најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
25/03/2019 11:04:49 | Активни огласи: 542 | Вчерашни: 44 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
- Нема информација (54)
Угостителство (52)
Трговија (40)
Информатичка технологија (38)
Производство (37)
Градежништво и Архитектура (36)
Продажба и Маркетинг (26)
Медицина (22)
Прехранбена (20)
Металургија (16)
Услуги (16)
Фармација (14)
Хотелиерство (13)
Шпедиција и транспорт (13)
Електроника и Телекомуникации (11)
Сметководство (11)
Автомобилска (10)
Администрација (10)
Дрвна (8)
Безбедност и заштита при работа (6)
Графичка (5)
Финансии и банкарство (5)
Енергетика (4)
Недвижнини (4)
Право (4)
Текстилна (4)
Туризам (4)
Забава и рекреција (3)
Инжинерство (3)
Машинство (3)
Образование и наука (3)
Рударство (3)
Стоматологија (3)
Издаваштво (2)
Невладини организации и Здруженија (2)
Убавина и здравје (2)
Консалтинг,тренинг и човечки ресурси (1)
Медиуми (1)
Менаџмент (1)
Сообраќај (1)
Спорт (1)
Уметност и Култура (1)
Хемија (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (24)
Account Manager for International Clients (18)
Возач (16)
Продавач (14)
Келнер/ка (13)
Магационер (10)
Рецепционер (9)
Фармацевтски техничар (9)
Бравар (8)
Машински инженер (8)
Агент за продажба (7)
Комерцијалист (7)
Општ работник (7)
Сметководител (7)
Столар (7)
Административен работник (6)
Доктор/ка (6)
Медицинска сестра (6)
Монтер (6)
Персонал за продажба (6)
Продавач/ка во малопродажен објект (6)
Собар/ka (6)
Административен асистент (5)
Градежен инженер (5)
Дистрибутер (5)
Келнер/Шанкер (5)
Општи работници (5)
Software Developer (4)
Агент за недвижности (4)
Архитект и Градежни работници (4)
Заварувач (4)
Книговодител-Сметководител (4)
Козметичарка (4)
Комерцијалист за продажба (4)
Кувар/ка (4)
Менаџер (4)
Помошник во кујна (4)
Програмер (4)
Работник (4)
Садомијач (4)
Стручен Соработник (4)
Фармацевт (4)
Хаусмајстор (4)
Шанкер/ка (4)
Logistic Coordinators (3)
PHP DEVELOPER (3)
Архитект (3)
Готвач (3)
Доставувач (3)
Касиер/ка (3)
Консултант (3)
Машино-монтер (3)
Менаџер за продажба (3)
Одржувач (3)
Пекар (3)
Помошник Сметководител (3)
Референт за продажба (3)
Секретар/ka (3)
Угостителски работник (3)
Хигиеничар (3)
Шивач/ки (3)
CALL CENTER AGENTS (2)
Java Developer (2)
Junior Developer (2)
Web developer (2)
Автомеханичар (2)
Адвокатски приправник (2)
Асистент (2)
Благајник (2)
Водоинсталатер (2)
Градежен инженер/Архитект (2)
Градежен работник (2)
Диспечер/ка (2)
Електричар (2)
Електро инженер (2)
Електро инсталатер (2)
Електромонтер (2)
Инженер (2)
Комерцијалист за терен (2)
Лице за безбедност и заштита при работа (2)
Мајстор (2)
Маркетинг агент (2)
Машинобравари (2)
Месар/Касап (2)
Обезбедувач (2)
Оператор (2)
Општ магацински работник (2)
Пакувач (2)
Пица мајстор (2)
Практикант (2)
Проектант (2)
Раководител (2)
Референт за набавка (2)
Салатер (2)
Сервисер (2)
Специјалист за кредитирање (2)
Хостеса (2)
Шалтерски работник (2)
Шпедитер (2)
Account Assistant (1)
Application System Analyst / Programmer (1)
Aвтомеханичар (1)
Business analyst - system specialist (1)
C/C++ Developer (1)
Digital Marketing Specialist (1)
Expert Salesperson (1)
Finance and Controlling Manager (1)
Financial Controller (1)
ICT / DevOps Manager (1)
IT Administrator (1)
Kindergarten teacher (1)
Maintenance Technicians (1)
Medical consultant (1)
Python Developer (1)
Quality assurance (1)
Regional Communications Officer (1)
Sales Adviser with English (1)
Sales Assistant (1)
SALES REPRESENTATIVE (1)
SENIOR .NET DEVELOPER (1)
Senior C++ Software Developer (1)
Senior Python Developer (1)
Software Tester (1)
Waiter/Waitress (1)
Агент за осигурување (1)
Агент за продажба и маркетинг (1)
Агенти за продажба (1)
Агроном (1)
Административен референт (1)
Асистент за продажба (1)
Асистент на менаџер (1)
Багерист (1)
Биохемичар (1)
Веб програмер (1)
Генерален секретар (1)
Геометар (1)
Гинеколог (1)
Градежен техничар (1)
Графички дизајнер (1)
Графички работник - Машинист (1)
Дизајнер (1)
Директор (1)
Електро техничар (1)
Земјоделски работници (1)
Инженер за контрола на квалитет (1)
Инженери (1)
Информатичари и програмери (1)
Информатор (1)
Комерцијален асистент (1)
Конфекциски работник (1)
Координатор (1)
Курир (1)
Лаборант (1)
Лице за логистичка поддршка (1)
Лице за чување (1)
Маркетинг специјалист (1)
Менаџер на канцеларија (1)
Мерчендајзер (1)
Металоглодач/Металостругар (1)
Наставник (1)
Наставник по Математика (1)
Неговател/ка (1)
Одговорен сметководител (1)
Општи работници и возач (1)
Оториноларинголог (1)
Офталмолог (1)
Пеглач (1)
Персонал (1)
Персонал за техничко одржување (1)
Плочкар (1)
Помошник шеф (1)
Портир-Стражар (1)
Правник (1)
Предавач (1)
Презентер (1)
Претставник за продажба и маркетинг (1)
Продуцент (1)
Проект асистент (1)
Проект менаџер (1)
Проектен офицер (1)
Промотер/ки (1)
Професор по германски јазик (1)
Работник во печатница (1)
Работник во производство (1)
Работник за обезбедување (1)
Работник/ци (1)
Разновидно (1)
Ракувач на градежни машини (1)
Регионален претставник (1)
Референт (1)
Референт за транспорт (1)
Слаткар (1)
Служител (1)
Соработник (1)
Специјализант по трудова медицина (1)
Специјалист за интернет маркетинг и социјални медиуми (1)
Специјалист за продажба (1)
Специјалист за техничка поддршка (1)
Спортски работник (1)
Стоматолошка сестра (1)
Супервизор на магацин за готов производ (1)
Телефонски оператор (1)
Тест техничар (1)
Техничка секретарка (1)
Тренер (1)
Туристички работник (1)
Угостителски работници (1)
Управувач со градежна машина (1)
Утоварувач (1)
Фарбар (1)
Физио-терапевт (1)
Фризер/ка (1)
Хемиски инженер (1)
Хотелски персонал (1)
Чувар (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Можете да вработите луѓе и вработите раце да работат за вас, но ќе мора да ги победите нивните срца да работат со вас.
-William J.H. Boetcker
 
Најпопуларни Огласи
Административен асистент
Metroliks DOO
(4609 прегледи)
Административен работник
ПЗУ САНТЕ ПЛУС ГРОУП
(4391 прегледи)
Собар/ka
Rijecki usluzni servis d.o.o.
(3175 прегледи)
Општ работник
ЛИНЕА ДООЕЛ Битола
(2548 прегледи)
Угостителски работници
Фибула Ер Травел ДООЕЛ Скопје
(2521 прегледи)
Агент за продажба
Алфа Припс Дооел
(2441 прегледи)
Regional Communications Officer
Ве Ефект
(2359 прегледи)
Административен асистент
Jafa Promet
(2336 прегледи)
Продавач
Прима Мебел ДОО
(2164 прегледи)
Продавач
Прима Мебел ДОО
(2067 прегледи)
Skip Navigation Links


Најди Работа, 01.03.2019
Како компаниите можат одговорно да ги користат податоците на нивните вработени

После неодамнешните кршења на податоците на клиентите, компаниите ја препознаа потребата од поголема заштита и транспарентност околу собирање и употреба на податоците на клиентите. Меѓутоа, само мал број од нив посвети еднакво внимание на прашањата кои произлегуваат од собирањето и употребата на податоците за работното место.

Компаниите имаат огромни количини на драгоцени податоци за работата и нивната работна сила, а раководителите ја препознаваат можноста да ги користат овие податоци како би ја подобриле продуктивноста и би ги мотивирале и ангажирале луѓето. Но вработените се скептични.

Испитавме повеќе од 10.000 вработени во сите струки и генерации, и 1400 раководители на ниво Ц во 13 земји и 13 индустрии. Притоа, откривме дека повеќе од 90% од вработените самоволно им дозволуваат на своите работодавачи да ги собираат и користат нивните податоци и податоците за нивниот труд, но само ако не некој начин имаат корист од тоа. И самите тие имаат голема загриженост од тоа на каков начин компаниите може да ги користат нивните податоци. Можеби, од добра причина: само 30% од раководителите чиишто компании ги користат податоците за работната сила изјавиле дека се многу сигурни дека одговорно ги користат податоците.

Во голема мера се работи за злоупотреба на податоците на вработените. Нашите истражувања ги измери зголемувањета и намалувањето на довербата на вработените во однос на 31 податок за работната сила, а притоа направивме и економски модел како би можеле да одредиме впечаток на нивото на доверба на приход. Откривме дека претпријатијата имаат ризик да изгубат 6% од тековниот раст на приходи доколку ја изгубат довербата од нивните вработени. Од друга страна, повисоката доверба или „дивиденда на доверба“, би вредела повеќе од 6% раст на приходите.

Како компаниите можат да ги користат податоците од работното место на ефикасен, одговорен и етички начин? Нашите истражувања сугерираат рамка од 3 клучни активности кои можат да ги превземат одговорните лидери.

 

Дајте им на вработените повеќе контрола!

Потрошувачите станаа повеќе свесни за користењето и злоупотребата на нивните податоци. Исто така тие со подржани од новите закони и прописи кои им овозможуваат поголема контрола над своите податоци. Но, ова не е случај во нивното рабоно место.

Заштитата на податоците поврзани со работата на вработените сеуште е далеку од податоците поврзани со потрошувачите, а нивното управување многу се истранува спрема корпорацијата. Доколку лидерите посакуваат пристап до драгоцените податоци, тие ќе мораат да создадат нов однос „давај и добиј“ врска со вработените и да споделат повеќе контрола со нив над своите податоци.

На пример, поставените камери на ѕидовите го пратат секој човек и клиент во Центарот за Рехабилитација и Ефикасност во Дентон, Тексас во објектот за одржување и производство на опрема за нафта. Видео податоците се агрегираат и анонимизираат, а АЛ ги анализира како би се подобрила продуктивноста. Податоците никогаш не се користат за следење на начинот на работата на поединци, но секој може приватно да се вклучи и да го види начинот на работа. Ова има своја предност: на пример, компанија ги користела овие податоци со цел на вработените да им дава чести но кратки паузи, како би се борела против заморот наспрема продуктивноста.

Чекор повеќе кон давање на поголема контрола на вработените би било да се создаде единствено место каде може да се виде, управува и дури и да се избришат податоци кои нивниот работодавец ги собрал од нив. На пример, наш клиент Телстра, најголема австралиска телекомуникациска компанија, одржува внатрешен веб сајт наречен MyCareer кој им овозможува на вработените да ги чуваат и ажурираат своите податоци за кариерата, па  дури и да оспорат било какви неточни или непотполни податоци.

 

Направете систем на проверување и состојба

Управувањето со собирање и употреба на големи количини чувствителни податоци е изложено на ризик. На компаниите им е потребен систем кој создава вистинско проверување и баланс на состојба.

Во идеален случај, извршната власт на Ниво Ц би била одговорна и осигурана дека податоците и технологиите за работната позиција би биле користени на одговорен и етичен начин. Но, помалку од 20% од компаниите вклучени во овој начин на истражување денес имаат извршен директор на Ниво Ц, иако останатите 48% изјавиле дека планираат наскоро да го променат. Некои компании дури создаваат и нови улоги, како на пример главен службеник за етика или главен службеник за податоци за да ја превземат таа одговорност.

Но бидејќи прашањата се многу сложени, именуваниот лидер мора да биде подржан од страна на коалицијата на извршно ниво. Затоа JPMorgan Chase ги собира сите три членови на Ц-нивото – човечки реусрси, ризик и легалност. Како што нам ни кажа CHRO Робин Леополд, овие лидери „доаѓаат заедно за да внимателно размислат за тоа како да се урамнотежи увидот во податоците за работна корист и почитување на приватноста на поединец – гледајќи низ објективот на стратешка бизнис отпорност, ризик и способност да ги поткренеме нашите луѓе“.

Важно е вклучување на вработените во овие напори како подобро би се следеле податоците и технологијата на работното место. Кога се бара од вработените да го дадат своето мислење за тоа како се дизајнирани системите и користени, компаниите можат да избегнат од ненамерно нанесување на штети.

 

Користете ги податоците за да ги мотивирате луѓето, а не за да ги казнете!

Користејќи нова технологија и користејќи ги добиените податоци одговорно, компаниите може да го ослободат потенцијалот на своите вработени и да го спречат стравот од „дигиталниот детерминизам“ – идеја дека технологијата ќе ги одреди друштвените структури, културните вредности и сопствените искуства.

За да би ја подржале оваа одговорност, компаниите мораат да бидат креативни. На пример, AXA, француска мултинационална осигурителна компанија со која соработуваме, неодамна разви виртуелен асистент за кариера кој користи АЛ алгоритми за следење на вештини и интерес кај вработените. Притоа, одговора на прашањата на вработените за своите кариери како што се: Дали роботот ќе ја работи мојата работа? Кои други можности за работа постојат за мене? Кој е најдобар тренинг за мене? AXA сега работи на проширување кое ќе одговара на вредностите и особините на личностите со корпоративна култура како би се осигурало дека вработените се во правилното работно опкружување.

Компаниите исто така можат да ја користат технологијата за следење на перформансот на вработените, подеднакво добро (за зголемување на перформансите), или лошо (за казнување на вработените). Многу компании сега ги следат луѓето – за надгледување, на пример, колку брзо работат – и ги споредуваат резултатите во реално време, односно во моментот на следење. Но, тоа може да наговести свестување на вработените дека секој нивен чекор се следи. Ова следење во реално време може да го зголеми нивото на стрес кај вработениот, да го намали задоволството за работа и да го потенцира преокретот.

Но кога мотивацијата е да се помогне на луѓето да се подобрат во своето работење, следењето на вработените може да биде корисно. Во Центарот за церебрално здравје во Флорида, медицинските сестри и техничарите за нега на пациенти носат значка со вграден сензор, кој ги следи во текот на целата смена, притоа покажувајќи колку често доаѓаат во посета на пациентите  или пак во собата за медицински сестри. Според таа организација, овие податоци не се користени за казнени причини, а паметните сензори ја подобриле процедурата за нега подобра и олеснувајќи ја нивната работа.

Компаниите исто така мора креативно да ја користат технологијата како би се намалила пристрасноста при вработување и промоција. Иако алгоритмите можат да бидат и пристрасни, паметните машини можат да ја намалат субјективноста и да им помогнат на менаџерите да ја донесат правилната одлука. Во разговор со стручни лица во индустрјата, дознавме дека за една мултинационална компанија за финансиски услуги ја користела АЛ-алатката за регрутирање и за зголемување на женските кандидати за финансиски улоги за 150% и  женски кандидати за сите позиции за 39%. Когнитивните и друштвените особини на кандидатите се мерат во текот на играње на игра заснована на неврологија – овозможувајќи им на лидерите научно подржани податоци кои го предвидуваат перформансот како би донесувале добри и помалку пристрасни одлуки за вработување.

 

Менаџирање на компромисот на приватни перформанси

Појавата на АИ и другите смарт технологии на работнот место бараат компромиси помеѓу приватноста и перформансот. Податоците можат да го ослободат потенцијалот кај луѓето и да ја зголемат работоспособноста, но тоа не се награди кои вредат само доколку се намалат довербата и деверливоста. Лидерите мора да се запрашаат: Само затоа што ние можеме, дали и секогаш треба?

Ц-ниво лидерите мора да ја постават довербата во средиштето на бизнис стратегијата, рамноправно со растот и профитабилноста, затоа што довербата е конечна валута на дигиталното доба. 


Ellyn Shook is chief leadership and human resources officer for Accenture.

Eva Sage-Gavin leads Accenture’s Talent & Organization practice.

Susan Cantrell is a senior researcher and writer for Accenture.

 
Активни Корисници
997
Линкови
Агенција за Вработување на Република Македонија
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Новиот Дизајн е:Total of voters : 14227

НајдиРабота во медиумите
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Фирмите се жалат дека немаат пари за покачување на платите, но податоците од УЈП покажуваат фирмите добиле државна помош само за 10 отсто од 70 - те илјади луѓе што добија покачување на минималната плата. Текстилците се жалат на комплицирана процедура на аплицирање.
Политиката на зголемување на платите е приоритет и нешто за што се бориме. Платите продолжуваат да растат и треба да се направат дискусии со работодавачите, бидејќи постои простор за дополнителни зголемувања на минималната плата, вели министерот за финансии Драган Тевдовски во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Во наредните две години за враќање доспеваат кредити од над една милијарда евра. Министерот за финансии вели дека е рано да се размислува за издавање нова еврообврзница.
Синдикатите бараат, бизнисмените негодуваат по најавите за зголемување на минималната плата. Потребна е сериозна анализа колкаво покачување е можно за да им се помогне на работниците, но во исто време тоа да не им нанесе штета на фирмите.
Лошиот старт на капиталните инвестиции не ги обесхрабрува властите кои очекуваат годинава да биде посветена на економијата. Упатените им порачуваат да не тактизираат, туку сериозно да се посветат и да не дозволат да се повтори ланското сериозно потфрлување со капитални проекти.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата