најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
15/07/2020 10:30:47 | Активни огласи: 232 | Вчерашни: 30 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
Account Manager for Macedonian Clients (21)
Фармацевт (8)
Бравар (6)
Возач (6)
Магационер (5)
Оператор (5)
Општ работник (5)
Продавач (5)
Асистент за продажба (4)
Дистрибутер (4)
Келнер/ка (4)
Монтер (4)
ОПЕРАТОРИ ЗА ВО ПРОИЗВОДСТВО (4)
Фармацевтски техничар (4)
Хигиеничар (4)
CALL CENTER AGENTS (3)
Комерцијалист (3)
Рецепционер (3)
Сметководител (3)
Customer Service Representative (2)
Customer Support Specialist fluent in French (2)
Software Developer (2)
Агроном (2)
Административен асистент (2)
Административен работник (2)
Веб програмер (2)
Доктор/ка (2)
Електро инсталатер (2)
Машински техничар (2)
Медицинска сестра (2)
Персонал за продажба (2)
Помошник Сметководител (2)
Продавач/ка во малопродажен објект (2)
Работник (2)
Собар/ka (2)
Специјалист за техничка поддршка (2)
Стоматолошка сестра (2)
Тапетар (2)
Технолог (2)
Шалтерски работник (2)
Шивач/ки (2)
Business administrator (1)
Business analyst - system specialist (1)
Driver (1)
IT support specialist (1)
Marketing manager (1)
SALES REPRESENTATIVE (1)
SENIOR HTML5/JAVASCRIPT FRONT-END DEVELOPER (1)
Store Manager (1)
Technical Author (1)
Transport and Customs Administrator (1)
Агент за недвижности (1)
Агент за продажба (1)
Агент за продажба и маркетинг (1)
Агент за транспорт (1)
Адвокат (1)
Адвокатски приправник (1)
Административен асистент во продажба (1)
Администратор (1)
Архитект (1)
Асистент (1)
Асистент за набавки (1)
Асистент за финансии (1)
Асистент на канцеларија (1)
Брокер (1)
Виљушкарист (1)
Главен сметководител (1)
Градежен инженер (1)
Градинар (1)
Графичар (1)
Графички дизајнер (1)
Дефектолог (1)
Диспечер/ка (1)
Дистрибутер/Магационер (1)
Електричар (1)
Електро инженер (1)
Земјоделски Инженер (1)
Келнер/Шанкер (1)
Книговодител-Сметководител (1)
Кројач (1)
Курир (1)
Лице за ажурирање и графичко уредување на веб страница (1)
Личен асистент (1)
Маркетинг асистент (1)
Маркетинг специјалист (1)
Машинист (1)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (1)
Машински инженер (1)
Менаџер (1)
Менаџер за продажба (1)
Молер (1)
Наставен и ненаставен кадар (1)
Наставен кадар (1)
Обучувач (1)
Оператор во магацин (1)
Пеглач (1)
Персонал (1)
Персонал за во кујна (1)
Помошник во кујна (1)
Поштар (1)
Правник (1)
Практикант (1)
Претставник за продажба и маркетинг (1)
Продукт менаџер (1)
Проектант (1)
Промотер/ки (1)
Професор по англиски јазик (1)
Професор по германски јазик (1)
Работник во печатница (1)
Работник во производство (1)
Раководител (1)
Ракувач (1)
Референт за продажба (1)
Сервисер (1)
Слаткар (1)
Специјалист за бизнис продажба (1)
Специјалист за интернет маркетинг и социјални медиуми (1)
Стоматолог (1)
Супервизор (1)
Техничар (1)
Технички персонал (1)
Тренер (1)
Угостителски работници (1)
Управител (1)
Фарбар (1)
Физио-терапевт (1)
Фризер/ка (1)
Хаусмајстор (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Ако сакаш да си создадеш непријатели на работа, пробај да смениш нешто.
-Woodrow Wilson
 
Најпопуларни Огласи
Административен работник
Виста Груп
(3552 прегледи)
CALL CENTER AGENTS
ЕДС ДООЕЛ
(2882 прегледи)
Општ работник
ДООЕЛ ГОЦИС
(2314 прегледи)
ОПЕРАТОРИ ЗА ВО ПРОИЗВОДСТВО
.
(2092 прегледи)
Административен асистент
P.Z.U D-R BLAZESKI
(2032 прегледи)
Наставен и ненаставен кадар
ПСУ МАКСИМИЛИЈАН
(1972 прегледи)
Наставен кадар
ПСУ МАКСИМИЛИЈАН
(1880 прегледи)
Работник во производство
IMV Doo
(1762 прегледи)
SALES REPRESENTATIVE
МСМ системс
(1691 прегледи)
Поштар
Дом Сервис Дооел Скопје
(1564 прегледи)
Skip Navigation LinksНајди Работа » Прегледај оглас


Оглас Бр. 693756
 
COUNCIL OF EUROPE
 
Регион: Надвор од Македонија,  
Објавен од: Најди Работа,
Објавувач: COUNCIL OF EUROPE
Популарност на компанијата:
  Популарност на компанијата, оценета според гласовите на посетителите на сајтот.
Област: Право 
Работно Место: Assistant Lawyer  
Број на работни места: 1 
Тип на работно место (постојано времено): Постојано 
Објавен на: 23/05/2019 
Краен рок за пријавување: 13/06/2019 
Оглас внесен на: 23/05/2019 
Емаил: Нема информации 
URL: Нема информации 
Контакт телефон:  
Поштенски Фах:  
Адреса за апликација:  
Назнака (референца) на огласот:  
Договор во месеци:    
Почеток на работен однос:  
Плата:  
Должности: Нема информација,  
Потребни Квалификации: As a minimum you must:
 have a higher education degree in law obtained in North Macedonia of a standard permitting access, either on the basis of qualifications or after passing a competitive examination, to the judicial administration or legal professions in North Macedonia;
 after having obtained the relevant higher education degree in law, have at least six months professional experience acquired in the legal field (preferably in the judicial service) in North Macedonia or in international Organisations;
 have a very good knowledge of one of the two official languages of the Council of Europe (English, French) and ability to draft legal texts therein clearly and precisely; excellent knowledge of Macedonian (mother tongue level);
 be a citizen of one of the 47 member States of the Council of Europe;
 be under 35 years of age at the closing date of the vacancy notice.
Show us that you have the following competencies:
 Professional and technical expertise:
- thorough knowledge of the North Macedonia’s legal system and ability to handle cases arising in other jurisdictions;
- knowledge of constitutional and of international law.
 Drafting skills
 Concern for quality
 Planning and work organisation
 Analysis and problem solving
 Learning and development
 Teamwork and cooperation
 Adaptability
These would be an asset:
 Results orientation
 Communication
 Decision-making
 Initiative
 
Број на прегледи: 2865 
 
 
 
Аплицирај
 

Целосен оглас:
Junior Professional Programme

Assistant Lawyer – North Macedonia

Registry of the European Court of Human Rights
  
Location: Strasbourg
Reference:  e20/2019
Deadline:    13/06/2019

  Are you a young law graduate who wants to gain experience in an international Organisation working for human rights, democracy and the rule of law? Do you want to help the European Court of Human Rights to ensure respect for the human rights of 820 million Europeans? Are you interested in dealing with applications alleging violations of the rights set out in the European Convention on Human Rights? If so, our Assistant Lawyers’ scheme may be the right thing for you.

Who we are
  With over 2000 staff representing all its 47 member States, the Council of Europe is a multicultural organisation. We all strive towards protecting human rights, democracy and the rule of law and our three core values - professionalism, integrity and respect - guide the way we work.
  The European Court of Human Rights oversees the implementation of the European Convention on Human Rights in the member States. See the Court’s website for information about its activities.
Your role
  As an Assistant Lawyer, you will assist more senior members of staff in the preparation of correspondence with applicants and draft decisions in standard form cases. You will:
    examine and deal with applications in prima facie inadmissible cases and in cases which can be dealt with in a standard manner;
    draft decisions, minutes, reports, notes and other documents;
    advise applicants, in correspondence or, if necessary, in interviews, on the conditions of admissibility of applications;
    attend the Court’s sessions and presents applications;
    assist one or more experienced case-lawyers, where necessary, in the preparation of Chamber cases for examination by the Court.

  The Assistant Lawyers’ Scheme opens the doors of the European Court of Human Rights to you, legal professionals at the start of your career, giving you an opportunity to gain experience working within this European institution. You will benefit from regular working contact with experienced case lawyers, senior managers and the judges themselves. While dealing with individual applications originating from your own legal system and assisting senior colleagues in handling more complex applications, you benefit from the Registry’s in-house training programme and deepen your knowledge of the functioning of the European Court of Human Rights and the Convention case-law.

What we are looking for
  As a minimum you must:
    have a higher education degree in law obtained in North Macedonia of a standard permitting access, either on the basis of qualifications or after passing a competitive examination, to the judicial administration or legal professions in North Macedonia;
    after having obtained the relevant higher education degree in law, have at least six months professional experience acquired in the legal field (preferably in the judicial service) in North Macedonia or in international Organisations;
    have a very good knowledge of one of the two official languages of the Council of Europe (English, French) and ability to draft legal texts therein clearly and precisely; excellent knowledge of Macedonian (mother tongue level);
    be a citizen of one of the 47 member States of the Council of Europe;
    be under 35 years of age at the closing date of the vacancy notice.
  
Show us that you have the following competencies:
    Professional and technical expertise:
-    thorough knowledge of the North Macedonia’s legal system and ability to handle cases arising in other jurisdictions;
-    knowledge of constitutional and of international law.
    Drafting skills
    Concern for quality
    Planning and work organisation
    Analysis and problem solving
    Learning and development
    Teamwork and cooperation
    Adaptability
  These would be an asset:
    Results orientation
    Communication
    Decision-making
    Initiative

What we offer
  If successful, you may be offered employment based on a fixed-term contract at grade B3. In Strasbourg, you will receive a basic monthly gross salary of €3 400 which is exempt from national income tax. This salary may be supplemented by other allowances depending on your personal situation and you will be affiliated to a Council of Europe pension scheme. You will also benefit from private medical insurance, 32 working days leave per year and other benefits (including flexible working hours, training and development, possibility of teleworking, etc.).
  The Junior Professional Programme, carried out in accordance with Article 16 of the Regulations on Appointments (Appendix II to the Staff Regulations), is a specific recruitment scheme suitable for young graduates at the start of their career. Staff recruited under this scheme get a once-only opportunity of employment for a total maximum duration of four years and are not eligible for any subsequent internal competition, promotion, transfer or secondment. Details on conditions of employment (probationary period, salaries, allowances, pension scheme, social insurance, etc.) can be consulted on our recruitment website. Any changes to these conditions during the recruitment process are updated on this site and will apply at the time of the job offer.
  If your profile matches our needs but you are not recruited straight away, you may be placed on a reserve list, valid for a maximum of four years.
Applications and selection procedure
Deadline for applications is 13/06/2019 (midnight French time).
For more information on how to apply, please click the ‘Apply’ button.
APPLY
 

Аплицирај
 
 
Активни Корисници
5427
Линкови
Агенција за Вработување на Република Македонија
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Новиот Дизајн е:Total of voters : 15117

НајдиРабота во медиумите
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Економија - Радио Слободна Европа / Радио Слобода
Наша констатација е дека капацитетите кои ги имаме и сместувачки и други содржини не се соодветно развиени на потенцијалите кои ги нуди земјата за развој на алтернативниот туризам, вели за РСЕ, претседателот на Балканската асоцијација за алтернативен туризам, Балканија, Владо Србиновски.
Еден од најпогодените сектори е текстилната индустрија, каде што освен со губење на работата и намалување на платите, вработените се соочуваат и со загрозување на здравјето поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус. Доказ за тоа се и „текстилните кластери“ во Штип и во Свети Николе.
Македонската работна сила која сезоната пролет-есен мигрираше во соседните туристички дестинации или во некои од европските развиени земји годинава ќе остане без својот сезонски приход. Се чини дека и оние кои се вратија во земјава поради коронакризата уште долго че останат „заглавени“ дома
Пред високите температури попушта и стравот од коронавирусот, па Преспа постепено почнува да се полни со туристи. Ги нема во голем број на плажите, но се среќаваат по десетина како уживаат на брегот и во Езерото, запазувајќи растојание меѓу семејствата или групите
Туристичката сезона почна. Но, годинава домашниот туризам има шанса да се покаже како никогаш досега. Границите на европските земји остануваат затворени за Македонците. Затоа пак, домашните туристички центри се подготвени за гости
За една година македонските граѓани купувале повеќе странски отколку домашни, македонски производи. Квалитетот на производите, цената, стандардот, улогата на маркетингот се само дел од факторите кои придонесуваат за изборот да падне на странски производ.
Начинот на кој што локалните власти ги трошат државните пари покажува дека нема рамномерен развој на општините. Градот Скопје заедно со 13 други општини трошат една половина од парите за јавни набавки, оставајќи им ја другата на 67 општини, покажува дата базата на Центарот за граѓански комуникации.
Партиите пред избори ветуваат подобра економија. Но, поради корона-кризата стопанството сега е на колена, фирмите се мачат да исплатат плати, а буџетот не се полни според планираното.
Во Аеродром лани биле изградени најмногу станови во државата кога и се случила најголемата градежна експанзија во општината. Секоја година Аеродром е на врвот на листата, а во рок од 5 години се завршени 5031 стан и направени се 351 нов објект.
Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата