежни машини (1)
Редар (1)
Референт за набавка (1)
Референт за продажба (1)
Сервисер (1)
Слаткар (1)
Специјалист за бизнис продажба (1)
Столар (1)
Супервизор (1)
Тапетар (1)
Техничар (1)
Технолог (1)
Тим лидер во производство (1)
Тренер (1)
Угостителски работници (1)
Управител (1)
Фарбар (1)
Хаусмајстор (1)
Хостеса (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Работата само ја изморува жената, но го уништува мажот.
-африканска поговорка
 
Најпопуларни Огласи
Персонал за продажба
Агро Леска ДООЕЛ
(3076 прегледи)
Административен работник
Виста Груп
(2921 прегледи)
Дистрибутер
Forever4Life Club
(2528 прегледи)
CALL CENTER AGENTS
ЕДС ДООЕЛ
(2231 прегледи)
Пакувач
OMYA
(1998 прегледи)
Продавач
Васидора ДООЕЛ
(1988 прегледи)
Општ работник
ДООЕЛ ГОЦИС
(1975 прегледи)
ОПЕРАТОРИ ЗА ВО ПРОИЗВОДСТВО
.
(1887 прегледи)
Наставен кадар
ПСУ МАКСИМИЛИЈАН
(1740 прегледи)
Рецепционер
Хотел Панорамика Дизајн
(1572 прегледи)
Skip Navigation Links


Harvard Business Review , 30.09.2014
Клиентите се подобри стратези отколку менаџерите

Еднаш бев назначен за извршен директор на компанија со цел да направам пресврт. Правевме фарми и рамки за куќи, и едно утро, откако бев три месеци во таа компанија, се затекнав како гледам надвор низ прозорецот од мојата канцеларија во камионите и виљушкарите. Си помислив: Што правам тука? Можам ли, на прстите од едната рака, да ги излистам сите чинители за успех во оваа индустрија?

Во седмиците и месеците што следеа, тимот од менаџери на високи позиции и јас, направивме голем број на големи одлуки за иднината на компанијата. Како тим, кој го набљудував, целосно бевме зафатени со извршување на задачите и промените, што имаа смисла за нас како менаџери. Но како поминуваше времето, се навраќав на истите прашања, повторно и повторно: Колку добро знаеме што сакаат нашите клиенти? Колку добро знаеме што нашите добавувачи и вработени очекуваат? Што би било потребно за да се задоволат тие барања подобро од што нашите конкуренти можат?

За кратко, почнав да размислувам на начин што сега би го нарекол "стратешки". Се до тој момент, најголем дел од мојот фокус беше насочен на спасување на компанијата од пропаст, што доведе во голема мера да размислувам "оперативно" -  грижејќи се за одредени кадровски бројки, коефициентот од индиректните трошоци во однос на директни трошоци, цените што ги плаќавме на добавувачите, како механизацијата е искористена на плантажите, пренатрупувањето и непотребноста од продуктите користени во производството, протокот на пари за бизнисот, такви работи.

Тоа беше откако ја напуштив компанијата и почнав да работам како консултант, кога паричката конечно падна: сфатив дека го гледам бизносто од внатре кон надвор. Од таа перспектива, се што можев да видам беше активноста која ми го одземаше денот. Исто така, сфатив дека клиентите и останатите заинтересирани страни имаат спротивна перспектива. Нивниот поглед е од надвор кон внатре и тоа е тоа што ги прави добри стратези.

Размисли за тоа: Како клиент, колку често се прашуваш, "Зошто тие не ....?" Кога одиш во стоковна куќа, дали забележуваш кои продукти треба да се додадат, а кои да се отстранат?  Ако би имал можност да ја презентираш продавницата, би го променил изгледот, осветлувањето или можеби комбинацијата на бои? Што за услугата? Ништо помалку предлози и за тоа, така?  Истото се однесува и на авио компаниите, телефонските компании, банките, сите организации со ки сте во контакт - постојано ќе ги редизајнирате стратегиските фактори како што се палетата на производи, презентациите и услугите. Сите го правиме тоа.

Сега пробај да го направиш истото за сопствената организација. Наеднаш е малку потешко бидејќи бара поглед од надвор кон внатре. Еве ги моите сугестии за да го направите тоа полесно:

Допрете ги заинтересираните страни. Ако дводневно состанчење надвор од компанијата подразбира вклучување на група од високи извршни директори за да развијат стратешки план, и ако тоа го изведат точно таму и тогаш, чисто се сомневам дека тоа не е стратешки план воопшто. Твојот менаџерски тим многу веројатно дека ги гледа работите од внатре кон надвор и сигурно ги нема сите одговори. Најверојатно и ги нема поставено вистинските прашања.

Ефективните лидери слушаат. Набљудуваат. И го преведуват тоа што го учат во стратегија. Ароганцијата нема место во размислувањето од надвор кон внатре и во развојот на ефективна стратегија. Имате клиенти и други чинители кои горат од желба да ги споделат своите идеи за тоа како да ја промените компанијата на начин што ќе ги направи уште поголеми поддржувачи. Па поттикнети ги да го направат тоа.

Спревеедте интервјуа за да ги разберете барањата на засегантите страни. Сакате да чуете, на пример, како клиентите одлучиле да купат од вас или од конкурентите. Сакате да чуете како вработените се согласиле да се приклучат на организацијата или одлучиле да заминат и да работат на друго место, како добабувачите се согласиле да забочнат договор за доставување на стоки или услуги кога имале можности, како партнерите потпишале да ги спонзорираат Вашите настани кога имале многу други опции на понуда.

Секое интервју треба да се одвива после пазарењето на клиентот, искуството на добавувашот со Вас и слично. Ако чекате премногу долго, луѓето ќе ги заборават важните детаљи и ќе изнесат само неважи впечатоци.

Одете подалеку од тековните клиенти. Интервјуирајте и потенцијални чинители. Тоа вклучува клиенти и останати кои соработуваат со конкуренцијата — но и тие кои не се во контакт ни со вас, ни со конкурентите. Во бинската индустрија, ќе разговарате со луѓе што не пијат вино - потрошувачи на пиво и коктели, на пример — со цел да процените зошто ги претпочитаат тие пијалаци, целосно да ги разберете приговорите што ги имаат кон виното, да развиете начин како да ги елиминирате бариерите за да можат да купуваат и да смислите како да допрете до нив со цел да го смените нивниот модел на избор. Оваа е како да добиете увид во нови области со конкурентна предност (исто така познати како мозности на син океан).

Учењето е важно, но сепак треба да одредите кого да слушате — тоа е, работете на тоа кои се клучните засегнати страни. Тоа ќе ви помогне да ја одредите позицијата на компанијата според битните фактори.

http://blogs.hbr.org/2014/09/customers-are-better-strategists-than-managers/

80-graham_kenny

Graham Kenny е генерален директор во Strategic Factors, од Sydney, Australia–консултантска компанија која е специјализирана во стратегиско планирање и мерење на перформанси. Автор е на делото Crack Strategy’s Code (President Press, 2013).

 
Активни Корисници
7004
Линкови
Агенција за Вработување на Република Македонија
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Новиот Дизајн е:Total of voters : 15110

НајдиРабота во медиумите
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Пред високите температури попушта и стравот од коронавирусот, па Преспа постепено почнува да се полни со туристи. Ги нема во голем број на плажите, но се среќаваат по десетина како уживаат на брегот и во Езерото, запазувајќи растојание меѓу семејствата или групите
Туристичката сезона почна. Но, годинава домашниот туризам има шанса да се покаже како никогаш досега. Границите на европските земји остануваат затворени за Македонците. Затоа пак, домашните туристички центри се подготвени за гости
За една година македонските граѓани купувале повеќе странски отколку домашни, македонски производи. Квалитетот на производите, цената, стандардот, улогата на маркетингот се само дел од факторите кои придонесуваат за изборот да падне на странски производ.
Начинот на кој што локалните власти ги трошат државните пари покажува дека нема рамномерен развој на општините. Градот Скопје заедно со 13 други општини трошат една половина од парите за јавни набавки, оставајќи им ја другата на 67 општини, покажува дата базата на Центарот за граѓански комуникации.
Партиите пред избори ветуваат подобра економија. Но, поради корона-кризата стопанството сега е на колена, фирмите се мачат да исплатат плати, а буџетот не се полни според планираното.
Во Аеродром лани биле изградени најмногу станови во државата кога и се случила најголемата градежна експанзија во општината. Секоја година Аеродром е на врвот на листата, а во рок од 5 години се завршени 5031 стан и направени се 351 нов објект.
Светска банка советува искуствата од пандемијата да се искористат за земјите да изградат поквалитетни здравствени системи и да спроведат економски реформи кои ќе ја нагласат потребата од глобална соработка и заштита на ранливите групи.
Главен проблем со кој се соочуваат компаниите во моментов е ликвидноста. Има голем број компании коишто имаат генерирано фактури по основ на обврски дека дале некаква услуга или некаков производ, меѓутоа наплата за тоа коешто го побаруваат сè уште немаат и тие се неликвидни, вели претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Најмалку 550 евра му биле потребно на едно домаќинско минатиот месец за основни трошоци. Но, според државниот завод за статистика просечната плата е за 110 евра помала од потрошувачката кошничка. Дополнително пандемијата предизвика раст на трошоците за живот, што ја отежнува ситуацијата.
Сите вработени со плата под 15 илјади денари ќе добијат ваучер од 6000 денари за да одат на одмор, за така да му се помогне на туристичкиот сектор во корона-кризата. Дел од туристичките работници се сомневаат дека дел од граѓаните може да ги продаваат ваучерите во некои хотели за половина цена, а воопшто да не летуваат. Властите уверуваат дека шансите за такво нешто се многу мали.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата