најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
29/07/2016 07:46:07 | Активни огласи: 487 | Вчерашни: 69 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
- Нема информација (72)
Информатичка технологија (50)
Трговија (37)
Градежништво и Архитектура (30)
Продажба и Маркетинг (28)
Угостителство (26)
Производство (23)
Медицина (19)
Образование и наука (19)
Услуги (17)
Прехранбена (16)
Текстилна (16)
Шпедиција и транспорт (10)
Фармација (8)
Автомобилска (7)
Електроника и Телекомуникации (7)
Хотелиерство (7)
Администрација (5)
Недвижнини (5)
Убавина и здравје (5)
Јавна Администрација (4)
Медиуми (4)
Сметководство (4)
Стоматологија (4)
Графичка (3)
Забава и рекреција (3)
Металургија (3)
Осигурување (3)
Туризам (3)
Дистрибуција (2)
Земјоделство (2)
Консалтинг,тренинг и човечки ресурси (2)
Машинство (2)
Менаџмент (2)
Безбедност и заштита при работа (1)
Дрвна (1)
Економија (1)
Енергетика (1)
Издаваштво (1)
Инжинерство (1)
Право (1)
Рударство (1)
Спорт (1)
Финансии и банкарство (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (62)
Продавач (22)
Возач (16)
Келнер/ка (9)
Магационер (8)
Агенти за продажба (7)
Графички дизајнер (7)
Работник (7)
Хигиеничар (7)
Комерцијалист за терен (6)
Медицинска сестра (6)
Рецепционер (6)
Градежен инженер (5)
Електричар (5)
Комерцијалист (5)
Машински инженер (5)
Наставник по Англиски (5)
Сметководител (5)
CALL CENTER AGENTS (4)
Административен работник (4)
Архитект (4)
Доктор/ка (4)
Инструктор (4)
Информатичар (4)
Информатичари и програмери (4)
Општ работник (4)
Персонал за продажба (4)
Референт за продажба (4)
Фармацевт (4)
Web developer (3)
Агент за продажба и маркетинг (3)
Директор (3)
Дистрибутер (3)
Доставувач (3)
Електро инженер (3)
Книговодител-Сметководител (3)
Кувар/ка (3)
Курир (3)
Машински техничар (3)
Монтер (3)
Наставник (3)
Општи работници (3)
Пица мајстор (3)
Практикант (3)
Предавач (3)
Програмер (3)
Професор по англиски јазик (3)
Собар/ka (3)
.Net Software Developer (2)
Junior Developer (2)
PHP DEVELOPER (2)
Software Tester (2)
Агент за недвижности (2)
Агент за осигурување (2)
Административен асистент (2)
Администратор (2)
Армирач (2)
Асистент (2)
Асистент за продажба (2)
Веб дизајнер (2)
Видео Монтажер (2)
Воспитувач (2)
Готвач (2)
Градежен инженер/Архитект (2)
Касиер/ка (2)
Козметичарка (2)
Лаборант (2)
Лице за безбедност и заштита при работа (2)
Мајстор (2)
Маркетинг агент (2)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (2)
Општ магацински работник (2)
Помошник во кујна (2)
Правник (2)
Проектант (2)
Промотер (2)
Професор по германски јазик (2)
Работник во производство (2)
Ревизор (2)
Столар (2)
Стручен Соработник (2)
Фармацевтски техничар (2)
Фризер/ка (2)
Чувар (2)
Шивач/ки (2)
Шпедитер (2)
Aвтомеханичар (1)
Brand Executive (1)
Business Development Companion (1)
Call Centre Representative (1)
Customer Service Representative (1)
Customer Support Specialist fluent in German (1)
Database Developer (1)
IT Administrator (1)
Java Developer (1)
MOBILE APPLICATION DEVELOPER – ANDROID (1)
PHP Senior Developer (1)
Python Developer (1)
Quality assurance (1)
Senior C# / ASP.NET Developer (1)
SENIOR JAVA DEVELOPER (1)
Senior PYTHON Web Developer Backend (1)
SENIOR WEB ENGINEER (PHP) (1)
Store Manager (1)
Web designer (1)
Анкетар (1)
Асистент на канцеларија (1)
Бармен (1)
Бравар (1)
Бренд Менаџер (1)
Веб програмер (1)
Водител (1)
Генерален менаџер (1)
Градежен техничар (1)
Дадилка/Куќна помошничка (1)
Деловен секретар (1)
Дефектолог (1)
диспечерка (1)
Дреар (1)
Електро инсталатер (1)
Електро техничар (1)
Електроавтоматичар (1)
Забен техничар (1)
Земјоделски работници (1)
Инженер (1)
Инженер за поддршка на линија (1)
ИТ Инженер (1)
ИТ Специјалист (1)
Јавен обвинител (1)
Камерман (1)
Комерцијалист, магационер (1)
Контролор (1)
Кранист (1)
Кројач (1)
Лабораториски техничар (1)
Лекар (1)
Логистичар (1)
Маркетинг специјалист (1)
Медицински персонал (1)
Менаџер за квалитет (1)
Менаџер за логистика (1)
Менаџер за продажба (1)
Менаџерски позиции (1)
Мерчендајзер (1)
Месар (1)
Месар/Касап (1)
Механичар (1)
Моделар (1)
Монтажер (1)
Наставник по Ликовно (1)
Наставник по Математика (1)
Наставник по Музичка уметност (1)
Неговател/ка (1)
Новинар (1)
Обезбедувач (1)
Одговорен работник (1)
Оператор (1)
Оператор во магацин (1)
Општи работници и возач (1)
Офицер за продажба (1)
Пакувач (1)
Пекар (1)
Персонал за техничко одржување (1)
Полицаец (1)
Помошник магационер (1)
Помошник Сметководител (1)
Преведувач (1)
Програмски асистент (1)
Продукт менаџер (1)
Проект менаџер (1)
Промотерки/промо лидери (1)
Процесни инжинери / технолози (1)
Работник за обезбедување (1)
Работнички (1)
Ракувач на градежна машина (1)
Ракувач на градежни машини (1)
Секретар/ka (1)
Сендвичар/ка (1)
Сервисер (1)
Скараџија (1)
Сменоводител (1)
Советник (1)
Соработник (1)
Социјален работник (1)
Специјалист (1)
Специјалист за софтвер (1)
Стаклорезач (1)
Стоматолог (1)
Стоматолошка сестра (1)
Текстилен работник (1)
Телефонски консултант со германски јазик (1)
Тесар (1)
Техничар (1)
Технолог (1)
Тим лидер (1)
Трговец (1)
Угостителски работник (1)
Угостителски работници (1)
Фарбар (1)
Физио-терапевт (1)
Фотодокументарист (1)
Хаусмајстор (1)
Шанкер/ка (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Работи како да не ти требаат пари. Љуби како никогаш да не си бил повреден. Танцувај како никој да не гледа.
-Mark Twain
 
Најпопуларни Огласи
Web designer
ВИДЕКС БВ
(4037 прегледи)
Полицаец
МИНИСТЕРСТВО ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ
(3611 прегледи)
Административен асистент
пост експрес македонија дооел
(2594 прегледи)
Продавач
Мега Арома
(2458 прегледи)
Работник во производство
БАГА ФООД
(2445 прегледи)
Воспитувач
Едукативен Центар СОНЦЕ
(1877 прегледи)
Агент за осигурување
Сафе Инвест Македонија АД Скопје
(1876 прегледи)
Работник
Порше Македонија
(1675 прегледи)
Секретар/ka
Брза Пратка ДООЕЛ
(1506 прегледи)
- Нема информација
МСМ системс
(1436 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Прегледај оглас


Оглас Бр. 632688
 
ЈЗУ Здравствен дом на Скопје-Скопје
 
Регион: Скопски,  
Објавен од: Вечер,
Објавувач: ЈЗУ Здравствен дом на Скопје-Скопје
Популарност на компанијата:
  Популарност на компанијата, оценета според гласовите на посетителите на сајтот.
Област: Медицина 
Работно Место: Медицинска сестра 
Број на работни места: 8 
Тип на работно место (постојано времено): Постојано 
Објавен на: 09/01/2014 
Краен рок за пријавување: 15/01/2014 
Оглас внесен на: 09/01/2014 
Емаил: Нема информации 
URL: Нема информации 
Контакт телефон:  
Поштенски Фах:  
Адреса за апликација:  
Назнака (референца) на огласот:  
Договор во месеци:    
Почеток на работен однос:  
Плата:  
Должности: Нема информација,  
Потребни Квалификации: ССС – IV степен
положен стручен испит
 
Број на прегледи: 1394 
 
 
 
Аплицирај
 

Целосен оглас:
Врз основа на член 22, став 1, точка 1, став 3 член 23 став 1 и 3 и член 24 од Законот за работните односи („Сл.весник на РМ” број 54/2013 пречистен текст) член 157 став 1 точка 1 член 158 став 1, 2, 5 и 6, член 159, 160 и 161 од Законот за здравствена заштита (Сл. весник на РМ бр.10/2013 пречистен текст и 87/2013) член 28.став 1 и 2 алинеја 4 од Статутот на ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје” - Скопје и добиената согласност од Министерството за финансии на P.M. број 02-40132/2 од 30.12.2013 година, согласно Одлуката на вд. директорот број 04-8086/1 од 31.12.2013 година, вд. директорот на ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје” Скопје објавува:
ЈАВЕН ОГЛАС
Се објавува Јавен оглас за вработување на здравствени работници во работен однос на неопределено време за работно место:
1. Доктор на медицина - 10 (десет) извршители
2. Медицинска сестра - 8 (осум) извршители
Кандидатите за вработување треба да ги исполнуваат општите и посебните услови предвидени со законот:
Општите услови:
- да е државјанин на Република Македонија
- да е полнолетен
- да има општа здравствена способност
- да не му е изречена со правосилна одлука забрана за вршење на професија, дејност или должност.
Посебни услови:
А) Кандидатите под реден број 1
- да има соодветно високо образование Медицински факултет
- да имаат положен стручен испит
- да имаат лиценца за работа
- да имаат познавање на еден од светските јазици (англиски, германски или француски) -со или без работно искуство
Потребни документи кои треба да бидат доставени:
- пријава, кратка биографија со адреса на живеење
- диплома или уверение за завршено образование (со просек на успех) оригинал или копија заверена на нотар); нострификација на диплома за кандидати кои завршиле во странство (со еквиваленција на оценки);
- уверение за положен стручен испит
- лиценца за работа
- доказ за познавање на еден од светските јазици (англиски, германски или француски)
- доказ за работно искуство
- уверение за државјанство
- извод од матична книга на родените
- лекарско уверение за општа здравствена способност
- уверение од суд дека не му е изречена со правосилна одлука забрана за вршење на професија, дејност или должност.
Посебни услови:
Б) Кандидатите под реден број 2
- Да има средно медицинско училиште смер медицинска сестра
- да има положен стручен испит
- со или без работно искуство
Потребни документи кои треба да бидат доставени:
- пријава, кратка биографија со адреса на живеење
- диплома за завршено образование смер медицинска сестра (со оценки) (свидетелства за 4 години) (оригинал или копија заверена на нотар), нострификација на диплома/свидетелства за кандидати кои завршиле во странство (со еквиваленција на оценки)
- уверение за положен стручен испит
- доказ за работно искуство
- уверение за државјанство
- извод од матична книга на родените
- лекарско уверение за општа здравствена способност
- уверение од суд дека не му е изречена со правосилна одлука забрана за вршење на
професија, дејност или должност        
Рокот за пријавување на конкурсот е 5 работни дена, сметано од денот на објавување на огласот, во средствата за јавно информирање. Ненавремено доставените и некомплетни пријави нема да бидат предмет на разгледување. Кандидатите под реден број (1) и (2) ќе бидат избрани врз основа на ранг-листа, предложена од комисијата за селекција со најмалку тројца кандидати. Пријавите со потребните документи да се доставуваат во Архивата на ЈЗУ „Здравствен дом на Скопје” Скопје во Поликлиника „Бит Пазар” соба број 178 или на адреса бул. „Крсте Мисирков” бр. 28, Скопје.
ЈЗУ „ЗДРАВСТВЕН ДОМ НА СКОПЈЕ” - СКОПЈЕ
 

Аплицирај
 
 
Активни Корисници
1391
Линкови
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Jавни огласи за вработување во Државната служба
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Косово
Новиот Дизајн е:Total of voters : 12314

Стории
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Опозицискиот СДСМ обвини дека последната еврообврзница е најголемата санта на која се насукува македонската економија, која ја спореди со Титаник. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ одговори дека токму СДСМ го киднапирал бродот и намерно го наведува да потоне.
Македонија годишно има потреба од 8500 гигаватчаса електрична енергија, а од сонце и од ветер заедно произведува 84 гигаватчаса. Наместо за непродуктивни трошоци, потребна е инвестиција во обновливи извори на енергија, препорачуваат експертите.
„Над 40 отсто моментално се субвенционира од буџетот. И токму е тоа што веќе буџетот не задржал фискален простор за социјалните фондови знаејќи каква им е состојбата. Нешто на што е укажано уште пред 7-8 години дека до ова дереџе ќе дојде државата.“
Владата уште од почетокот на годинава најави дека само во текот на оваа година планира да го зголеми јавниот долг за половина милијарда евра, но пошироката јавност не реагираше до објавувањето на еврообврзницата.
„Оваа влада нема некоја јасна економска програма. Ги финансира нејзините оперативни економски работи, како плата, субвенции, пензии и слично“, анализираат економисти. Вистинскиот животниот стандард, според нив, може да се подобри само со двоцифрен економскиот раст во следиве 10 години и без континуирано задолжување.
Македонија се задолжува со 450 милиони евра, но овојпат по повисока камата. Власта обвинува дека опозицијата е виновна за повисоката камата. СДСМ повторува дека постапката е незаконска и дека сите инволвирани ќе одговараат.
Државата успеа да ја намали корупцијата на пониските ешалони и ние мислевме дека тоа е добро, дека навистина се занимава со борба против корупцијата, меѓутоа од друга страна гледаме дека постои некој вид на организиран грабеж на општествениот имот на највисоко ниво, вели стопанственикот Венко Глигоров во неделното интервју на Радио Слободна Европа.
Се осмислуваат проекти само за да се испумпаат пари од буџетот, а имагинарните бизнисмени што ги добиваат тендерите, потоа им ги враќаат на политичарите, велат упатените.
Се зависи од добрата воља на владата да не ја задолжува Македонија и натаму. Домашниот притисок, петициите на граѓаните и протестите на активистите со поголем интензитет може да извршат притисок врз владата да се предомисли за еврообврзницата.
Шарената револуција за вечерва најави нов протест против најавената еврообврзница која може да достигне до 650 милиони евра. Во таков случај, со сè каматите, македонските граѓани веројатно ќе треба да вратат околу една милијарда евра.
Со реакции се јавија СДСМ, ЛДП, Левица како и невладини организации кои ги следат економските прашања. Бараат повлекување на одлуката за издавање еврообврзница тешка до 650 милиони евра наведувајќи дека тоа е огромно задолжување кое ќе падне врз грбот и на идните генерации.
Издаден е проспект за издавање на еврообрврница до 650 милиони евра и во зависност од понудата и побарувачката ќе се знае крајниот износ на новото задолжување.
Потребен ни е низок јавен долг, зашто ќе ни требаат амортизери ако се влоши состојбата или надвор или внатре во државата. Ние во голем дел ги потрошивме нашите амортизери и сега удираме на бандаж, вели професор Борче Треновски.
Не е добро да се кратат јавните инвестиции, затоа што тие имаат највисок ефект врз БДП, велат упатените. Други, пак, посочуваат дека ако се трошат како досега, подобро да ги нема.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата