најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
23/01/2022 07:04:37 | Активни огласи: 301 | Вчерашни: 22 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
Трговија (31)
- Нема информација (25)
Градежништво и Архитектура (25)
Информатичка технологија (21)
Продажба и Маркетинг (20)
Угостителство (18)
Фармација (18)
Производство (15)
Финансии и банкарство (15)
Медицина (10)
Прехранбена (10)
Право (9)
Администрација (8)
Хотелиерство (7)
Автомобилска (5)
Електроника и Телекомуникации (5)
Земјоделство (4)
Недвижнини (4)
Услуги (4)
Шпедиција и транспорт (4)
Графичка (3)
Текстилна (3)
Ветерина (2)
Забава и рекреција (2)
Металургија (2)
Невладини организации и Здруженија (2)
Образование и наука (2)
Осигурување (2)
Рударство (2)
Социјална (2)
Транспорт (2)
Геодезија (1)
Дистрибуција (1)
Дрвна (1)
Енергетика (1)
Инжинерство (1)
Машинство (1)
Медиуми (1)
Сметководство (1)
Спорт (1)
Стоматологија (1)
Туризам (1)
Убавина и здравје (1)
Човечки ресурси (1)
Шумарство (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
Account Manager for Macedonian Clients (13)
Возач (8)
Продавач (8)
Комерцијалист (7)
Фармацевтски техничар (7)
Инкасант (6)
Стручен Соработник (6)
Административен асистент (5)
Градежен инженер (5)
Дистрибутер (5)
Дистрибутер/Магационер (5)
Келнер/ка (5)
Фармацевт (5)
CALL CENTER AGENTS (4)
Агент за продажба (4)
Адвокатски приправник (4)
Економист (4)
Касиер/ка (4)
Општ работник (4)
Продавач/ка во малопродажен објект (4)
Работник во производство (4)
Customer Service Representative (3)
Асистент за продажба (3)
Доставувач (3)
Електро инсталатер (3)
Келнер/Шанкер (3)
Машински инженер (3)
Менаџер за продажба (3)
Монтер (3)
Оператор (3)
Персонал за продажба (3)
Пица мајстор (3)
Телефонски оператор (3)
Хигиеничар (3)
Helpdesk Support Tech II (2)
Агент за недвижности (2)
Агент за транспорт (2)
Архитект (2)
Доктор/ка (2)
Електричар (2)
Заварувач (2)
Кредитен референт  (2)
Кувар/ка (2)
Лаборант (2)
Магационер (2)
Медицинска сестра (2)
Неговател/ка (2)
Општ магацински работник (2)
Општи работници (2)
Пакувач (2)
Помошник во кујна (2)
Правник (2)
Практикант (2)
Работник во печатница (2)
Референт за продажба (2)
Рецепционер (2)
Сервисер (2)
Слаткар (2)
Специјалист за човечки ресурси (2)
Хаусмајстор (2)
.Net Core Програмер (Senior и Middle) (1)
Aвтомеханичар (1)
BI & Big Data Architect (1)
Business Development Manager (1)
Call Center Agent with English (1)
Coordination Officer (1)
Data Collection and Analysist (1)
Developers (1)
Dispatch (1)
Experienced Software Tester (1)
Functional Support Analyst (1)
HR SPECIALIST (1)
ICT / DevOps Manager (1)
Intern Software Developer (1)
Junior QA Tester (1)
Key Account Manager (1)
Marketing manager (1)
NET Програмер (1)
Office Assistant (1)
Phone Sales Representative (1)
Product Specialist (1)
Production Manager (1)
Quality Control Manager (1)
Sales Manager (1)
Sales Representative for North Macedonian Clients (1)
Security analyst (1)
SENIOR IT/TELECOM RECRUITER (1)
Senior Python Developer (1)
Software Developer (1)
Software Tester (1)
Агент за продажба и маркетинг (1)
Агроном (1)
Адвокат (1)
Административен работник (1)
Административен референт (1)
Асистент (1)
Ветеринар (1)
Геодетски инженер (1)
Готвач (1)
Градежен работник (1)
Графички дизајнер (1)
Диспечер/ка (1)
Доработници во Печатница (1)
Електро инженер (1)
Електро техничар (1)
Истражувач (1)
ИТ Специјалист (1)
Книговодител-Сметководител (1)
Комерцијален асистент (1)
Комерцијалист за терен (1)
Комерцијалист/Дистрибутер (1)
Конфекциски работник (1)
Координатор (1)
Лабораториски техничар (1)
Маникир (1)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (1)
Медицински персонал (1)
Медицински преставник (1)
Медицински претставник (1)
Менаџер за односи со клиенти (CRM) (1)
Механичар (1)
Наставен кадар (1)
Наставник по Англиски (1)
Одржувач (1)
Одржувач на хортикултура (1)
ОПЕРАТОРИ ЗА ВО ПРОИЗВОДСТВО (1)
Општи работници и возач (1)
Пекар (1)
Персонал (1)
Помошник магационер (1)
Помошник Сметководител (1)
Промотер/ки (1)
Проценител (1)
Референт за наплата на долгови (1)
Рударски инженер (1)
Садомијач (1)
Секретар/ka (1)
Систем администратор (1)
Сменоводител (1)
Собар/ka (1)
Соработник (1)
СОРАБОТНИК ПРОЕКТАНТ/ АРХИТЕКТ (1)
Стоматолог (1)
Текстописец (1)
Техничар (1)
Техничка секретарка (1)
Технички секретар (1)
Тим лидер во производство (1)
Физиотерапевтски техничар (1)
Хемиски инженер (1)
Хортикултурен работник (1)
Хотелски персонал (1)
Шеф на ресторан (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Не го троши времето учејќи ги „триковите на тргувањето“. Наместо тоа, учи го тргувањето.
-H. Jackson Brown, Jr.
 
Најпопуларни Огласи
Пакувач
.
(4834 прегледи)
Медицинска сестра
ПЗУ Венус Медикал
(2717 прегледи)
Телефонски оператор
Информест
(2354 прегледи)
Агент за продажба
МЕДИКАПРО ДООЕЛ
(2285 прегледи)
Customer Service Representative
Супорт & Солушонс центер МК
(2283 прегледи)
Хигиеничар
Венустас
(2254 прегледи)
Градежен инженер
Еуро Роад Дизајн Груп ДОО увоз-извоз Скопје
(1785 прегледи)
Оператор
ИНВЕНИО
(1773 прегледи)
Агент за продажба
ДООЕЛ ФАРМА ВЕТ
(1604 прегледи)
Градежен инженер
Еуро Роад Дизајн Груп ДОО увоз-извоз Скопје
(1449 прегледи)
Skip Navigation Links


Најди Работа, 06.11.2020
Пандемијата предизвика разединување на светските економии

Пандемијата предизвика разединување на светските економии, но нејзиното долгорочно влијание ќе биде уште подалекусежно.

 

 

 

Во февруари, пандемијата на коронавирусот ја погоди светската економија со поголем шок од втората светска војна. Затворањето и воведувањето на карантин како и падот на потрошувачките трошоци доведоа до имплозија на пазарот на трудот во кој еквивалентно на скоро 500 милиони работни места со полно работно време исчезна речиси преку ноќ. Светската трговија се тресеше кога фабриките се затворија и земјите ги затворија своите граници. Беше избегната уште една подлабока економска катастрофа благодарение на невидените интервенции на финансиските пазари од страна на централните банки, владината помош за работниците и фирмите што пропаѓаа и експанзијата на буџетскиот дефицит до нивоа на скоро воено време.

 

Несреќата беше синхронизирана. Како што закрепнувањето си заземаше место, така се формираат огромни празнини помеѓу перформансите на земјите – што се уште може да го преформулира економскиот поредок. До крајот на следната година, според прогнозите на ОЕЦД, американската економија ќе биде со иста големина како и во 2019 година, но економијата во Кина ќе биде за 10% поголема. Економијата во Европа сеуште ќе слабее и по неколку години – истата судбина може да ја сподели со Јапонија, која претрпува демографски притисоци. Не само најголемите економски блокови растат со различни брзини. Во вториот квартал од оваа година, според УБС Банка, распределбата на стапките на раст низ 50 економии била на најшироко ниво во последните 40 години.

 

Варијацијата е резултат на разликите помеѓу земјите. Најважно е ширењето на болеста. Кина го стопира со време, но Европа, а можеби и наскоро Америка, се бори со скапиот втор бран. Во текот на изминатата недела Париз ги затвори своите барови и Мадрид влезе во делумен карантин. Во Кина, во меѓувреме може да се почестите со неколку самбука шотови во ноќните клубови. Другата разлика е веќе постоечката структура на економиите. Далеку е полесно да се водат фабриките под социјална дистанца отколку да се водат деловни услуги во секторот кои се потпираат на лице в лице контакт. Преработувачката индустрија сочинува поголем удел во економијата во Кина отколку во која било друга голема земја. Трет фактор е одговорот на политиката. Ова делумно се однесува на големината: Америка инјектираше повеќе стимулации од Европа, вклучително и трошење во вредност од 12% од БДП и 1,5 процентни поени намалување на краткорочните каматни стапки. Но политиката исто така вклучува и како владите реагираат на структурните промени и креативното уништување кои се предизвикани од пандемијата.

 

Како што објаснува нашиот специјален извештај оваа недела, овие прилагодувања е бидат огромни. Пандемијата ќе ги остави економиите помалку глобализирани, порагитализирани и помалку еднакви. Бидејќи ги намалуваат ризиците во нивните синџири на снабдување и автоматизација на температурата, произведителите ќе го доближат производството во домовите. Бидејќи канцелариските работници продолжуваат да работат во своите кујни и спални соби барем неколку пати во неделата, пониско платените работници кои претходно се трудеа како келнери, чистачи и асистенти за продажба ќе треба да најдат нови работни места во предградијата. Додека не го сторат тоа, тие би можеле да се соочат со долготрајна невработеност. Во Америка, трајните загуби на работните места се зголемуваат дури и кога главната стапка на невработеност паѓа.

 

Бидејќи се повеќе активности се ориентираат онлајн, бизнисот ќе стане подоминантен кај фирмите кои нудат најнапредна интелектуална сопственост и имаат најголеми дата бази. Овогодинешниот бум на технолошки акции дава смисла за тоа што претстои, како и дигиталниот бран во банкарската индустрија. А ниските реални каматни стапки ќе ги одржат високите цени на активата дури и ако економиите останат слаби. Ова ќе го прошири заливот помеѓу Вол Стрит и Мејн Стрит, кој се појави по глобалната финансиска криза и кој се влоши оваа година. Предизвик за демократските влади ќе биде да се прилагодат на сите овие промени, истовремено задржувајќи ја популарната согласност за нивните политики и за слободните пазари.

 

Тоа не ја загрижува Кина, која досега се чини дека излезе од најсилната пандемија – барем на краток рок. Нејзината економија брзо се врати назад. Подоцна овој месец неговите водачи ќе се договорат за нов петгодишен план кој го нагласува моделот на високо-технолошки државен капитализам и зголемување на самодоволството на Кси Џинпинг, иако вирусот изложи подолгорочни недостатоци во кинескиот економски апарат. Оваа година тој требаше да ги насочи своите стимуланси кон фирмите и инвестициите во инфраструктурата наместо само да ги намали приходите на домаќинствата. И на подолг рок, неговиот систем за надзор и контрола на државата, што овозможи брутални карантини, веројатно ќе го попречи дифузното донесување на одлуки и слободното движење на луѓето и идеите што ја одржуваат иновацијата и го зголемуваат животниот стандард.

 

Европа е заостаната. Нејзиниот одговор на пандемијата ризикува осификација на економиите, наместо да ги остави да се прилагодат. Во нејзините пет најголеми економии, 5% од работната останува на шеми за кратка работа во кои владата им плаќа да чекаат враќање на работните места или часовите што можеби никогаш нема да се вратат. Во Британија процентот е двојно поголем. Низ целиот континент, суспендираните правила за банкрот, премолчената трпеливост од страна на банките и поплава на дискрециона државна помош ризикуваат да го продолжат животот на зомби-фирмите, на кои треба да им биде дозволено да пропаднат. Ова е уште позагрижувачко со оглед на тоа што, пред кризата, Франција и Германија веќе прифаќаа индустриска политика што ги промовираше националните шампиони. Ако Европа ја види пандемијата како дополнителна причина за негување на пријатна врска помеѓу владата и актуелните бизниси, нејзиниот долгорочен релативен пад може да се забрза.

 

Прашалникот е Америка. За поголемиот дел од годината, таа правилно ја приближува рамнотежата на политиката. Обезбеди повеликодушна мрежа на безбедност на невработените и поголем стимул отколку што можеше да се очекува во домот на капитализмот. Мудро, таа исто така му овозможи на пазарот на трудот да се прилагоди и покажа помала склоност од Европа да спасува фирми кои се во опасност да застарат со прилагодувањето на економијата. Делумно како резултата, за разлика од Европа, Америка веќе гледа создавање на многу работни места.

 

Наместо тоа, слабоста на Америка е токсичната и поделена политика. Оваа недела претседателот Доналд Трамп се чини дека ги прекина разговорите за обновување на стимулот, што значи дека економијата може да падне над фискална карпа. Критичните реформи, дали да се редизајнира мрежата за безбедност за економија водена од технологијата или да се стават дефицитите на одржлив тек, се сите невозможни додека две завојувани племиња го дефинираат компромисот како слабост. Ковид - 19 наметнува нова економска реалност. Секоја земја ќе биде повикана да се прилагоди, но Америка се соочува со застрашувачка задача. Ако сака да го води постпандемскиот свет, ќе мора да ја ресетира својата политика.

 

Извор: The Economist

 
Активни Корисници
1849
Линкови
Агенција за Вработување на Република Македонија
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Новиот Дизајн е:Total of voters : 15903

НајдиРабота во медиумите
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата