најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
20/10/2016 11:15:07 | Активни огласи: 675 | Вчерашни: 92 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
- Нема информација (98)
Информатичка технологија (79)
Образование и наука (46)
Градежништво и Архитектура (36)
Угостителство (35)
Медицина (34)
Трговија (33)
Продажба и Маркетинг (29)
Производство (26)
Прехранбена (21)
Услуги (18)
Автомобилска (16)
Графичка (12)
Јавна Администрација (12)
Машинство (12)
Администрација (11)
Право (9)
Убавина и здравје (9)
Фармација (9)
Шпедиција и транспорт (9)
Дрвна (8)
Електроника и Телекомуникации (8)
Комунална (8)
Текстилна (8)
Сметководство (7)
Уметност и Култура (7)
Хотелиерство (6)
Економија (5)
Дистрибуција (4)
Осигурување (4)
Енергетика (3)
Животна средина (3)
Металургија (3)
Безбедност и заштита при работа (2)
Забава и рекреција (2)
Земјоделство (2)
Медиуми (2)
Невладини организации и Здруженија (2)
Стоматологија (2)
Финансии и банкарство (2)
Воена (1)
Недвижнини (1)
Ревизија (1)
Сообраќај (1)
Социјална (1)
Туризам (1)
Шумарство (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (91)
Продавач (30)
Наставник (25)
Келнер/ка (18)
Државен службеник (14)
Директор (13)
Доктор/ка (11)
Архитект (10)
Комерцијалист (10)
Возач (9)
Магационер (8)
Работник (8)
Оператор (7)
Програмер (7)
Агенти за продажба (6)
Графички дизајнер (6)
Медицинска сестра (6)
Општи работници (6)
Фризер/ка (6)
Хигиеничар (6)
Медицински персонал (5)
Општ работник (5)
Персонал за продажба (5)
Сметководител (5)
Шивач/ки (5)
CALL CENTER AGENTS (4)
Веб програмер (4)
Градежен инженер (4)
Дистрибутер (4)
Извршител (4)
Книговодител-Сметководител (4)
Машински инженер (4)
Монтер (4)
Помошник Сметководител (4)
Практикант (4)
Презентер (4)
Сервисер (4)
Систем администратор (4)
.NET DEVELOPER (3)
Customer Service Representative (3)
Агент за осигурување (3)
Администратор (3)
Администратор на база на податоци (3)
Воспитувач (3)
Деловен секретар (3)
Електричар (3)
Електро инженер (3)
Заварувач (3)
Механичар (3)
Неговател/ка (3)
Персонал (3)
Пица мајстор (3)
Правник (3)
Проект менаџер (3)
Промотер (3)
Професор по германски јазик (3)
Рецепционер (3)
Салатер (3)
Стручен Соработник (3)
Фармацевт (3)
.Net Software Developer (2)
Java Developer (2)
PHP DEVELOPER (2)
PHP Senior Developer (2)
Sales agent (2)
SENIOR HTML5/JAVASCRIPT FRONT-END DEVELOPER (2)
Software Developer (2)
Software Tester (2)
Автомеханичар (2)
Агент за продажба и маркетинг (2)
Агроном (2)
Адвокатски приправник (2)
Административен работник (2)
Асистент за продажба (2)
Бравар (2)
Готвач (2)
Градежен инженер/Архитект (2)
Градежен техничар (2)
Електро инсталатер (2)
Инженер (2)
Касиер/ка (2)
Козметичарка (2)
Комерцијалист за терен (2)
Комерцијалист, магационер (2)
Кројач (2)
Кувар/ка (2)
Мајстор (2)
Маркетинг асистент (2)
Медицински претставник (2)
Менаџер за продажба (2)
Молер (2)
Надворешен соработник (2)
Обезбедувач (2)
Претставник за продажба (2)
Проектант (2)
Работник во производство (2)
Работник за обезбедување (2)
Садомијач (2)
Секретар/ka (2)
Сервис Техничар/Инженер (2)
Службеник (2)
Собар/ka (2)
Советник (2)
Соработник (2)
Столар (2)
Стоматолог (2)
Стоматолошка сестра (2)
Техничка секретарка (2)
Технолог (2)
Трговски работник (2)
Фармацевтски техничар (2)
accounts/office administrators (1)
Admin/Finance assistant (1)
Aвтомеханичар (1)
Call Centre Representative (1)
Customer Care Agent (1)
Data Collection and Analysist (1)
Director R&D (1)
INDUSTRIAL SALES ENGINEER (1)
IT support specialist (1)
Java Junior Developer (1)
Junior Developer (1)
Local Representative (1)
Logistic manager (1)
Python Developer (1)
Quality assurance (1)
Quality control engineer (1)
QUALITY MANAGER (1)
Regional manager (1)
SENIOR .NET DEVELOPER (1)
SENIOR AUTOMATION QA ENGINEER (1)
Senior C++ Software Developer (1)
Senior Java Software Developer (1)
Senior Software Quality Engineer (1)
SEO specialist (1)
Store Manager (1)
Web developer (1)
Агент за недвижности (1)
Агенти за истражување на јавното мислење (1)
Административен асистент (1)
Аналитичар (1)
Асистент (1)
Асистент за набавки (1)
Багерист (1)
Библиотекар (1)
Биохемичар (1)
Веб дизајнер (1)
Видео Монтажер (1)
Водител (1)
Водоинсталатер (1)
Гинеколошко-акушерски сестра (1)
Главен сметководител (1)
Градежен работник (1)
Графичар (1)
Дефектолог (1)
Дизајнер (1)
Дизајнер на апликативен софтвер (1)
Доставувач (1)
Дреар (1)
Едукатор (1)
Експерт (1)
Електро техничар (1)
Електромонтер (1)
Електроничар (1)
Ѕидар (1)
Имплементатор (1)
Инженери (1)
Инжинер по Заштита при работа (1)
Инсталатер (1)
Инструктор (1)
Информатичари и програмери (1)
Истражувач (1)
ИТ систем Инженер (1)
ИТ Специјалист (1)
Книговезачка (1)
Комерцијален Директор (1)
Комерцијалист и Диспечер (1)
Конзерватор (1)
Конфекциски работник (1)
Координатор (1)
Корепетитор (1)
Курир (1)
Лаборант (1)
Лице за мониторинг (1)
Ложач (1)
Маркетинг агент (1)
Маркетинг менаџер (1)
Маркетинг специјалист (1)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (1)
Машински техничар (1)
Медицински преставник (1)
Медицински соработник (1)
Менаџер за финансии (1)
Месар/Касап (1)
Модел (1)
Моделар (1)
Наставник по Албански (1)
Наставник по Англиски (1)
Нотар (1)
Одржувач (1)
Оператор во магацин (1)
Офсет Машинист (1)
Перач/ка (1)
Помлад ревизор (1)
Помошник во кујна (1)
Помошник магационер (1)
Помошник/чка (1)
Претседател на Врховен суд (1)
Проверувач (Аудитор) (1)
Проектант/Senior Програмер (1)
Работник во печатница (1)
Работник/ци (1)
Работници во оддел за специјални возила (1)
Раководител (1)
Референт (1)
Референт за транспорт (1)
Сервис-Инженер за техничка поддршка на ИКТ опрема (1)
Систем инженер (1)
Советници на германски јазик за Customer Care Center (passive inbound) (1)
Сообраќаен инженер (1)
Софтвер - Full Stack Developer (1)
Социјален работник (1)
Спасувач (1)
Специјалист (1)
Специјалист за софтвер (1)
Супервизор (1)
Таксист (1)
Тапетар (1)
Телефонист (1)
Телефонски консултант со германски јазик (1)
Тест техничар (1)
Техничка секретарка – комерцијалист (1)
Технички персонал (1)
Тим лидер (1)
Угостителски работници (1)
Фарбар (1)
Физио-терапевт (1)
Физиотерапевтски техничар (1)
Финансиски менаџер (1)
Царински декларант (1)
Чувар (1)
Шанкер/ка (1)
Шеф на кујна (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Треба да си оригинален. Ако си како сите останати, зошто би имале потреба од тебе?
-B. Peters
 
Најпопуларни Огласи
PHP DEVELOPER
МКМАГЕ
(10887 прегледи)
Logistic manager
MN Express Inc
(5767 прегледи)
Секретар/ka
пантерфакс
(3336 прегледи)
Агент за осигурување
Сафе Инвест Македонија АД Скопје
(3024 прегледи)
Помошник Сметководител
ДПТУ “РЕПТИЛ’’ ДООЕЛ
(2520 прегледи)
Општи работници
Ангромаркетинг ДОО
(2148 прегледи)
- Нема информација
БЕСТИСофт
(1828 прегледи)
- Нема информација
Оглас
(1811 прегледи)
Маркетинг агент
пео трејд
(1703 прегледи)
Правник
Нотарска канцеларија
(1679 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Прегледај оглас


Оглас Бр. 622269
 
ЈП "Македонски шуми" - Скопје
 
Регион: Скопски,  
Објавен од: Вечер,
Објавувач: ЈП "Македонски шуми" - Скопје
Популарност на компанијата:
  Популарност на компанијата, оценета според гласовите на посетителите на сајтот.
Област: Администрација 
Работно Место: Соработник 
Број на работни места: 152 
Тип на работно место (постојано времено): Постојано 
Објавен на: 23/05/2013 
Краен рок за пријавување: 22/06/2013 
Оглас внесен на: 23/05/2013 
Емаил: Нема информации 
URL: www.mkdsumi.com.mk ; www.avrm.gov.mk ; www.mtsp.go 
Контакт телефон:  
Поштенски Фах:  
Адреса за апликација:  
Назнака (референца) на огласот:  
Договор во месеци:    
Почеток на работен однос:  
Плата:  
Должности: Нема информација,  
Потребни Квалификации: ВСС
 
Број на прегледи: 4532 
 
 
 
Аплицирај
 

Целосен оглас:
МАКЕДОНСКИ ШУМИ
Во партнерство со природата
Врз основа на член 22 и член 23 од Законот за работните односи (“Службен весник на Република Македонија“ бр.54/2013 пречистен текст), член 37 став 2 од Закон за јавни претпријатија (“Службен весник на Република Македонија“ број 38/96, 6/2002, 40/2003, 49/2006, 22/2007, 83/2009, 97/10 и 6/2012), Програмата за вработување на 1600 лица од категории на социјално загрозени граѓани за 2013 година бр.41-3335/1 од 14 мај 2013 година, Заклучокот на Влада на РМ бр.41-3335/1 од 14.05.2013 година, Програмата за максимално и ефикасно искористување на сопствените ресурси во вршењето на дејноста на ЈП “Македонски шуми“ Скопје за 2013 година бр.02-512/2 и Одлука за измена и допололнување на Правилникот за внатрешна организација и систематизација на работни места и исплата на плати во ЈП “Македонски шуми“ Скопје бр.02-512/4, донесена од Управниот Одбор на ЈП “Македонски шуми“ Скопје, јавното претпријатие за стопанисување со шуми “Македонски шуми“ Скопје, распишува
ЈАВЕН ОГЛАС
за засновање на работен однос на неопределено време на вкупно 1600 извршители и тоа:
1. Помошни работници 976 (деветстотини седумдесет и шест) извршители, со НК, ПК, KB и ВК и тоа:
a. долгорочно невработени лица кои повеќе од 10 години во континуитет се без работа 244 (двесте четириесет и четири) извршители;
б. лица од многудетни семејства 244 (двесте четириесет и четири) извршители;
в. самохрани родители и еднородителски семејства 244 (двесте четириесет и четири) извршители;
г. невработени лица од семејства каде нема ниеден вработен - 244 (двесте четириесет и четири) извршители;
2. Референти 472 (четиристотини седумдесет и два) извршители со ССС или ВШС степен на стручна подготовка и тоа:
а. долгорочно невработени лица кои повеќе од 10 години во континуитет се без работа -118 (сто и осумнаесет) извршители;
б. лица од многудетни семејства - 118 (сто и осумнаесет) извршители;
в. самохрани родители и еднородителски семејства -118 (сто и осумнаесет) извршители;
г. невработени лица од семејства каде нема ниеден вработен -118 (сто и осумнаесет) извршители;
3. Соработници (Советници) -152 (сто педесет и два) извршители со ВСС степен на стручна подготовка и тоа:
а. долгорочно невработени лица кои повеќе од 10 години во континуитет се без работа 38 (триесет и осум) извршители;
б. лица од многудетни семејства 38 (триесет и осум) извршители;
в. самохрани родители и еднородителски семејства 38 (триесет и осум) извршители;
г. невработени лица од семејства каде нема ниеден вработен - 38 (триесет и осум) извршители;
Изборот на кандидати за засновање на работен однос ќе се врши согласно следниве Критериуми на бодирање:
а. За работните места/позиции под реден број 1.а., 2.а. и З.а.
- долгорочно невработени лица кои повеќе од 10 години во континуитет се без работа:
- приходи на домаќинство 40 бода за лице од домаќинство со 0 приходи, пропорционално помалку бодови за лица од домаќинства во кои има приходи.
- години на невработеност 40 бода за лицата кои најдолго се невработени, пропорционално помалку бодови за останатите согласно периодот на невработеност
- години на стаж потребни за стекнување на услови за пензија 20 бода за лицата на кои им се потребни најмалку години на стаж за да го исполнат условот за 15 години стаж за пензија
б. За работните места/позиции под реден број 1.6., 2.6. и З.б.
- лица од многудетни семејства:
- број на деца во семејството 40 бода за лицето кое има најмногу деца, пропорционално помалку бодови согласно бројот на деца
- приходи на домаќинството 40 бода за лице од домаќинство со 0 приходи, пропорционално помалку бодови за лица од домаќинства во кои има приходи
- самохрани и еднородителски семејства 20 бода
в. За работните места/позиции под реден број 1.в., 2.в. и З.в.
- самохрани родители и еднородителски семејства
- приходи од домаќинството 50 бода за лице од домаќинство со 0 приходи, пропорционално помалку бодови за лица од домаќинства во кои има приходи
- број на деца во семејството 25 бода за лицето кое има најмногу деца пропорционално помалку бодови согласно бројот на деца
- години на невработеност 25 бода за лицето со најмногу години на невработеност, пропорционално бодови за останатите лица
г. За работните места/позиции под реден број 1.г., 2.г. и З.г.
- невработени лица од семејства каде нема ниеден вработен:
- приходи на домаќинството 40 бода за лице од домаќинство со 0 приходи, пропорционално помалку бодови за лица од домаќинства во кои има приходи
- број на деца во семејството 40 бода за лицето кои има најмногу деца, пропорционално помалку бодови согласно бројот на деца
- број на членови на семејството 20 бода за лицето кои има најмногу членови во семејството, пропорционално помалку бодови за останатите согласно бројот на членови.
При оцена на критериумот приходи на домаќинство ќе се земе состојбата на приходи на 01.01.2013 година.
Лицата приматели на социјална помош ќе бидат бодирани како да немаат никаков приход.
При изборот за вработување ќе се води сметка за принципот за еднаква и правична застапеност на заедниците во Република Македонија.
Кандидатите потребно е да ги достават следните документи:
- Пополнета и потпишана Апликација на пропишан образец Апликацијата може да се превземе од веб страницата
www.mkdsumi.com.mk ; www.avrm.gov.mk ; www.mtsp.gov.mk или од Архивата на ЈП “Македонски шуми“ - Скопје и од архивите на подружниците во јавното претпријатие.
- Копија од диплома или уверение за завршено образование;
- Копија од уверение за државјанство на Република Македонија
Рокот за пријавување по огласот е 30 дена, сметано од денот на објавување на огласот, заклучно со ден 22.06.2013 година.
Апликацијата со потребната документација се поднесува на адреса: ул.“Перо Наков“ бб (МЗТ Опрема) Скопје со назнака “по јавен оглас“, преку пошта или во архивата на ЈП “Македонски шуми“ Скопје.
Некомплетните и ненавремено доставените документи нема да се разгледуваат.
По извршениот избор, кандидатите ќе бидат писмено известени.
*Напомена: Податоците наведени во апликацијата ќе бидат проверени од страна на надлежните органи / институции.
ЈП “МАКЕДОНСКИ ШУМИ“ - СКОПЈЕ
 

Аплицирај
 
 
Активни Корисници
2350
Линкови
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Jавни огласи за вработување во Државната служба
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Косово
Новиот Дизајн е:Total of voters : 12568

Стории
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Во Македонија постојат недостатоци и разлики во соработката меѓу младите претприемачи од различните етникуми. Потребно е да се надминат одредени бариери во однос на комуникацијата, меѓусебната доверба и во размената на идеи.
Секоја година владата носи Фискална стратегија во која ја проектира висината на јавниот долг, но кога нема да го испочитува планот, носи нова стратегија во која предвидува поголемо задолжување. Денеска, на денот на распишувањето на изборите, владата се задолжува за нови 31 милиони евра.
Буџетот за следната година пратениците на пленарна седница ќе го разгледуваат в понеделник, ако дотогаш не биде распуштен Парламентот.
Дел од сликата во Градскиот Трговски центар во Скопје се испразнети објетки и написи дека дуќанот се издава или се продава. Економистите сметаат дека улога има намалената куповна моќ на граѓаните, но дуќанџиите сметаат дека намалениот промет се должи и на лоши политики.
Владата предизборно ги части пензионерите, а Светската банка предупредува на состојбите во македонскиот пензиски систем. Догодина дури 452 милиони евра, односно 45 отсто од пензиите ќе се исплаќаат од буџетот, а не од пензиските придонеси. Прашањето е ќе дочекаат ли идните генерации да земаат пензија поради денешниот популизам?
За власта буџетот за 2017 е развоен, а за опозицијата тој е само список на желби и предизборно ветување. Буџетот за идната година, власта настојува да биде усвоен до 12 октомври, до распуштањето на Парламентот.
Намалувањето на бројот на невработени веројатно се должи на бришење од евиденцијата во Агенцијата за вработување и на иселувањето, а не на економскиот раст, велат аналитичарите.
Какво стопанство такви плати, вели економскиот консултант Горан Рафајловски, коментирајќи го фактот што реалната плата во Македонија е на сосема истото ниво како и пред шест години.
Од СДСМ велат дека предлог буџетот има фабричка грешка, бидејќи е планиран на нереални основи и економски показатели кои тешко дека ќе се остварат. ДУИ го поддржува предлогот, оти тој е базиран врз програмите и на ДУИ и на ВМРО ДПМНЕ.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата