најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
30/04/2016 01:11:46 | Активни огласи: 589 | Вчерашни: 13 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
- Нема информација (92)
Угостителство (69)
Информатичка технологија (67)
Градежништво и Архитектура (42)
Трговија (40)
Продажба и Маркетинг (32)
Производство (32)
Шпедиција и транспорт (29)
Услуги (23)
Образование и наука (17)
Прехранбена (14)
Медицина (13)
Туризам (10)
Електроника и Телекомуникации (9)
Текстилна (9)
Безбедност и заштита при работа (7)
Дистрибуција (7)
Хотелиерство (7)
Машинство (6)
Фармација (6)
Автомобилска (5)
Графичка (5)
Стоматологија (5)
Забава и рекреција (4)
Земјоделство (3)
Издаваштво (3)
Консалтинг,тренинг и човечки ресурси (3)
Медиуми (3)
Право (3)
Сметководство (3)
Убавина и здравје (3)
Администрација (2)
Дрвна (2)
Менаџмент (2)
Металургија (2)
Недвижнини (2)
Осигурување (2)
Геодезија (1)
Економија (1)
Јавна Администрација (1)
Рударство (1)
Финансии и банкарство (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (115)
Продавач (37)
Возач (35)
Келнер/ка (25)
Угостителски работник (12)
Хигиеничар (11)
Дистрибутер (10)
Магационер (10)
Медицинска сестра (7)
Програмер (7)
Агенти за продажба (6)
Градежен инженер (6)
Директор (6)
Менаџер (6)
Наставник (6)
Шивач/ки (6)
SENIOR HTML5/JAVASCRIPT FRONT-END DEVELOPER (5)
Архитект (5)
Веб програмер (5)
Готвач (5)
Лице за безбедност и заштита при работа (5)
Општ работник (5)
CALL CENTER AGENTS (4)
Градежен техничар (4)
Комерцијалист (4)
Кувар/ка (4)
Работник (4)
Работник во производство (4)
Рецепционер (4)
Туристички работник (4)
Java Developer (3)
Software Developer (3)
Store Manager (3)
Агент за продажба и маркетинг (3)
Администратор (3)
Веб дизајнер (3)
Графички дизајнер (3)
Доктор/ка (3)
Маркетинг асистент (3)
Машински инженер (3)
Обезбедувач (3)
Собар/ka (3)
Фармацевт (3)
Шанкер/ка (3)
.NET DEVELOPER (2)
.Net Software Developer (2)
Database Administrator (Oracle) (2)
iOS DEVELOPER (2)
IT support specialist (2)
PHP DEVELOPER (2)
Quality assurance (2)
Web developer (2)
Агент за недвижности (2)
Административен референт (2)
Администратор на база на податоци (2)
Аниматор (2)
Асистент за продажба (2)
Бравар (2)
Воспитувач (2)
Дефектолог (2)
Доставувач (2)
Електричар (2)
Заварувач (2)
Земјоделски работници (2)
Инженер (2)
Информатичари и програмери (2)
ИТ Инженер (2)
ИТ систем Инженер (2)
Козметичарка (2)
Лекар (2)
Маркетинг менаџер (2)
Машински техничар (2)
Медицински претставник (2)
Менаџер за финансии (2)
Општи работници (2)
Помошник во кујна (2)
Практикант (2)
Референт за продажба (2)
Салатер (2)
Сервис Техничар/Инженер (2)
Систем инженер (2)
Скараџија (2)
Слаткар (2)
Сметководител (2)
Тапетар (2)
Телефонски оператор (2)
Account Manager (1)
accounts/office administrators (1)
Android Software Developer (1)
Business Development Companion (1)
Copy writer (1)
Data Collection and Analysist (1)
HR Manager (1)
Junior Developer (1)
Junior PYTHON Web Developer Backend/Frontend (1)
Marketing manager (1)
Office Manager (1)
PHP Senior Developer (1)
Sales agent (1)
SALES REPRESENTATIVE (1)
Senior Android/Java Developer (1)
SENIOR JAVA DEVELOPER (1)
Software Tester (1)
Technical & Customer Support Specialist (1)
Web designer (1)
Авто лакер (1)
Автомеханичар (1)
Агент за транспорт (1)
Адвокат (1)
Адвокатски приправник (1)
Административен работник (1)
Административно-книговодствен работник (1)
Аналитичар (1)
Асистент на менаџер (1)
Бармен (1)
Видео Монтажер (1)
Водител (1)
Генерален менаџер (1)
Геодетски техничар (1)
Главен сметководител (1)
Градежен работник (1)
Графичар (1)
Дактилограф (1)
Деловен секретар (1)
Дреар (1)
Економист (1)
Електро инженер (1)
Електро техничар (1)
Извршен член (1)
Инсталатер (1)
Касиер/ка (1)
Книговодител-Сметководител (1)
Комерцијалист за терен (1)
Контролор (1)
Лаборант (1)
Мајстор (1)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (1)
Менаџер за квалитет (1)
Менаџер за продажба (1)
Месар/Касап (1)
Механичар (1)
Молер (1)
Монтер (1)
Одговорен работник (1)
Одговорен сметководител (1)
Оператор (1)
Офицер за продажба (1)
Пакувач (1)
Перач/ка (1)
Персонал (1)
Персонал за продажба (1)
Помошник угостителски работник (1)
Правник (1)
Проект менаџер (1)
Проектант (1)
Промотер (1)
Професор по германски јазик (1)
Процесни инжинери / технолози (1)
Психолог (1)
Раководител на сектор за контрола на квалитет (1)
Ракувач (1)
Ракувач со градежна машина (1)
Референт (1)
Референт за транспорт (1)
Секретар/ka (1)
Сервисер (1)
Систем администратор (1)
Специјалист за интернет маркетинг и социјални медиуми (1)
Специјалист за ИТ мрежи (1)
Специјалист за финансии (1)
Столар (1)
Стоматолошка сестра (1)
Стручен Соработник (1)
Технолог (1)
Тим лидер (1)
Транспортер (1)
Трговски работник (1)
Туристички водич (1)
Угостителски работници (1)
Финансиски Администратор (1)
Финансиски асистент (1)
Хаусмајстор (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Проблемот со светот е дека глупавите се целосно уверени, а интелегентните полни со сомнеж.
-Bertrand Russell
 
Најпопуларни Огласи
Business Development Companion
AnastasiaDate
(5879 прегледи)
Агенти за продажба
Сафе Инвест Македонија АД Скопје
(4129 прегледи)
Дистрибутер
ЕКСТРИМ ПАРФЕМИ ДОО
(3696 прегледи)
Работник
фирма
(2859 прегледи)
Рецепционер
Модерн Ливинг дооел Скопје
(2820 прегледи)
Office Manager
Оне Цонтацт
(2065 прегледи)
Аналитичар
ДеСо
(2056 прегледи)
Општ работник
КАРТОМЕЛ ДОО Битола
(1674 прегледи)
Деловен секретар
пантерфакс
(1457 прегледи)
Менаџер
Нобел илач
(1372 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Прегледај оглас


Оглас Бр. 622267
 
ЈП "Македонски шуми" - Скопје
 
Регион: Скопски,  
Објавен од: Вечер,
Објавувач: ЈП "Македонски шуми" - Скопје
Популарност на компанијата:
  Популарност на компанијата, оценета според гласовите на посетителите на сајтот.
Област: Шумарство 
Работно Место: Работник/ци 
Број на работни места: 976 
Тип на работно место (постојано времено): Постојано 
Објавен на: 23/05/2013 
Краен рок за пријавување: 22/06/2013 
Оглас внесен на: 23/05/2013 
Емаил: Нема информации 
URL: www.mkdsumi.com.mk ; www.avrm.gov.mk ; www.mtsp.go 
Контакт телефон:  
Поштенски Фах:  
Адреса за апликација:  
Назнака (референца) на огласот:  
Договор во месеци:    
Почеток на работен однос:  
Плата:  
Должности: Нема информација,  
Потребни Квалификации: Основно училиште и НКВ работници
 
Број на прегледи: 1340 
 
 
 
Аплицирај
 

Целосен оглас:
МАКЕДОНСКИ ШУМИ
Во партнерство со природата
Врз основа на член 22 и член 23 од Законот за работните односи (“Службен весник на Република Македонија“ бр.54/2013 пречистен текст), член 37 став 2 од Закон за јавни претпријатија (“Службен весник на Република Македонија“ број 38/96, 6/2002, 40/2003, 49/2006, 22/2007, 83/2009, 97/10 и 6/2012), Програмата за вработување на 1600 лица од категории на социјално загрозени граѓани за 2013 година бр.41-3335/1 од 14 мај 2013 година, Заклучокот на Влада на РМ бр.41-3335/1 од 14.05.2013 година, Програмата за максимално и ефикасно искористување на сопствените ресурси во вршењето на дејноста на ЈП “Македонски шуми“ Скопје за 2013 година бр.02-512/2 и Одлука за измена и допололнување на Правилникот за внатрешна организација и систематизација на работни места и исплата на плати во ЈП “Македонски шуми“ Скопје бр.02-512/4, донесена од Управниот Одбор на ЈП “Македонски шуми“ Скопје, јавното претпријатие за стопанисување со шуми “Македонски шуми“ Скопје, распишува
ЈАВЕН ОГЛАС
за засновање на работен однос на неопределено време на вкупно 1600 извршители и тоа:
1. Помошни работници 976 (деветстотини седумдесет и шест) извршители, со НК, ПК, KB и ВК и тоа:
a. долгорочно невработени лица кои повеќе од 10 години во континуитет се без работа 244 (двесте четириесет и четири) извршители;
б. лица од многудетни семејства 244 (двесте четириесет и четири) извршители;
в. самохрани родители и еднородителски семејства 244 (двесте четириесет и четири) извршители;
г. невработени лица од семејства каде нема ниеден вработен - 244 (двесте четириесет и четири) извршители;
2. Референти 472 (четиристотини седумдесет и два) извршители со ССС или ВШС степен на стручна подготовка и тоа:
а. долгорочно невработени лица кои повеќе од 10 години во континуитет се без работа -118 (сто и осумнаесет) извршители;
б. лица од многудетни семејства - 118 (сто и осумнаесет) извршители;
в. самохрани родители и еднородителски семејства -118 (сто и осумнаесет) извршители;
г. невработени лица од семејства каде нема ниеден вработен -118 (сто и осумнаесет) извршители;
3. Соработници (Советници) -152 (сто педесет и два) извршители со ВСС степен на стручна подготовка и тоа:
а. долгорочно невработени лица кои повеќе од 10 години во континуитет се без работа 38 (триесет и осум) извршители;
б. лица од многудетни семејства 38 (триесет и осум) извршители;
в. самохрани родители и еднородителски семејства 38 (триесет и осум) извршители;
г. невработени лица од семејства каде нема ниеден вработен - 38 (триесет и осум) извршители;
Изборот на кандидати за засновање на работен однос ќе се врши согласно следниве Критериуми на бодирање:
а. За работните места/позиции под реден број 1.а., 2.а. и З.а.
- долгорочно невработени лица кои повеќе од 10 години во континуитет се без работа:
- приходи на домаќинство 40 бода за лице од домаќинство со 0 приходи, пропорционално помалку бодови за лица од домаќинства во кои има приходи.
- години на невработеност 40 бода за лицата кои најдолго се невработени, пропорционално помалку бодови за останатите согласно периодот на невработеност
- години на стаж потребни за стекнување на услови за пензија 20 бода за лицата на кои им се потребни најмалку години на стаж за да го исполнат условот за 15 години стаж за пензија
б. За работните места/позиции под реден број 1.6., 2.6. и З.б.
- лица од многудетни семејства:
- број на деца во семејството 40 бода за лицето кое има најмногу деца, пропорционално помалку бодови согласно бројот на деца
- приходи на домаќинството 40 бода за лице од домаќинство со 0 приходи, пропорционално помалку бодови за лица од домаќинства во кои има приходи
- самохрани и еднородителски семејства 20 бода
в. За работните места/позиции под реден број 1.в., 2.в. и З.в.
- самохрани родители и еднородителски семејства
- приходи од домаќинството 50 бода за лице од домаќинство со 0 приходи, пропорционално помалку бодови за лица од домаќинства во кои има приходи
- број на деца во семејството 25 бода за лицето кое има најмногу деца пропорционално помалку бодови согласно бројот на деца
- години на невработеност 25 бода за лицето со најмногу години на невработеност, пропорционално бодови за останатите лица
г. За работните места/позиции под реден број 1.г., 2.г. и З.г.
- невработени лица од семејства каде нема ниеден вработен:
- приходи на домаќинството 40 бода за лице од домаќинство со 0 приходи, пропорционално помалку бодови за лица од домаќинства во кои има приходи
- број на деца во семејството 40 бода за лицето кои има најмногу деца, пропорционално помалку бодови согласно бројот на деца
- број на членови на семејството 20 бода за лицето кои има најмногу членови во семејството, пропорционално помалку бодови за останатите согласно бројот на членови.
При оцена на критериумот приходи на домаќинство ќе се земе состојбата на приходи на 01.01.2013 година.
Лицата приматели на социјална помош ќе бидат бодирани како да немаат никаков приход.
При изборот за вработување ќе се води сметка за принципот за еднаква и правична застапеност на заедниците во Република Македонија.
Кандидатите потребно е да ги достават следните документи:
- Пополнета и потпишана Апликација на пропишан образец Апликацијата може да се превземе од веб страницата
www.mkdsumi.com.mk ; www.avrm.gov.mk ; www.mtsp.gov.mk или од Архивата на ЈП “Македонски шуми“ - Скопје и од архивите на подружниците во јавното претпријатие.
- Копија од диплома или уверение за завршено образование;
- Копија од уверение за државјанство на Република Македонија
Рокот за пријавување по огласот е 30 дена, сметано од денот на објавување на огласот, заклучно со ден 22.06.2013 година.
Апликацијата со потребната документација се поднесува на адреса: ул.“Перо Наков“ бб (МЗТ Опрема) Скопје со назнака “по јавен оглас“, преку пошта или во архивата на ЈП “Македонски шуми“ Скопје.
Некомплетните и ненавремено доставените документи нема да се разгледуваат.
По извршениот избор, кандидатите ќе бидат писмено известени.
*Напомена: Податоците наведени во апликацијата ќе бидат проверени од страна на надлежните органи / институции.
ЈП “МАКЕДОНСКИ ШУМИ“ - СКОПЈЕ
 

Аплицирај
 
 
Активни Корисници
17398
Линкови
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Jавни огласи за вработување во Државната служба
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Косово
Новиот Дизајн е:Total of voters : 12081

Стории
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Задолжувањата се зголемуваат, а поради можните затегнувања од странство овие задолжувања многу ќе ги зголемат каматните стапки и тоа може да има подолгорочни последици, вели професор Сашо Арсов.
Економистите велат дека засега нема место за паника во врска со штедните влогови на граѓаните.
Финансискиот криминал досега поминувал неказнето поради немање политичка волја, но постојат и системски слабости во потрагата по излеаните пари. СЈО соопшти дека нивна цел е незаконски стекнатиот имот да се врати во буџетот.
Министерот за финансии Зоран Ставрески најдобро знае дека буџетот е во колапс. Владата се задолжува зашто не може да ги подмири редовните буџетски расходи, вели поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Владата е во ситуацијата во која нема од каде да ги враќа парите, оти долговите се користат за намени кои не создаваат општествен бруто продукт за да може да се врати зајменото.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата