најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
04/10/2023 09:10:46 | Активни огласи: 127 | Вчерашни: 6 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
ОПЕРАТОР ЗА КОНТРОЛА НА КВАЛИТЕТ (во автомобилска индустрија) (10)
Account Manager for Macedonian Clients (9)
Градежен инженер (4)
Продавач (4)
Customer Service Representative (3)
Бравар (3)
Возач (3)
Медицинска сестра (3)
Монтер (3)
Општ работник (3)
Правник (3)
Референт за продажба (3)
Адвокатски приправник (2)
Административен асистент (2)
Електроавтоматичар (2)
Козметичарка (2)
Кројач (2)
Оператор (2)
Референт за набавка (2)
Рецепционер (2)
Фармацевтски техничар (2)
Account Assistant (1)
Account Manager (1)
Advertising Sales Agent (1)
Customer Relations Manager (1)
Customer Support Resentative (1)
Helpdesk Support Tech II (1)
IT Specialist (1)
KEY ACCOUNT SALES EXECUTIVE (1)
Lab testing technician (1)
MS Dynamics AX Solution Developer (1)
Quality control engineer (1)
Senior Product Manager (1)
Software Tester (1)
Агент за недвижности (1)
Агент за продажба (1)
Агент за транспорт (1)
Анкетар (1)
Бренд Менаџер (1)
Геодетски инженер (1)
Главен магационер (1)
Градежен техничар (1)
Дистрибутер (1)
Економист (1)
Заварувач (1)
Келнер/ка (1)
Келнер/Шанкер (1)
Книговодител-Сметководител (1)
Комерцијалист за продажба (1)
Кувар/ка (1)
Лаборант (1)
Магационер (1)
Маркетинг менаџер (1)
Маркетинг специјалист (1)
Медицински преставник (1)
ОПЕРАТОР ЗА КОНТРОЛА НА КВАЛИТЕТ (1)
Оператор на линија (1)
Пакувач (1)
Персонал за продажба (1)
Помошник/чка (1)
Програмер (1)
Продажба и маркетинг (1)
Промотер/ки (1)
Работник во производство (1)
Работник за обезбедување (1)
Ракувач со градежна машина (1)
Референт за транспорт (1)
Сметководител (1)
Специјалист за финансии (1)
Стоматолог (1)
Стоматолошка сестра (1)
Тапетар (1)
Технолог/Инженер (1)
Урбанист (1)
Фарбар (1)
Физио-терапевт (1)
Хигиеничар (1)
Хотелски персонал (1)
Шивач/ки (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Проблемот со светот е дека глупавите се целосно уверени, а интелегентните полни со сомнеж.
-Bertrand Russell
 
Најпопуларни Огласи
Customer Service Representative
Оне Контакт
(3412 прегледи)
Оператор
ALNASER 2000 SKOPJE
(1395 прегледи)
Општ работник
МК-ЕКОПАК ДОО
(1286 прегледи)
Пакувач
.
(1279 прегледи)
Возач
ПАНКОМЕРЦ
(992 прегледи)
Програмер
САЈТЕК Р&Д
(953 прегледи)
Customer Service Representative
Супорт & Солушонс центер МК
(938 прегледи)
Анкетар
ДеСо
(934 прегледи)
Оператор
Кентаур-импекс Дооел
(894 прегледи)
Медицинска сестра
ПЗУ Фемили Хелт
(841 прегледи)
Skip Navigation Links


Најди Работа, 10.05.2021
За да направите старт-ап според потребите на потрошувачите кој функционира, потребен ви е избалансиран тим

автори Риита Катила и Мајкл Лидерби 
23 април 2021 година

  На почетокот старт-ап според потребите на потрошувачите за развој на нови производи или бизниси стана популарен меѓу големите и малите компании.
Но, дали пристапот е навистина ефикасен? Обемна студија откри дека е - но пристапот не работи подеднакво добро за секого.
Пристапот за старт-ап бизниси по потреба на потрошувачите го зафати светот на претприемништво. Дури и основани компании како Дропбокс, Слек и Generalенерал електрик го прифатија како начин за брзо тестирање и рафинирање на идеи за производи или бизниси. Но, дали е овој пристап навистина ефикасен?

  Во неодамнешната статија за Стратешки претприемачки весник, ја објавивме првата студија за експериментално тестирање на клучните компоненти на старт-ап според потребите на потрошувачите. Користејќи податоци од програмата I-Corps на Националната научна фондација, која го користи методот на старт-ап според потребите на потрошувачите, за да им помогне на академскиот свет, научниците и инженерите да ги комерцијализираат технологиите што ги развиле, откривме дека пристапот во голема мера функционира како што е ветено: Тоа ги поттикнува тимовите да истражуваат хипотези и да се приближат до идеите . Понатаму, тимовите кои поинтензивно се занимаваа со методот имаа поголем оперативен успех (т.е. основаа компанија и вработуваа повеќе луѓе) во периодот од 18 месеци по програмата I-Corps.

  Но, има замка: Пристапот не работи подеднакво добро за секого. Додека образовно разновидните тимови - оние чии членови имаат различни видови на дипломи (инженерство, медицина и така натаму) - ја прифатија неговата експериментална, учење преку работа, додавањето на луѓе со деловни степени во мешавината имаше и позитивни и негативни ефекти. Најдоцна, МБА имаат тенденција да се спротивставуваат на методот, најверојатно затоа што нивната обука го нагласува учењето преку размислување. Сепак, тимовите со членови на МБА кои започнаа да ги користат компонентите на методот (особено интервјуа со клиенти) имаа поголема можност (во однос на тимовите без членови на МБА) да ги подобрат деловните идеи на тимовите. Ова сугерира неочекувани придобивки ако добиеме МБА да го прифатат методот пред сè. Врз основа на нашето истражување, ние исто така развивме препораки засновани на докази за тоа како иноваторите можат да ги надминат ограничувањата на методот и да го искористат максимумот.

To Make Lean Startups Work, You Need a Balanced Team

 
Активни Корисници
1613
Линкови
Агенција за Вработување на Република Македонија
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Новиот Дизајн е:Total of voters : 16527

НајдиРабота во медиумите
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата