најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
23/01/2022 08:30:51 | Активни огласи: 301 | Вчерашни: 22 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
Трговија (31)
- Нема информација (25)
Градежништво и Архитектура (25)
Информатичка технологија (21)
Продажба и Маркетинг (20)
Угостителство (18)
Фармација (18)
Производство (15)
Финансии и банкарство (15)
Медицина (10)
Прехранбена (10)
Право (9)
Администрација (8)
Хотелиерство (7)
Автомобилска (5)
Електроника и Телекомуникации (5)
Земјоделство (4)
Недвижнини (4)
Услуги (4)
Шпедиција и транспорт (4)
Графичка (3)
Текстилна (3)
Ветерина (2)
Забава и рекреција (2)
Металургија (2)
Невладини организации и Здруженија (2)
Образование и наука (2)
Осигурување (2)
Рударство (2)
Социјална (2)
Транспорт (2)
Геодезија (1)
Дистрибуција (1)
Дрвна (1)
Енергетика (1)
Инжинерство (1)
Машинство (1)
Медиуми (1)
Сметководство (1)
Спорт (1)
Стоматологија (1)
Туризам (1)
Убавина и здравје (1)
Човечки ресурси (1)
Шумарство (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
Account Manager for Macedonian Clients (13)
Возач (8)
Продавач (8)
Комерцијалист (7)
Фармацевтски техничар (7)
Инкасант (6)
Стручен Соработник (6)
Административен асистент (5)
Градежен инженер (5)
Дистрибутер (5)
Дистрибутер/Магационер (5)
Келнер/ка (5)
Фармацевт (5)
CALL CENTER AGENTS (4)
Агент за продажба (4)
Адвокатски приправник (4)
Економист (4)
Касиер/ка (4)
Општ работник (4)
Продавач/ка во малопродажен објект (4)
Работник во производство (4)
Customer Service Representative (3)
Асистент за продажба (3)
Доставувач (3)
Електро инсталатер (3)
Келнер/Шанкер (3)
Машински инженер (3)
Менаџер за продажба (3)
Монтер (3)
Оператор (3)
Персонал за продажба (3)
Пица мајстор (3)
Телефонски оператор (3)
Хигиеничар (3)
Helpdesk Support Tech II (2)
Агент за недвижности (2)
Агент за транспорт (2)
Архитект (2)
Доктор/ка (2)
Електричар (2)
Заварувач (2)
Кредитен референт  (2)
Кувар/ка (2)
Лаборант (2)
Магационер (2)
Медицинска сестра (2)
Неговател/ка (2)
Општ магацински работник (2)
Општи работници (2)
Пакувач (2)
Помошник во кујна (2)
Правник (2)
Практикант (2)
Работник во печатница (2)
Референт за продажба (2)
Рецепционер (2)
Сервисер (2)
Слаткар (2)
Специјалист за човечки ресурси (2)
Хаусмајстор (2)
.Net Core Програмер (Senior и Middle) (1)
Aвтомеханичар (1)
BI & Big Data Architect (1)
Business Development Manager (1)
Call Center Agent with English (1)
Coordination Officer (1)
Data Collection and Analysist (1)
Developers (1)
Dispatch (1)
Experienced Software Tester (1)
Functional Support Analyst (1)
HR SPECIALIST (1)
ICT / DevOps Manager (1)
Intern Software Developer (1)
Junior QA Tester (1)
Key Account Manager (1)
Marketing manager (1)
NET Програмер (1)
Office Assistant (1)
Phone Sales Representative (1)
Product Specialist (1)
Production Manager (1)
Quality Control Manager (1)
Sales Manager (1)
Sales Representative for North Macedonian Clients (1)
Security analyst (1)
SENIOR IT/TELECOM RECRUITER (1)
Senior Python Developer (1)
Software Developer (1)
Software Tester (1)
Агент за продажба и маркетинг (1)
Агроном (1)
Адвокат (1)
Административен работник (1)
Административен референт (1)
Асистент (1)
Ветеринар (1)
Геодетски инженер (1)
Готвач (1)
Градежен работник (1)
Графички дизајнер (1)
Диспечер/ка (1)
Доработници во Печатница (1)
Електро инженер (1)
Електро техничар (1)
Истражувач (1)
ИТ Специјалист (1)
Книговодител-Сметководител (1)
Комерцијален асистент (1)
Комерцијалист за терен (1)
Комерцијалист/Дистрибутер (1)
Конфекциски работник (1)
Координатор (1)
Лабораториски техничар (1)
Маникир (1)
Машински и електро техничари/инженери за одржување (1)
Медицински персонал (1)
Медицински преставник (1)
Медицински претставник (1)
Менаџер за односи со клиенти (CRM) (1)
Механичар (1)
Наставен кадар (1)
Наставник по Англиски (1)
Одржувач (1)
Одржувач на хортикултура (1)
ОПЕРАТОРИ ЗА ВО ПРОИЗВОДСТВО (1)
Општи работници и возач (1)
Пекар (1)
Персонал (1)
Помошник магационер (1)
Помошник Сметководител (1)
Промотер/ки (1)
Проценител (1)
Референт за наплата на долгови (1)
Рударски инженер (1)
Садомијач (1)
Секретар/ka (1)
Систем администратор (1)
Сменоводител (1)
Собар/ka (1)
Соработник (1)
СОРАБОТНИК ПРОЕКТАНТ/ АРХИТЕКТ (1)
Стоматолог (1)
Текстописец (1)
Техничар (1)
Техничка секретарка (1)
Технички секретар (1)
Тим лидер во производство (1)
Физиотерапевтски техничар (1)
Хемиски инженер (1)
Хортикултурен работник (1)
Хотелски персонал (1)
Шеф на ресторан (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Мажите се поважни од алатките. Ако не верувате дека е така, ставете добра алатка во рацете на просечен работник.
-John J. Bernet
 
Најпопуларни Огласи
Пакувач
.
(4840 прегледи)
Медицинска сестра
ПЗУ Венус Медикал
(2725 прегледи)
Телефонски оператор
Информест
(2356 прегледи)
Customer Service Representative
Супорт & Солушонс центер МК
(2289 прегледи)
Агент за продажба
МЕДИКАПРО ДООЕЛ
(2289 прегледи)
Хигиеничар
Венустас
(2256 прегледи)
Градежен инженер
Еуро Роад Дизајн Груп ДОО увоз-извоз Скопје
(1785 прегледи)
Оператор
ИНВЕНИО
(1777 прегледи)
Агент за продажба
ДООЕЛ ФАРМА ВЕТ
(1610 прегледи)
Градежен инженер
Еуро Роад Дизајн Груп ДОО увоз-извоз Скопје
(1451 прегледи)
Skip Navigation Links


Најди Работа, 30.12.2021
Не мора да бидете извршен директор за да бидете визионерски лидер

од 

Ron Ashkenas и Brook Manville

April 04, 2019

Создавањето обединувачка визија за една организација е основна вештина за лидерите. Едноставна, смела, инспиративна визија може да делува речиси магично: ги зближува луѓето низ целата компанија околу една заедничка цел и обезбедува фокусна точка за развивање стратегии за постигнување подобра иднина. За жал, сепак, градењето визија стана повеќе поврзано со лидерството на највисоко ниво на компанијата отколку со менаџерите во остатокот од организацијата. Но, дури и ако сте кандидат за лидер, постојат три можности за создавање визија што можете да ги сфатите сега: да придонесете во визијата на високите лидери, да ја пренесете визијата на компанијата во вашиот тим и да развиете нова тимска визија од првите редови што може да се искачува нагоре во компанијата. Секоја од нив може да го поттикне вашиот професионален развој, што ќе доведе до поголеми одговорности со текот на времето.

Сепак, дури и како менаџер (и кандидат за лидер), имате голем број можности да стекнете практично искуство во обликувањето на визијата. Во нашето истражување за HBR Leader''s Handbook, идентификувавме три критични можности за создавање визија што можете да ги сфатите.

Помагање на извршниот директор да ја обликува визијата на компанијата

Изработката на визија бара одреден елемент на гледање во иднината. Но, добрите високи лидери знаат дека им недостасуваат критични информации: тие се далеку од искуствата на клиентите, оперативната реалност и надежите и соништата на луѓето кои работат за нив.

Преведување на визијата на компанијата за да стане релевантна за вашиот тим

Дури и ако немате шанса да помогнете во обликувањето на „раните нацрти“ на визијата на вашата компанија, ако сте лидер на кое било ниво на организацијата, најверојатно ќе бидете повикани да работите со вашиот тим за да ја пренесете таа визија за вашата конкретна единица или функција. Ова само по себе е изработка на визија, иако во помал обем.

Катализирање на сопствената визија

Некогаш новата визија на компанијата не започнува со извршен директор и наместо тоа, се појавува од визиите што ги користат лидерите од пониско ниво за да поттикнат иновации и промени во нивните сопствени единици. Кога Broadcaster PBS разви и лансираше успешен нов канал за деца (PBS Kids 24/7), првичната визија дојде од Лесли Ротенберг, СВП на Детските медиуми за мрежата. Ротенберг ја убеди скептичната извршна директорка Пола Кергер дека таквата понуда е конзистентна со целокупната образовна визија на мрежата и дека може да се развие на економски исплатлив начин, за да се задоволат реалните потреби на публиката кои не се решени.

Да влезете во играта на визијата

Значи, како можете да се позиционирате за вакви моменти за градење визија и да ги зајакнете „мускулите на визијата“ во вашиот пакет алатки за лидерство? Секоја ситуација ќе биде различна, но еве неколку совети како да ги подобрите вашите шанси да се вклучите и да направите одреден развој на визијата.

  1. Прво, разјаснете што е визија и зошто е важна.
  2. Барајте различни видови можности за придонес.
  3. Ако најдете можност за градење визија, не ги правете сите одлуки сами.
  4. Учете со гледање или проучување како другите градат визија.

Бидејќи развојот на визијата за една организација ја поставува основата за стратегија и повисоки перформанси, таа секогаш ќе се смета како суштинска способност за врвните лидери. Но, немојте погрешно да толкувате дека ањето на визија секогаш и припаѓа на подобро платаените од вас. Како и секоја лидерска способност, визионирањето бара пракса - и нема подобар начин да се постигне таа пракса, на кое било ниво, отколку со градење на вашиот занает преку помали или ненадејни можности придонесете онаму каде што можете. Учењето преку пракса е подарок за секој во организациската шема со храброст да сонува и да зборува.

 

You Don’t Have to Be CEO to Be a Visionary Leader (hbr.org)

 

 
Активни Корисници
2078
Линкови
Агенција за Вработување на Република Македонија
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Новиот Дизајн е:Total of voters : 15903

НајдиРабота во медиумите
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата