најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
30/07/2015 06:06:25 | Активни огласи: 541 | Вчерашни: 65 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (104)
Продавач (21)
Возач (18)
Келнер/ка (16)
Директор (14)
PHP DEVELOPER (7)
Архитект (7)
Готвач (7)
Доктор/ка (7)
Општ работник (7)
Професор по англиски јазик (7)
Фармацевтски техничар (7)
Дистрибутер (6)
Курир (6)
Сметководител (6)
CALL CENTER AGENTS (5)
Агент за продажба и маркетинг (5)
Градежен инженер (5)
Комерцијалист (5)
Комерцијалист за терен (5)
Кувар/ка (5)
Маркетинг агент (5)
Монтер (5)
Рецепционер (5)
Угостителски работник (5)
Административен асистент (4)
Асистент за продажба (4)
Веб програмер (4)
Електричар (4)
Електро инженер (4)
Информатичари и програмери (4)
Машински инженер (4)
Правник (4)
Практикант (4)
Проектант (4)
Професор по германски јазик (4)
Работник (4)
Раководител (4)
Фармацевт (4)
.NET DEVELOPER (3)
Бравар (3)
Главен сметководител (3)
Градежен техничар (3)
Графички дизајнер (3)
Магационер (3)
Медицинска сестра (3)
Претставник за продажба и маркетинг (3)
Референт за продажба (3)
Сервисер (3)
Техничка секретарка (3)
Хигиеничар (3)
Шанкер/ка (3)
iOS DEVELOPER (2)
Oracle Developer (2)
SENIOR .NET DEVELOPER (2)
Агенти за продажба (2)
Адвокат (2)
Адвокатски приправник (2)
Асистент (2)
Видео Монтажер (2)
Дадилка/Куќна помошничка (2)
Дактилограф (2)
Инсталатер (2)
Касиер/ка (2)
Книговодител-Сметководител (2)
Лице за логистичка поддршка (2)
Машинист (2)
Менаџер за продажба (2)
Монтажер (2)
Наставник (2)
Наставник по Англиски (2)
Оператор (2)
Општи работници и возач (2)
Персонал за продажба (2)
Пица мајстор (2)
Преведувач (2)
Презентер (2)
Програмер (2)
Проект асистент (2)
Проект менаџер (2)
Регионален претставник (2)
Столар (2)
Стручен Соработник (2)
Угостителски работници (2)
Услужен работник (2)
ADMINISTRATIVE ASSISTANT (1)
Android Software Developer (1)
Business Development Companion (1)
Copy writer (1)
FINANCE OFFICER (1)
IT MANAGER (1)
Junior Developer (1)
Key Account Manager (1)
Lead Buyer (1)
LOGISTICS MANAGER (1)
Manager Quality Planning (1)
Marketing manager (1)
MOBILE APPLICATION DEVELOPER – ANDROID (1)
PHP Senior Developer (1)
Plant Manager (1)
Production Manager (1)
Python Developer (1)
SALES SPECIALIST (B2C) (1)
SENIOR HTML5/JAVASCRIPT FRONT-END DEVELOPER (1)
Software Developer (1)
Software Tester (1)
Transport and Customs Administrator (1)
Web designer (1)
Web developer (1)
Агент за недвижности (1)
Агроном (1)
Административен работник (1)
Администратор (1)
Армирач (1)
Архивар (1)
Асистент за финансии (1)
Вајар (1)
Водител (1)
Водоинсталатер (1)
Воспитувач (1)
Гинеколог (1)
Градежен работник (1)
Графичар (1)
Домашен помошник (1)
Економист (1)
Електро техничар (1)
Електромашински инженер (1)
Електромашински Техничар (1)
Електромонтер (1)
Електроничар (1)
ИТ систем Инженер (1)
Книговезачка (1)
Комерцијалист, магационер (1)
Конфекциски работник (1)
Координатор (1)
Кранист (1)
Кројач (1)
Лекар (1)
Лице за безбедност и заштита при работа (1)
Маркетинг асистент (1)
Машинист за управување со багер (1)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (1)
Машински инженер / Комерцијалист (1)
Машински техничар (1)
Менаџер (1)
Менаџер за квалитет (1)
Менаџер за човечки ресурси (1)
Наставник по Македонски Јазик (1)
Наставник по Математика (1)
Неговател/ка (1)
Новинар (1)
Оптичар (1)
Општ магацински работник (1)
Предавач (1)
Промотер (1)
Работник во производство (1)
Работник за обезбедување (1)
Раководител на сметководство (1)
Ракувач на градежни машини (1)
Систем администратор (1)
Систем инженер (1)
Слаткар (1)
Соработник (1)
Специјалист за интернет маркетинг и социјални медиуми (1)
Специјалист за продажба (1)
Специјалист за техничка поддршка (1)
Стоматолог (1)
Текстилни работници (1)
Технолог (1)
Фарбар (1)
Филолог (1)
Финансиски аналитичар (1)
Фризер/ка (1)
Хотелски персонал (1)
Шивач/ки (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Не го троши времето учејќи ги „триковите на тргувањето“. Наместо тоа, учи го тргувањето.
-H. Jackson Brown, Jr.
 
Најпопуларни Огласи
CALL CENTER AGENTS
DB Survey International
(15357 прегледи)
- Нема информација
VAM
(7959 прегледи)
Видео Монтажер
СкајНет ТВ
(7852 прегледи)
Business Development Companion
AnastasiaDate
(5152 прегледи)
Маркетинг агент
СкајНет ТВ
(4029 прегледи)
SALES SPECIALIST (B2C)
FXLider
(2243 прегледи)
Copy writer
МКМАГЕ
(1983 прегледи)
Административен асистент
,
(1928 прегледи)
Доктор/ка
АМБУЛАНТА
(1848 прегледи)
Водител
СкајНет ТВ
(1669 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Прегледај оглас


Оглас Бр. 511438
 
Агенција Blue Fish
 
Регион: Цела Македонија,  
Објавен од: Најди Работа,
Објавувач: Агенција Blue Fish
Популарност на компанијата:
  Популарност на компанијата, оценета според гласовите на посетителите на сајтот.
Област: Туризам 
Работно Место: - Нема информација 
Број на работни места: 0 
Тип на работно место (постојано времено): Постојано 
Објавен на: 21/01/2008 
Краен рок за пријавување:  
Оглас внесен на: 21/01/2008 
Емаил: agency.bluefish@yahoo.com 
URL: Нема информации 
Контакт телефон:  
Поштенски Фах:  
Адреса за апликација: Бул. Јане Сандански бб ТЦ. 13 Ноември 11 
Назнака (референца) на огласот:  
Договор во месеци:    
Почеток на работен однос:  
Плата:  
Должности: Нема информација,  
Потребни Квалификации:  
Број на прегледи: 13924 
 
 
 
Аплицирај
 

Целосен оглас:
LICENCIRANA AGENCIJA ZA POSREDUVANJE PRI RABOTA VO STRANSTVO " BLUE FISH " SKOPJE, NUDI RABOTA VO 5* HOTELI VO QATAR i DUBAI OSNOVNI USLOVI ZA APLICIRANJE: VOZRAST OD 21 - 32 GODINI POZNAVANJE ANGLISKI JAZIK INFORMACII NA e-mail: agency.bluefish@yahoo.com  

Аплицирај
 
 
Активни Корисници
4900
Линкови
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Jавни огласи за вработување во Државната служба
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Косово
Новиот Дизајн е:Total of voters : 11091

Стории
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Според државната статистика, бројот на говеда од 2004 до 2014 се намалил од 255 на 242 илјади грла. Бројот на овци е преполовен, па од 1,4 милиони во 2004 минатата година имало околу 740 илјади.
Кого ваква клучна работа интересира во шпиц летна сезона башка што во Комисиите на Собранието на Македонија се расправа без опозиција која, според власта е виновна за се а се сонча по грчки плажи. Албанските ДУИ и ДПА пак си се караат кој колку им дал на Албанците.
Големите системски кризи вообичаено отвораат простор за радикални промени и идеи. Светската економска и европската должничка криза го отворија просторот за партии и движења од крајната левица и десница. Радикалните партии или движења во земјава, пак, досега вообичаено беа главно националистички, но во последните неколку години, радикализмот добива поинакво значење. Се појавија движења и идеи кои промовираат радикално поинакви, пред сè економски концепти за тоа како треба да биде уредена државата.
Со законските измени се овозможува странските компании од слободните зони да продаваат на домашниот пазар, иако еден од условите за да ги добијат сите царински и даночни ослободувања е токму забраната за продажба на производите во земјава.
Нелогично е да се очекува економски раст понизок од планираниот, а повеќе пари во буџетот, реагираат економистите на предложениот ребаланс. Тие очекуваат владата да продожи да се задолжува.
НБРМ објави дека депозитите кај домаќинствата втор месец по ред бележат намалување на месечна основа, најмногу поради несигурноста поради политичката криза во земјава и поради ескалацијата на кризата во Грција.
Битолските дуќанџии се жалат дека деновиве скоро и да нема грчки купувачи во градот, кој претходно беше често посетуван од купувачи од јужниот сосед.
Дали растот е 0 проценти, според Јоханес Хан, или е повисок, според Пешевски, е помалку важно. Никој не треба да има илузии дека политичката криза нема да го намали економскиот раст, велат аналитичарите.
Целиот регион емитира нестабилност, а тоа негативно влијае на економската активност. За добар економски амбиент, примарно е да има стабилен политички амбиент.
Спорот за името веројатно нема да биде во фокусот, зашто Грција ќе се насочи кон излез од кризата, а евентуалното напуштање на еврото може да има негативни последици врз македонската економија.
Ако Грција излезе од еврозоната, тоа може да има влијание на трговската размена меѓу Македонија и јужниот сосед, но ако го задржи еврото, и покрај проблемите, трговијата би требало да се одвива со сегашната динамика, вели извршниот директор на Сојузот на стопански комори Митко Алексов во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Во јавноста се создава впечаток дека Македонија е инвестициски Елдорадо на Балканот. Реалноста, пак, е сосема поинаква. Земјава е на дното на балканската листа за привлекување странски капитал.
Економистите често ја критикуваат политиката на трошења на владата, незадоволни од тоа што сите пари со коишто се задолжуваме отишле на непродуктивни трошоци.
Споредбено со крајот на 2014 година бруто надворешниот долг е зголемен за 230,8 милиони евра, од кои дури 178 милиони евра отпаѓаат на надворешно задолжување на државата.
Граѓаните што просечно плаќале по 2.000 денари за струја, сега ќе добијат намалување од 7 денари.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата