најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
14/06/2021 07:17:03 | Активни огласи: 335 | Вчерашни: 12 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
Продавач (14)
Account Manager for Macedonian Clients (13)
Возач (8)
Комерцијалист (8)
Помошник во кујна (7)
Градежен инженер (6)
Магационер (6)
Општи работници (6)
Адвокатски приправник (5)
Администратор (5)
Келнер/ка (5)
Медицинска сестра (5)
Продавач/ка во малопродажен објект (5)
Фармацевт (5)
Архитект (4)
Доктор/ка (4)
Доставувач (4)
Електричар (4)
Книговодител-Сметководител (4)
Мајстор (4)
Машински инженер (4)
Монтер (4)
Рецепционер (4)
Фармацевтски техничар (4)
Хигиеничар (4)
Full Stack Developer (3)
Senior software developer (3)
Агент за продажба (3)
Диспечер/ка (3)
Дистрибутер (3)
Дистрибутер/Магационер (3)
Келнер/Шанкер (3)
Општ работник (3)
Презентер (3)
Раководител (3)
Сервисер (3)
Собар/ka (3)
Хотелски персонал (3)
Digital Marketing Specialist (2)
ICT / DevOps Manager (2)
Product Marketing Manager (2)
Project Manager (2)
Team Leader (2)
Transport and Customs Administrator (2)
Административен асистент (2)
Административен работник (2)
Административно-книговодствен работник (2)
Администратор во технички сектор (2)
Асистент за продажба (2)
Бравар (2)
Геодетски инженер (2)
Главен сметководител (2)
Електро инсталатер (2)
Козметичарка (2)
Комерцијалист за продажба (2)
Кувар/ка (2)
Оператор (2)
Оператор на CNC машина (2)
Општ магацински работник (2)
Пекар (2)
Помошник/чка (2)
Работник (2)
Работник во производство (2)
Работник за обезбедување (2)
Референт (2)
Рударски инженер (2)
Стручен Соработник (2)
Технолог (2)
Угостителски работник (2)
Физио-терапевт (2)
Хаусмајстор (2)
.NET DEVELOPER (1)
Account Executive/Copywriter (1)
Accounting specialist (1)
Advertising Sales Agent (1)
Art director (1)
Consultant (1)
Customer Care Agent (1)
Delivery Boy - разнесувач на храна (1)
Developers (1)
HR Generalist (1)
IT Administrator (1)
IT support specialist (1)
Junior Developer (1)
Junior PYTHON Web Developer Backend/Frontend (1)
Junior Sales Representative (1)
Logistic Coordinators (1)
Medical Sales Representative (1)
Office Assistant (1)
Python Developer (1)
Senior Data Analyst (1)
SENIOR JAVA DEVELOPER (1)
Senior Java Software Developer (1)
Senior Managed Services Engineer (1)
Software Developer (1)
Software Tester (1)
Technical Support Professional (1)
Textile/Clothing Technologist (1)
Waiter/Waitress (1)
Web developer (1)
Агент за продажба и маркетинг (1)
Агроном (1)
Администратор за набавка (1)
Администратор/Организатор (1)
Асистент на канцеларија (1)
Вулканизер (1)
Готвач (1)
Градежен инженер/Архитект (1)
Градежен работник (1)
Градежен техничар (1)
Графички работник - Машинист (1)
Дадилка/Куќна помошничка (1)
Дефектолог (1)
Дизајнер (1)
Економист (1)
Електро инженер (1)
Електро техничар (1)
Козметичар (1)
Контакт Центар Агенти (1)
Коресподент (1)
Мајстор за ПВЦ и алуминиум (1)
Маркетинг агент (1)
Медицински претставник (1)
Менаџер (1)
Менаџер за односи со клиенти (CRM) (1)
Менаџер одговорен за магацински и логистички операции (1)
Мерчендајзер (1)
Механичар (1)
Монтажер (1)
Обезбедувач (1)
Одговорен работник (1)
Одржувач (1)
Оператор во магацин (1)
Офсет Машинист (1)
Пакувач (1)
Персонал за продажба (1)
Помошник Сметководител (1)
Помошник угостителски работник (1)
Претставник за продажба и маркетинг (1)
Продавач - консултант (1)
Промотер/ки (1)
Психолог (1)
Раководител на технолошка обработка (1)
Ракувач на градежна машина (1)
Референт за наплата на долгови (1)
Референт за транспорт (1)
Референт за фактурирање и кредит контрола (1)
Сервис Техничар/Инженер (1)
Сменоводител (1)
Сметководител (1)
Специјалист за обезбедување на локации (1)
Специјалист за техничка поддршка (1)
Столар (1)
Стоматолог (1)
Стоматолошка сестра (1)
Угостителски работници (1)
Фригосервисер (1)
Хостеса (1)
Шанкер/ка (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Не го троши времето учејќи ги „триковите на тргувањето“. Наместо тоа, учи го тргувањето.
-H. Jackson Brown, Jr.
 
Најпопуларни Огласи
Административен асистент
ВЕНЕРАС
(2519 прегледи)
Ракувач на градежна машина
Еуро Роад Дизајн Груп ДОО увоз-извоз Скопје
(2171 прегледи)
Хотелски персонал
Фибула Ер Травел ДООЕЛ Скопје
(2157 прегледи)
Административен работник
STIL LOGISTIK DOO SKOPJE
(2039 прегледи)
Администратор во технички сектор
Метроликс ДОО
(2020 прегледи)
Работник во производство
Цермат
(1863 прегледи)
Специјалист за обезбедување на локации
Нова Мастер Комуникации
(1771 прегледи)
Општи работници
Агро Леска ДООЕЛ
(1762 прегледи)
Logistic Coordinators
Супорт & Солушонс центер МК
(1678 прегледи)
Општи работници
Еуро Роад Дизајн Груп ДОО увоз-извоз Скопје
(1673 прегледи)
Skip Navigation Links


Harvard Business Review , 29.04.2020
Каква ќе биде рамнотежата помеѓу работата и животот по КОВИД пандемијата?
За нас двајцата, виртуелниот утрински претшколски состанок на нашата ќерка е уште една работа која треба да ја жонглираме додека се обидуваме да работиме со полно работно време во домот, без да се грижиме за децата. Нашите конференциски повици се закажани за време на одмор и повремено можат да бидат прекинати со некои барања од нашите деца. А остатокот од работниот ден се обидуваме да го надоместиме рано наутро или доцна во ноќта после легнување во кревет.  

Ковид-19 кризата ја доведе работата и животот под исти кров во нашите куќи кај многу семејства како и кај нашата. Додека луѓето постулираат како земјата засекогаш ќе се промени заради пандемијата, ние можеме да се надеваме дека една голема промена ќе биде потег од лошата претпоставка дека работната култура 24/7 прави добро за секого. 

Со децении, научниците опишуваа како се граделе организациите врз основа на имплицитниот модел на „идеален работник”: оној кој е целосно посветен на својата работа и е достапен 24 часа на ден, 365 дена годишно, секоја година од нивната кариера.  
Сепак, денес над две третини од американските семејства се водени од самохрани родители или двајца родители кои работат. Со затворени училишта и дневни центри, работата не може да продолжи како нормално едноставно само затоа што работата од далечина е технолошки можна.  

Вработените се несразмерно добро компензирани за идеални работници. „Времено алчни” професии како финансии, консултантски услуги и правото – каде што се работи типично 80- или 100- часовна недела – ги компензираат своите работници на час повеќе од професиите со редовна 40 - часовна недела. Професиите со флексибилна работа се соочуваат со сериозни казни, многумина ја напуштаат работата, или се префрлаат со скратено работно време, но никогаш не ја враќаат својата професионална положба по старо. Кога поединците се враќаат на назад – притоа барајќи помалку патувања или работење со скратено работно време или флексибилни часови – нивните прегледи за успешност страдаат и тие се соочуваат со помал број на нивно промовирање, според многубројни студии. Едноставно барањето за флексибилност на работното место предизвикува професионална стигма.

Очекувањата за „идеален работник” се особено казнувачки за вработените мајки, кои исто така обично работат повеќе часови дома извршувајќи ги домашните обврски од нивните сопрузи. Освен тоа, мажите повеќе знаат да излажат и со тоа ќе поминат како добри работници, за разлика од жените кои појаснуваат дека не можат да ги исполнат очекувањата, вклучително и преку преговарање за флексибилни работни часа. Многу организации не се подложни на прилагодувања, што доведува до перцепција дека жените се откажуваат од работната сила – иако истражувањата покажуваат дека жените всушност се „исфрлаат”. 
Во нашиот свет на лаптопи, мобилни телефони и телеконференции, интелектуалните и аналитички задачи на „учените работници” може да продолжат дома. Но, слабо платените работници се повеќе подлежат на слични очекувања на одговорност, дури и затоа што имаат помала сигурност од работата и уште помала флексибилност од повисоко платените работници. Среде оваа пандемија, службениците на продавниците, дистрибутерите и магационерите сега се принудени да бидат „идеални работници” исто така ризикувајќи да бидат изложени на вирусот во јавност и малата поддршка за нивните семејства што ги оставаат за да одат на работа. Имаше многу повици за реструктуирање на работата, вклучителни и создавање на повеќе простор за нашите семејства и прашувајќи се за вредноста на осумчасовниот (или повеќе) работен ден. Сега е време за компаниите да се повлечат и да преиспитаат кои традиционални начини на работа постојат заради конвенцијата, а не од неопходноста. 

Директорите и раководителите имаат можност да изберат квалитетна работа во однос на количината на работа. Тие можат да ги ценат креативните идеи што се појавуваат после поладневното искачување или медитација, на место да се соочуваат лице во лице во канцеларијата. Тие можат да престанат да го наградуваат побрзиот одговор за подобар одговор или подолгиот работен ден во текот на попродуктивниот работен ден. 

За време на оваа пандемија, работодавците гледаат дека работниците не можат да функционираат добро без акомодирање на нивните семејни обврски. Дали оваа лекција ќе трае и по завршувањето на кризата? Американските семејства сакаат поголеми избори при усогласување на нивната работа и нивното семејство. Пост-пандемично дали можеме да креираме систем што ќе одговара на вистинските работници, а не само на идеализираните? Доколку е така, имаме можност да излеземе од оваа криза и со поздрава работна сила и со подобри работни перформанси во компаниите.

Извор - ХБР
 
Активни Корисници
4774
Линкови
Агенција за Вработување на Република Македонија
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Новиот Дизајн е:Total of voters : 15614

НајдиРабота во медиумите
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата