најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
28/05/2018 01:00:40 | Активни огласи: 541 | Вчерашни: 30 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
- Нема информација (81)
Трговија (45)
Угостителство (44)
Производство (42)
Информатичка технологија (39)
Продажба и Маркетинг (36)
Услуги (26)
Прехранбена (20)
Градежништво и Архитектура (19)
Електроника и Телекомуникации (17)
Хотелиерство (17)
Медицина (14)
Фармација (13)
Туризам (12)
Шпедиција и транспорт (12)
Дрвна (9)
Текстилна (9)
Дистрибуција (8)
Металургија (7)
Сметководство (7)
Безбедност и заштита при работа (6)
Администрација (5)
Забава и рекреција (4)
Недвижнини (4)
Рударство (4)
Убавина и здравје (4)
Издаваштво (3)
Машинство (3)
Право (3)
Сообраќај (3)
Графичка (2)
Инжинерство (2)
Медиуми (2)
Образование и наука (2)
Спорт (2)
Стоматологија (2)
Автомобилска (1)
Е-комерц (1)
Консалтинг,тренинг и човечки ресурси (1)
Невладини организации и Здруженија (1)
Уметност и Култура (1)
Хемија (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
- Нема информација (74)
Продавач (45)
Возач (13)
Хигиеничар (13)
Келнер/ка (12)
Дистрибутер (11)
Рецепционер (11)
Општ работник (10)
Магационер (9)
Оператор (9)
Сметководител (9)
Келнер/Шанкер (8)
Агент за продажба (7)
Готвач (7)
Собар/ka (7)
Customer Service Representative (6)
Шивач/ки (6)
Комерцијалист (5)
Монтер (5)
Работник во производство (5)
Фармацевт (5)
Фармацевтски техничар (5)
Административен асистент (4)
Асистент за продажба (4)
Дистрибутер/Магационер (4)
Доктор/ка (4)
Неговател/ка (4)
Обезбедувач (4)
Општ магацински работник (4)
Работник во печатница (4)
Сервисер (4)
Туристички работник (4)
Шанкер/ка (4)
.NET DEVELOPER (3)
NET Програмер (3)
Административен работник (3)
Асистент за финансии (3)
Градежен работник (3)
Електро инсталатер (3)
Касиер/ка (3)
Персонал за продажба (3)
Помошник во кујна (3)
Работник за обезбедување (3)
Сервис Техничар/Инженер (3)
Столар (3)
Технолог (3)
Угостителски работник (3)
Хостеса (3)
C/C++ Developer (2)
Java Developer (2)
PHP DEVELOPER (2)
SENIOR .NET DEVELOPER (2)
Агент за продажба и маркетинг (2)
Адвокатски приправник (2)
Администратор (2)
Архитект (2)
Бравар (2)
Веб програмер (2)
Домашен помошник (2)
Доставувач (2)
Електро инженер (2)
Информатичар (2)
Книговодител-Сметководител (2)
Комерцијалист за терен (2)
Копирајтер (2)
Машински инженер (2)
Медицинска сестра (2)
Медицински преставник (2)
Наставник по Англиски (2)
Општи работници (2)
Пица мајстор (2)
Помошник Сметководител (2)
Практикант (2)
Работник (2)
Референт за продажба (2)
Салатер (2)
Самостоен соработник (2)
Соработник (2)
Стоматолог (2)
Фризер/ка (2)
Хаусмајстор (2)
.Net Software Developer (1)
1. ИЗВРШИТЕЛ ВО ЛОГИСТИКА (ПРОЕКТ GREEN MACHINE) (1)
ADMINISTRATIVE ASSISTANT (1)
Advertising Sales Agent (1)
Android Software Developer (1)
Aвтомеханичар (1)
Business analyst - system specialist (1)
Content Analyst (1)
Customer Relations Manager (1)
Digital Marketing Specialist (1)
Driver (1)
IT support specialist (1)
Jr. SQA Engineer (1)
Key Account Manager (1)
Moderator of a website (1)
MS Dynamics AX Solution Developer (1)
Office Administrator (1)
Operations Manager (1)
Quality Technicians (1)
Sales agent (1)
SALES REPRESENTATIVE (1)
Software Developer (1)
Software Engineer (1)
SQL Developer (1)
WEB DESIGN (1)
Web developer (1)
Агент за недвижности (1)
Администратор/Организатор (1)
Аналитичар (1)
Аниматор (1)
Асистент (1)
Асистент на канцеларија (1)
Асистент на менаџер (1)
Бармен (1)
Водител (1)
Воспитувач (1)
Градежен инженер (1)
Градежен специјалист (1)
Градинар (1)
Графичар (1)
Гумар (1)
Електро техничар (1)
Инженер (1)
Инженер за контрола на квалитет (1)
ИТ Инженер (1)
Кафекувар (1)
Козметичарка (1)
Комерцијалист за продажба (1)
Координатор во логистика (1)
Кројач (1)
Кувар/ка (1)
Лаборант (1)
Лекар (1)
Лице за логистичка поддршка (1)
Мајстор (1)
Маркетинг асистент (1)
Маркетинг менаџер (1)
Машинобравари (1)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (1)
Машински техничар (1)
Медицински персонал (1)
Медицински претставник (1)
Менаџер (1)
Менаџер за логистика (1)
Менаџер на канцеларија (1)
Мерчендајзер (1)
Месар (1)
Месар/Касап (1)
Молер (1)
Наставен кадар (1)
Одговорен работник (1)
Одржувач (1)
Оператор во кол центар на шпански јазик (1)
Пекар (1)
Персонал (1)
Планер на производство (1)
Помлад соработник (1)
Помошник раководител (1)
Помошник/чка (1)
Портир (1)
Преведувач (1)
Предавач (1)
Приправник - надзорник (1)
Програмер (1)
Продавач - консултант (1)
Промотер (1)
Работник/ци (1)
Раководител (1)
Раководител на продажен тим (1)
Ревизор (1)
Референт за набавка (1)
Садомијач (1)
Сендвичар/ка (1)
Софтвер - Full Stack Developer (1)
Специјалист за интернет маркетинг и социјални медиуми (1)
Специјалист за продажба (1)
Стоматолошка сестра (1)
Сценски работници (1)
Техничка секретарка (1)
Технички персонал (1)
Управувач на машина (1)
Физио-терапевт (1)
Хотелски персонал (1)
Шпедитер (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Неопходно е да се работи, ако не од склоност, барем од очај. Севкупно, работата е помалку досадна отколку што е забавна.
-Charles Baudelaire
 
Најпопуларни Огласи
Самостоен соработник
заработка на интернет
(4328 прегледи)
Оператор
ЕСИ
(2987 прегледи)
Администратор/Организатор
ДПТИ ЕЛИНГ
(2432 прегледи)
Угостителски работник
KFC Macedonia
(2057 прегледи)
Административен асистент
4Д Феникс ВИЗИА
(2037 прегледи)
Комерцијалист за терен
Калина Стил ДООЕЛ
(1510 прегледи)
Самостоен соработник
интернет заработка
(1419 прегледи)
Општ работник
Гришко Македонија
(1400 прегледи)
Асистент
PETOSEVIC
(1373 прегледи)
Административен работник
Персонал ЛТД Дооел
(1321 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Прегледај оглас


Оглас Бр. 684949
 
Ве Ефект
 
Регион: Скопски,  
Објавен од: Најди Работа,
Објавувач: Ве Ефект
Популарност на компанијата:
  Популарност на компанијата, оценета според гласовите на посетителите на сајтот.
Област: Социјална 
Работно Место: Programme Officer 
Број на работни места: 1 
Тип на работно место (постојано времено): Постојано 
Објавен на: 04/05/2018 
Краен рок за пријавување: 17/05/2018 
Оглас внесен на: 04/05/2018 
Емаил: info_roeu@weeffect.org 
URL: Нема информации 
Контакт телефон:  
Поштенски Фах:  
Адреса за апликација:  
Назнака (референца) на огласот:  
Договор во месеци:    
Почеток на работен однос:  
Плата:  
Должности: Нема информација,  
Потребни Квалификации: • A degree in Social Sciences, Sociology, Anthropology, Development Studies or any other relevant field.
• Documented knowledge of International Development issues, civil society development and particularily gender equality.
• At least 5 years experience in a similar position preferently at an international NGO.
• Documented experience of civil society networking and programmes.
• Familiar with the Rights-based approach (RBA)
• Familiar with Logical Framework Approach (LFA).
• Experience in Planning, Monitoring and Evaluation.
• A good problem solver, analytical, creative and innovative.
• Excellent verbal and written command of English and Macedonian. Albanian language is considered as an extra merit.
• Excellent reporting skills.
• Working knowledge of Microsoft Office.
• Physically fit since the position demands regular international travelling and regional field monitoring.
• Driving license
 
Број на прегледи: 1859 
 
 
 
Аплицирај
 

Целосен оглас:
We Effect Europe Region offers a full time position as Programme Officer Gender Equality for our office in Skopje.

I.    Objective:  
To strengthen the thematic and operational capacity of We Effect regional team in Eastern Europe and Western Balkan.  

II.    Main Responsibilities:
Under the supervision of the Regional Director in close collaboration with the Programme Coordinator and other staff, the Programme Officer will:
a.    Provide continuous support and technical assistance to the programme management, colleagues and partner organisations especially but not exclusively on gender equality and organisation development.
b.    In her/his area of expertise, actively identify, promote, and facilitate and generate synergies within and outside the region; with colleagues, partners, CSOs and other stakeholders.
c.    Be a part of and support the programme management in planning, monitoring and evaluation of the projects and the programme.
d.    Fully participate on the conceptualisation of the programme and projects proposals.
e.    Fully participate on elaboration of programme reports as well as to the development of the Annual Work Plan and budget.
f.    Coordination of Programme/project Evaluations.
g.    Conduct administrative and logistical tasks when required.

III.    Duties:
1.    At Regional level:
a.    Suggest to the Regional Management the promotion of sectors and/or thematic development (disseminating knowledge and information, developing and coordinating publications, seeking alliances with national and international institutions, promoting advocacy and policy development) especially in the field of gender equality and rural development.
b.    Actively participate on the identification and/or assessment of new/potential partner organisations.
c.    Actively participate on data gathering, consolidating and analysis of data against the programme goal, ensuring external coherence and learning
d.    Contribute to the efficient planning, monitoring of project and programme results, ensuring external coherence and learning.
e.    Ensure that We Effect methods are incorporated in the process of planning, implementation, monitoring and evaluation.  
f.    Contribute to the documentation and dissemination of results of the programme activities, accomplishments and innovations. Recommend any possible changes based on the lessons learnt at regional/local level and suggest measures for improvement.
g.    Fully collaborate with the other staff both in programmatic as well as administrative and logistical matters.
h.    Provide timely and relevant information in her/his area of expertise to management, staff, donors, partners and stakeholders.
i.    In view of the agreed activity plan for the period, participate on the review of financial and narrative reports as well as funds request from partners to We Effect.
j.    Assess training needs in the field of gender equality and rural development and as required provide training to programme staff and partners.
k.    When necessary and requested by management be involved in drafting strategies, policy briefs and project proposals.
l.    Provide methodological support to programme in fields of responsibility such as gender equality, organisation development and/or study circles.
m.    Participate in Global Thematic Groups as assigned by Regional Director.

2.    At Partners level:
a.    In specific technical areas of expertise, and in close collaboration with local staff provide support to partner organisations and/or projects for technical advice, strategic planning and training – either personally or by facilitating external expertise.
b.    When applicable, support partner organisations in planning, coordination, and monitoring of programme’s activities in their respective countries.
c.    Provide advice and when necessary and requested by management, assist partners on the development of work plans and budgets.
d.    Assess the coherence and relevance of support to partner organisations/projects and its contribution to the goal of the relevant programme. Identify and recommend adjustments to improve impact.
e.    Assess proposals coming from partners/stakeholders and advice the Programme Coordinator on decisions to be taken.
f.    Keep up to date of national regional and international developments in the strategic programme area of responsibility.

IV.    Other:
a.    Accept and respect the principles, policies and ethical values of We Effect.
b.    Respect and adhere to We Effect’s anti-corruption policy. Never accept or be promised, request or give, promise or offer a bribe or other undue reward, remuneration, compensations, undue advantage or benefit of any kind, which may constitute illegal or inappropriate behaviour. In all administrative practices strictly follow the laws of the country.
c.    Keep confidential all financial and sensitive information.
d.    Carry out any other tasks assigned by the Regional Director for the good functioning of the Regional Office and the Programme.

Qualifications:
•    A degree in Social Sciences, Sociology, Anthropology, Development Studies or any other relevant field.
•    Documented knowledge of International Development issues, civil society development and particularily gender equality.
•    At least 5 years experience in a similar position preferently at an international NGO.
•    Documented experience of civil society networking and programmes.
•    Familiar with the Rights-based approach (RBA)
•    Familiar with Logical Framework Approach (LFA).
•    Experience in Planning, Monitoring and Evaluation.
•    A good problem solver, analytical, creative and innovative.
•    Excellent verbal and written command of English and Macedonian. Albanian language is  considered as an extra merit.
•    Excellent reporting skills.
•    Working knowledge of Microsoft Office.
•    Physically fit since the position demands regular international travelling and regional field monitoring.
•    Driving license


Сите заинтересирани да се пријават со поднесување CV и мотивациско писмо на следната електронска адреса: info_roeu@weeffect.org, најдоцна до 17 маj 2018 год.
Само кандидатите кои ги исполнуваат условите ќе бидат контактирани и повикани на разговор.

Të gjithë të interesuarit duhet të aplikojnë duke dërguar CV dhe letër motivimi në adresën e mëposhtme: info_roeu@weeffect.org, më së voni deri më 17 maj 2018.

Vetëm kandidatët e kualifikuar do të kontaktohen.


 

Аплицирај
 
 
Активни Корисници
7904
Линкови
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Jавни огласи за вработување во Државната служба
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Косово
Новиот Дизајн е:Total of voters : 13696

Стории
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Министерот за финансии Драган Тевдовски вели дека после повеќе од 10 години, јавниот долг конечно е ставен под контрола. Опозицијата, пак, обвинува дека тоа не е точно и оти власта ја тера државата во должничко ропство.
Додека за ВМРО-ДПМНЕ последното задолжување на државата со 16 милиони евра е уште еден доказ за „расипништвото и непсопобноста на Владата“, власта на последните десетина вакви објавувања одговара дека „долгот паметно се менаџира и дека дури се враќаат и заемите од претходната влада“.
Додека партиите се уште молчат и се координираат дали ќе го поддржат предлогот на претседателот Ѓорге Иванов за гувернер да биде именуван Димитар Богов, експертите велат дека немањето гувернер, нема да влијае во работата на НБРМ, но дека може да ја наруши нејзината независност како институција.
Не може за долг од 1 денар на граѓаните да им се наплаќаат 12 илјади денари, велат организациите кои бараат измени на Законот за извршување. Бараат враќање на извршителите во рамки на судовите.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата