најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
21/01/2018 09:37:15 | Активни огласи: 406 | Вчерашни: 6 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
- Нема информација (61)
Образование и наука (41)
Информатичка технологија (40)
Продажба и Маркетинг (26)
Производство (26)
Трговија (24)
Угостителство (21)
Градежништво и Архитектура (17)
Прехранбена (15)
Медицина (13)
Сметководство (11)
Фармација (9)
Дистрибуција (8)
Електроника и Телекомуникации (7)
Туризам (7)
Стоматологија (6)
Автомобилска (5)
Земјоделство (5)
Услуги (5)
Шпедиција и транспорт (5)
Безбедност и заштита при работа (4)
Графичка (4)
Текстилна (4)
Уметност и Култура (4)
Хотелиерство (4)
Администрација (3)
Издаваштво (3)
Машинство (3)
Право (3)
Менаџмент (2)
Недвижнини (2)
Сообраќај (2)
Финансии и банкарство (2)
Хемија (2)
Дрвна (1)
Е-комерц (1)
Енергетика (1)
Забава и рекреција (1)
Комунална (1)
Консалтинг,тренинг и човечки ресурси (1)
Невладини организации и Здруженија (1)
Осигурување (1)
Социјална (1)
Убавина и здравје (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (54)
Наставен кадар (18)
Продавач (14)
Возач (11)
Директор (10)
Магационер (10)
Наставен и ненаставен кадар (9)
Агент за продажба и маркетинг (7)
Комерцијалист за продажба (7)
Медицинска сестра (7)
Сметководител (6)
Фармацевт (6)
Помошник во кујна (5)
Комерцијалист (4)
Општ работник (4)
Стоматолошка сестра (4)
SMM/PPC/Content Writing Expert (3)
Агент за недвижности (3)
Агроном (3)
Келнер/ка (3)
Келнер/Шанкер (3)
Книговодител-Сметководител (3)
Менаџер (3)
Монтер (3)
Работник во печатница (3)
Референт за продажба (3)
Туристички работник (3)
Фармацевтски техничар (3)
.NET DEVELOPER (2)
Data Collection and Analysist (2)
IT support specialist (2)
Java Junior Developer (2)
SENIOR .NET DEVELOPER (2)
Software Developer (2)
Web developer (2)
Администратор (2)
Асистент за продажба (2)
Бебиситерка (2)
Бравар (2)
Водоинсталатер (2)
Градежен инженер (2)
Дистрибутер (2)
Електричар (2)
Електро инженер (2)
Електро инсталатер (2)
Лице за безбедност и заштита при работа (2)
Мајстор (2)
Медицински претставник (2)
Медицински техничари (2)
Наставник (2)
Новинар (2)
Оператор (2)
Општи работници (2)
Персонал за продажба (2)
Помошник Сметководител (2)
Помошник/чка (2)
ПР менаџер (2)
Предавач (2)
Работник во производство (2)
Референт (2)
Рецепционер (2)
Сервисер (2)
Слаткар (2)
Специјалист за интернет маркетинг и социјални медиуми (2)
Специјалист за софтвер (2)
Столар (2)
Стоматолог (2)
Таксист (2)
Угостителски работник (2)
Хигиеничар (2)
Шивач/ки (2)
Application System Analyst / Programmer (1)
Area Sales Manager (1)
C++ Software Engineer (1)
Content Writing Manager (1)
Customer Service Representative (1)
Customer Support Resentative (1)
Database Administrator (Oracle) (1)
Developers (1)
Java Developer (1)
Junior Developer (1)
Medical Functional Trainers (1)
NET Програмер (1)
Operations Manager (1)
PGM Администратор (1)
Projects Coordinator (1)
Quality assurance (1)
SALES REPRESENTATIVE (1)
Senior C# / ASP.NET Developer (1)
SENIOR JAVA DEVELOPER (1)
Senior Mobile App Developer (1)
Software Implementation and Support Engineer (1)
Software Tester (1)
SQA Engineer and Net Developer (1)
Technical Sales Manager - Food technology (1)
Windows system administrator (1)
Агент за продажба (1)
Агент за транспорт (1)
Адвокатски приправник (1)
Аниматор (1)
Асистент за набавки (1)
Болничар (1)
Брокер (1)
Брусач (1)
Веб дизајнер (1)
Виљушкарист (1)
Виш специјалист (1)
Воспитувач (1)
Готвач (1)
Графички дизајнер (1)
Дефектолог (1)
Дизајнер (1)
Дистрибутер/Магационер (1)
Доставувач (1)
Економист (1)
Електро техничар (1)
Електроничар (1)
Заварувач (1)
Инсталатер (1)
Истражувач (1)
Касиер/ка (1)
Комерцијалист и Диспечер (1)
Контролор (1)
Конфекциски работник (1)
Куварка (1)
Лектор (1)
Лице за логистичка поддршка (1)
Маркетинг специјалист (1)
Машински инженер (1)
Машински техничар (1)
Медицински персонал (1)
Месар/Касап (1)
Монтажер (1)
Наставник по Албански (1)
Наставник по Географија (1)
Наставник по граѓанска култура (1)
Неговател/ка (1)
Обезбедувач (1)
Оператор во магацин (1)
Оператор на линија (1)
Општ магацински работник (1)
Пакувач (1)
Пица мајстор (1)
Правник (1)
Практикант (1)
Преведувач (1)
Презентер (1)
Приправник (1)
Продавач - консултант (1)
Промотер (1)
Промотерки/промо лидери (1)
Професор по англиски јазик (1)
Професор по германски јазик (1)
Работник (1)
Работник за обезбедување (1)
Раководител (1)
Референт за директна продажба (1)
Референт за транспорт (1)
Садомијач (1)
Салатер (1)
Секретар/ka (1)
Службеник за логистика (1)
Собар/ka (1)
Советник (1)
Соработници (1)
Специјалист за кредитирање (1)
Стаклар-столар (1)
Стручен Соработник (1)
Техничка секретарка (1)
Технолог (1)
Угостителски работници (1)
Управувач на машина (1)
Услужен работник (1)
Физио-терапевт (1)
Физиотерапевтски техничар (1)
Фризер/ка (1)
Хотелски персонал (1)
Шалтерски работник (1)
Шанкер/ка (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Ако сакаш да си создадеш непријатели на работа, пробај да смениш нешто.
-Woodrow Wilson
 
Најпопуларни Огласи
Референт
РОЈАЛ СТАР ТРАВЕЛ ДООЕЛ СКОПЈЕ
(2133 прегледи)
Сервисер
ТЕРМОПЛАМ
(1592 прегледи)
Медицинска сестра
Интернационален Бунд
(1575 прегледи)
Референт за директна продажба
Фелисис ДОО
(1563 прегледи)
Администратор
Метал-Солутионс
(1542 прегледи)
Администратор
т.д. ЕР-ДРИ КОНСАЛТИНГ ДООЕЛ
(1249 прегледи)
- Нема информација
Интернет заработка
(1186 прегледи)
Туристички работник
САЛЕ ТРАВЕЛ ДООЕЛ БИТОЛА
(1058 прегледи)
Референт
СТАНБЕН СЕРВИС Б.Ц. ПОДРУЖНИЦА ВИТОЛА
(1050 прегледи)
- Нема информација
МАКОИЛ ДООЕЛ
(1016 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Прегледај оглас


Оглас Бр. 670632
 
VMware, Inc.
 
Регион: Надвор од Македонија,  
Објавен од: Најди Работа,
Објавувач: VMware, Inc.
Популарност на компанијата:
  Популарност на компанијата, оценета според гласовите на посетителите на сајтот.
Област: Информатичка технологија 
Работно Место: Director R&D 
Број на работни места: 0 
Тип на работно место (постојано времено): Постојано 
Објавен на: 13/09/2016 
Краен рок за пријавување: 30/06/2017 
Оглас внесен на: 13/09/2016 
Емаил: jobs-bg@vmware.com 
URL: http://www.vmware.com/ 
Контакт телефон:  
Поштенски Фах:  
Адреса за апликација:  
Назнака (референца) на огласот:  
Договор во месеци:    
Почеток на работен однос:  
Плата:  
Должности: Нема информација,  
Потребни Квалификации: • Master in Engineering/Computer Science
• Experience in multi-national Software company
• Solid understanding of architectural aspects of cloud scale, highly-available, multi-tenant systems
• Good understanding of virtualization and cloud platforms
• Technical background in complex, multi-platform environments (OS-es, servers, storage, networks, security, virtualization, cloud, systems monitoring and management)
• Experience with management, automation and orchestration systems.
 
Број на прегледи: 12451 
 
 
 
Аплицирај
 

Целосен оглас:
Director R&D  - VMware Sofia, Bulgaria.

This role is based in Sofia, Bulgaria.

VMware is a global leader in cloud infrastructure and business mobility. Built on VMware's industry-leading virtualization technology, our solutions deliver a new model of IT that is fluid, instant and more secure. Customers can innovate faster by rapidly developing, automatically delivering and more safely consuming any application.

With 2015 revenues of $6.6 billion, VMware has more than 500,000 customers, more than 75,000 partners, and 19,000+ employees in 120+ locations around the world. At the core of what we do are our people who deeply value execution, passion, integrity, customers, and community. Do you dare to do the stuff you've always dreamed about?

Director R&D

As a Director R&D, you are leading an R&D organization consisting of several R&D teams delivering vSphere User Interface applications. Your organization is based in VMware R&D office in Sofia, Bulgaria and is part of a global Cloud Platform Organization.

In your role, you have clear understanding of business priorities of VMware and are a key influencer in the organization and are expected to inspire innovation and provoke change in both culture and technology. The User Interface group develops products that focus on building world class user interface to facilitate adoption of vSphere and dependent solutions. You must be the champion for UI and UX and help the organization adopt new technologies.
Your focus will not only be about what we’re building, it will also encompass as to how we’re building it. You will work closely with the Product Management and UX organization and so relationship building is very important. You will need to share your ideas with people at all levels of the organization and bring them along on the journey.

As a Director, you will be expected to keep your team motivated, engaged and focused on customer and organizational goals. You have proven software development background with experience in successful delivery of high quality software. You have experience with agile software development techniques and have worked with geographically dispersed development teams/efforts. You should be highly technical, detail oriented with a focus on implementation excellence, and have experience managing large projects as well as solid people management skills to apply your expertise in a fast paced and technically driven environment. You successfully navigate through cross-functional, interdepartmental and cross-geo challenges and demonstrate consistently good judgment in dealing with conflicts.
You’ll be part of a bright engineering team that has open communication, empowerment, innovation, teamwork, and customer success culture. The Director should have strong self-directed work ethic, and is driven to produce a quality product and user experience, wrapped up in a make it happen mindset.

Your responsibilities include:

• Lead, inspire and motivate your team to deliver innovative software projects using proven development processes (Agile/SCRUM)
• Collaborate with stake holders on requirements and respond with fast product delivery by taking smart risks as required
• Ability to handle multiple, complex technical projects and have the flexibility to work in a very dynamic environment
• Define and continuously measure KPI’s for UI and UX
• Recruit talent, grow, coach and develop your team and managers as well as seek opportunity to enable and support continuous improvements to development processes and unit testing best practices
• Effectively collaborate with other functions, organizations and geographies
Required skills:
• Bachelor in Engineering/Computer Science with 10+ years of experience leading R&D teams
• 3+ years of experience as second-line manager (leading two or more first-line managers) of an R&D organization
• Appreciation for good design and an eye for perfection
• Experience with front end technologies as well as distributed, scalable systems and experience building sleek user interfaces
• Excellent presentation, interaction and communication skills along with the ability to collaborate effectively across functional organizations.
• Demonstrated ability to influence change and provoke new thinking at all levels of the organization
• Experience delivering enterprise-class software using any of the latest UI technologies (HTML5, AngularJS, JavaScript)

Desired skills:

• Master in Engineering/Computer Science
• Experience in multi-national Software company
• Solid understanding of architectural aspects of cloud scale, highly-available, multi-tenant systems
• Good understanding of virtualization and cloud platforms
• Technical background in complex, multi-platform environments (OS-es, servers, storage, networks, security, virtualization, cloud, systems monitoring and management)
• Experience with management, automation and orchestration systems.


VMware offers:

- Attractive compensation package - competitive salary, flexible bonus scheme, company sponsored mobile phone plan and additional long term incentives
- Individual career path - management and technical career growth, enhanced by learning and development program, regular performance assessment, teams of world-wide IT professionals
- Healthy work environment - company sponsored medical program, food and beverage program, sport activities, open communication
- Work-life balance – 25 days paid vacation, team buildings and celebrations

As part of the VMware global standards for integrity you will be required to go through a pre-employment screening process before you join.

All job applications will be treated with strict confidentiality.

How to apply:

To apply, please send your CV at jobs-bg@vmware.com with Subject:Director R&D_mk
 

Аплицирај
 
 
Активни Корисници
809
Линкови
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Jавни огласи за вработување во Државната служба
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Косово
Новиот Дизајн е:Total of voters : 13477

Стории
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Економскиот раст од 3,2 отсто годинава и 3,9 отсто догодина е остварлив, ако политичката состојба се стабилизира, а бизнисот ја зголеми довербата во институциите.
Владата најави дека оние што земаат високи плати од 2019 година ќе плаќаат повисок данок, но се уште ја нема утврдено границата на висока плата.
Во Планот за економски раст што го презентираше владата се предвидува помош за фирмите што годинава покажале добри резултати во вредност од 50 милиони евра.
Собранието го донесе Буџетот за 2018. За гласаа сите 62 присутни пратеници во Собранието. Пратениците го донесоа и законот за извшување на буџетот. Третпат буџетот е изгласан без опозиција.
Пратениците денеска треба да расправаат за буџетот на пленарна седница. ВМРО-ДПМНЕ не учествува во работата по притворањето на шестмина нивни пратеници за случувањата во Парламентот на 27 април.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата