најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
08/03/2021 03:26:27 | Активни огласи: 297 | Вчерашни: 15 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
Account Manager for Macedonian Clients (22)
Продавач (13)
Комерцијалист (11)
Мерчендајзер (10)
Возач (7)
Административен асистент (6)
Магационер (5)
.NET DEVELOPER (4)
Келнер/ка (4)
Келнер/Шанкер (4)
Книговодител-Сметководител (4)
Монтер (4)
Оператор (4)
Продавач/ка во малопродажен објект (4)
Промотер (4)
Сметководител (4)
Столар (4)
SENIOR .NET DEVELOPER (3)
Административен работник (3)
Администратор (3)
Дистрибутер (3)
Доктор/ка (3)
Електро инженер (3)
Медицинска сестра (3)
Општи работници (3)
Програмер (3)
Сервисер (3)
Фармацевтски техничар (3)
Шивач/ки (3)
Customer Care Agent (2)
Customer Support Resentative (2)
Software Developer (2)
Агент за продажба (2)
Адвокатски приправник (2)
Архитект (2)
Асистент за продажба (2)
Геодетски инженер (2)
Градежен инженер (2)
Градежен техничар (2)
Дефектолог (2)
Диспечер/ка (2)
Дистрибутер/Магационер (2)
Електричар (2)
Медицински техничар (2)
Механичар (2)
Неговател/ка (2)
Општ работник (2)
Персонал за продажба (2)
Правник (2)
Работник во производство (2)
Советник (2)
Специјалист за кредитирање (2)
Трговски работник (2)
Фармацевт (2)
Account Manager for International Clients (1)
.Net Core Програмер (Senior и Middle) (1)
Account Assistant (1)
accounts/office administrators (1)
ADMINISTRATIVE ASSISTANT (1)
Aгент за осигурување (1)
C++ Software Engineer (1)
CALL CENTER AGENTS (1)
Customer Service Representative (1)
Customer Support Specialist fluent in French (1)
Database Developer (1)
Functional Support Analyst (1)
Head of Customer Support (1)
ICT / DevOps Manager (1)
IT Specialist (1)
IT support specialist (1)
Junior Developer (1)
Logistic Coordinators (1)
Network engineer (1)
Project Manager (1)
Sales & Marketing representative (1)
SALES REPRESENTATIVE (1)
SENIOR AUTOMATION QA ENGINEER (1)
Senior C++ Software Developer (1)
SENIOR HTML5/JAVASCRIPT FRONT-END DEVELOPER (1)
Senior QA Analyst (1)
Technical & Customer Support Specialist (1)
Агент за недвижности (1)
Агент за продажба и маркетинг (1)
Агроном (1)
Адвокат (1)
Административно-книговодствен работник (1)
Асистент за финансии (1)
Асистент за човечки ресурси (1)
Асистент на менаџер (1)
Бармен (1)
Бравар (1)
Вулканизер (1)
Генерален менаџер (1)
Гинеколошко-акушерски сестра (1)
Главен сметководител (1)
Готвач (1)
Градежен работник (1)
Графички дизајнер (1)
Деловен секретар (1)
Доставувач (1)
Економист (1)
Експерт (1)
Електро инсталатер (1)
Електро техничар (1)
Електромашински инженер (1)
Електромашински Техничар (1)
Електроничар (1)
Заварувач (1)
Земјоделски работници (1)
Инженер (1)
Комерцијалист за продажба (1)
Координатор со клиенти (1)
Лабораториски техничар (1)
Лице за чување (1)
Мајстор (1)
Маркетинг менаџер (1)
Машински инженер (1)
Машински инженер / Комерцијалист (1)
Менаџер за квалитет (1)
Менаџер за односи со клиенти (CRM) (1)
Менаџер за продажба (1)
Молер (1)
Одговорно лице за царински постапки (1)
Одржувач (1)
Оператор на CNC машина (1)
Општ магацински работник (1)
Пакувач (1)
Помошник Сметководител (1)
Помошник/чка (1)
Претставник за продажба и маркетинг (1)
Програмски асистент (1)
Проектант/програмер (1)
Промотер/ки (1)
Ракувач на градежна машина (1)
Референт за транспорт (1)
Рецепционер (1)
Сервис-Инженер за техничка поддршка на ИКТ опрема (1)
Слаткар (1)
Соработник (1)
Специјалист за интернет маркетинг и социјални медиуми (1)
Специјалист за Квалитет (1)
Специјалист за комуникација на германски јазик (1)
Специјалист за обезбедување на локации (1)
Специјалист за техничка поддршка (1)
Специјалист за финансиско известување (1)
Стручен Соработник (1)
Таксист (1)
Телефонски оператор (1)
Хигиеничар (1)
Хотелски персонал (1)
Чувар (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Никој не може да прави добра работа во текот на работното време, кој прави погрешни работи надвор од работното време.
-William J.H. Boetcker
 
Најпопуларни Огласи
Пакувач
фејдом фурнитуре
(3421 прегледи)
Административен асистент
Венерас ДООЕЛ
(2769 прегледи)
Асистент на менаџер
Руски Транс
(2722 прегледи)
Административен работник
сметководство
(2404 прегледи)
Општ работник
ДООЕЛ ГОЦИС
(2385 прегледи)
ADMINISTRATIVE ASSISTANT
Medical Advance
(2058 прегледи)
Специјалист за обезбедување на локации
Нова Мастер Комуникации
(1984 прегледи)
Административен работник
Профекс Консалтинг Плус
(1809 прегледи)
Административен асистент
ЕУРО - ТЕКНИКА
(1778 прегледи)
Асистент за финансии
Huawei
(1692 прегледи)
Skip Navigation Links


Најди Работа, 27.01.2021
Кога станува збор за автоматизација, не сите индустрии се еднакви

Автоматизацијата може да им користи на вработените помагајќи им да работат подобро, попаметно и поефикасно.

Сепак, усвојувањето на дигиталните работни процеси е мерливо нерамномерно низ индустриите и пазарите, според неодамнешното истражување на „Service Now“ и „ESI Thoughtlab“. Фармацевтските и животните науки, на пример, имаат двојно поголема веројатност од образовните институции за да бидат „високо автоматизирани“.

 

Оваа нерамномерност расте, и покрај многуте придобивки од автоматизацијата што ги откри оваа студија, вклучително и поголем раст на приходите, посреќни вработени и зголемено задоволство на клиентите.

 

„Автоматизацијата е да се биде попаметен, поефикасен и да се има способност да се иновира брзо“, вели Ванеса Смит, сениор потпретседател да Service Now. „Има многу придобивки, но веројатно најважни се поголемиот раст на приходите преку подобреното искуство на клиентите, значителни заштеди на трошоците и поголем ангажман на вработените“.

Како што се шири, јазот на автоматизацијата подобро позиционира одредени сектори да се справат со кризите додека другите се борат. За да дознаеме повеќе, разговаравме со СМит, чија новосоздадена позиција и задава да создаде поефикасни, ефективни и клиенти фокусирани на go-to-market процесот.

 

Овој разговор е едитиран за поголема јасност.

 

Ако автоматизацијата е толку позитивна сила, тогаш зошто се уште ја немаат преземено повеќето компании?

 

Да бидеме јасни – многу организации усвоија иницијативи за дигитална автоматизација. И тој тренд само ќе расте.

Неодамнешното истражување на Мекинзи открива дека над две третини од компаниите барем пилотираат во автоматизацијата на деловните процеси во една или повеќе деловни единици – за 57% минатата година. И проценуваме дека организациите ќе потрошат повеќе од 7 трилиони американски долари на иницијатива на дигитална трансформација.

Големото трошење на дигиталната трансформација и автоматизација е водено од потребата да се испорачаат исклучителни искуства: за клиенти, за вработени, за составни делови. За жал, додека некои компании се одлични – дури и забрзуваат – инвестираат во автоматизација, други заостануваат.

 

Гледам два клучни двигатели за тоа дали компанијата е подготвена да преземе поголемо продлабочување?

 

Прво, дали извршниот тим ја гледа автоматизацијата како стратешки императив на бизнисот? Оние кои сметаат дека автоматизацијата е иницијатива за заштеда на трошоци, имаат помала веројатност да влезат во бранот. Оние кои сметаат дека тоа е конкурентска предност во срцето на нивната деловна стратегија, најверојатно ќе дадат се од себе.

 

Второ е способноста и подготвеноста да се поттикнат промени. Кога иницијативата за автоматизација се гледа како егзистенцијална деловна иницијатива, веројатно ќе имате спонзорство на извршно ниво. Тоа спонзорство мора да се претвори во визија за промена што им се соопштува на сите вработени – нивната подготвеност да ја прифатат трансформацијата ќе го направи или скрши нивниот успех.

 

Дали некои индустрии се повеќе автоматизирани од другите? И ако е така, има ли поголема поддршка меѓу овие извршители и во рамките на овие култури?

 

Некои сектори се позрели кога станува збор за дигиталната автоматизација од другите. Но, одговорот е нијансиран.

На пример, компаниите кои работат во светот B2C бргу ги следат иницијативите за автоматизацијата поврзана со искуството на клиентите, додека организациите насочени кон услугите се фокусираат на автоматизација поврзана со искуството на вработените.

Компаниите со голем производствен фокус се фокусираат на автоматизацијата на подот на продавниците и синџирот на снабдување.

 

Ајде да погледнеме во здравството. Само 20% од здравствените директори велат дека нивните организации направиле големи подобрувања во искуството на клиентите, а само 8% велат дека направиле големи подобрувања во искуството на нивните вработени, според истражувањето на ESI ThoughtLab/ServiceNow.

 

Здравствениот одбор на областа Кантербери во Нов Зеланд е ѕвезден пример за моќта на автоматизацијата. Откако го доживееја уништувањето од земјотресите во 2011 година, тие се фокусираа на дигитализирање на процесите на човечки ресурси за вработените да можат да се фокусираат на пациентите. Нивните напори за автоматизација ги намалија електронските пораки добиени од човечки ресурси за приближно 4.000 месечно, а 55% од случаите со човечки ресурси сега се решени во рок од 24 часа.

 

Како можат секторите што заостануваат да започнат да имаат корист од автоматизацијата?

 

Добро прашање. Верувам дека лидерите во сите индустрии се будат од критичното значење на автоматизацијата. Со тоа, знаеме дека само 18% од образовните институции и 22% од владините агенции се сметаат за „високо автоматизирани“, на пример.

Но, не можете да зборувате за автоматизација и јавен сектор без претходно да зборувате за „база на клиенти“ на владата или без да признаете дека тие се најголемите работодавци во светот. Постојат 300 милиони – плус луѓе во САД и 7 милијарди луѓе ширум светот се опслужуваат од милиони вработени во владата. 

 

Секоја дигитална трансформација што допира до толку голема база на граѓани ќе дојде со своите предизвици, но КОВИД-19 беше позитивна сила за дигитална трансформација и за владата и за академските институции.

Погледнете го градот Филаделфија. Кога КОВИД го погоди и мнозинството од градските вработени беа испратени дома, нејзините IT тимови најдоа начини да ги задржат услугите за граѓаните и дигиталните иницијативи, без поголеми тешкотии. Државниот универзитет во Аризона веќе служеше 60.000 студенти кои посетуваа повеќе од 200 часови преку Интернет и можеше брзо да се насочи на 100% виртуелно учење.

Што се однесува на тоа како го сторија тоа, обете организации веќе инвестираа во дигитално работење. Ова ги подготви да одговорат на промените водени од пандемијата и да ги надминат своите заостанати колеги.

 

Автоматизацијата може да биде значителна инвестиција. Каков совет му нудите на амбициозен извршен директор кој верува во автоматизација, но е загрижен дали ќе го стори тоа погрешно?

Мој совет? Престанете да се грижите, започнете со автоматизација. Оние што нема да започнат, ќе останат зад нас – и ние имаме податоци за да го докажеме тоа. Истражувањата покажуваат дека високо автоматизираните компании имаат два и пол пати поголема веројатност да забележат поголем раст на приходите, а нивните вработени имаат три четвртини поголеми шанси да бидат задоволни. 

Во однос на остварливи совети, мојата мантра е: пилот, стандардизирај, скала.

Изберете помала подгрупа на вработени или клиенти и објаснете на вашиот одбор или менаџерскиот тим: „Да, тука има некои ризици, но позитивните страни потенцијално ја менуваат играта и ќе не диференцираат во нашата индустрија“.

На овој начин, вие ја минимизирате лошата страна, но сепак ги добивате учењата. И ако работи? Ќе ги забележите придобивките во обем скоро веднаш.

 

Ајде да зборуваме за влијанието на автоматизацијата врз работната сила. Кои се проблемите што ги имаат некои вработени?

 

Мислам дека, како што трендот на автоматизација неминовно расте, луѓето ќе откријат дека се ослободени од макотрпни рачни задачи и можат да се фокусираат на проблемите што само луѓето можат да ги решат.

Компаниите кои успешно автоматизираат ќе стават акцент на инвестициите во искуството на вработените. Кога луѓето ќе ги искористат придобивките од дигитализацијата на работниот тек, не само што се посреќни и попродуктивни, туку компанијата гледа и во подобрени финансиски перформанси.

Ова се враќа на прашањето да се има култура на дигитална трансформација и лидерство што ги пренесува придобивките од автоматизацијата. Тоа е патување на организацијата и нејзините вработени. Ако сте извршен директор или лидер на компанија и гледате можности за автоматизација, треба да размислите за повторно усовршување на вештините. Ако не го сторите тоа, ќе постои страв во компанијата. Ова е причината зошто лидерството е толку важно за време на трансформативните периоди.

 

Повторено усовршување на вештините? Раскажи ми повеќе.

 

Според една проценка, се уште не се измислени до 85% од работните места што ќе ги работиме во 2030 година.

Ако сте лидер и не размислувате за следната генерација на вештини и улоги во вашата компанија, навистина ви недостасува бродот. Треба да размислите за одржливост и да ги пронајдете оние вработени што можат да го направат тој скок во следната верзија на нивната работа во автоматизиран свет.

 

Уште не сте убедени? Размислете дека 200 од 500-те најпрофитабилни американски компании не постоеја пред само една деценија. За мене тоа кажува дека следната деценија ветува уште поголема можност – но само за оние организации и лидери кои ја прифаќаат технологијата за автоматизација денес.

 

Извор: Forbes

 
Активни Корисници
614
Линкови
Агенција за Вработување на Република Македонија
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Новиот Дизајн е:Total of voters : 15489

НајдиРабота во медиумите
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата