најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
01/12/2022 02:56:26 | Активни огласи: 162 | Вчерашни: 35 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
Account Manager for Macedonian Clients (8)
Надворешен соработник (7)
Телефонски оператор (7)
Келнер/ка (4)
Магационер (4)
Возач (3)
Комерцијалист (3)
Кредитен референт  (3)
Продавач (3)
Сметководител (3)
Call Center Agent with English (2)
Customer Service Representative (2)
Textile/Clothing Technologist (2)
Агент за продажба (2)
Административен асистент (2)
Административно-книговодствен работник (2)
Аналитичар (2)
Готвач (2)
Градежен инженер (2)
Доктор/ка (2)
Економист (2)
Електричар (2)
Кувар/ка (2)
Лабораториски техничар (2)
Медицинска сестра (2)
Менаџер (2)
Менаџер за продажба (2)
Помошник во кујна (2)
Продавач/ка во малопродажен објект (2)
Ракувач на градежни машини (2)
Рецепционер (2)
Сменоводител (2)
Фармацевт (2)
Шеф на ресторан (2)
- Нема информација (1)
Business Development Manager (1)
Customer Support Resentative (1)
Financial Controller (1)
Functional Support Analyst (1)
IT Consultant (1)
IT Project Manager (1)
Office Administrator (1)
PHP DEVELOPER (1)
Software Tester (1)
Technical & Customer Support Specialist (1)
Web developer (1)
Агент за недвижности (1)
Административен референт (1)
Администратор (1)
Администратор на база на податоци (1)
Архитект и Градежни работници (1)
Асистент за продажба (1)
Асистент контролор (1)
Геодетски инженер (1)
Графички дизајнер (1)
Девелопер за Microsoft Dynamics NAV (1)
Дизајнер (1)
Диспонент (1)
Доставувач (1)
Електро техничар (1)
Електромонтер (1)
Забен техничар (1)
Информатичар (1)
Касиер/ка (1)
Келнер/Шанкер (1)
Колпортер (1)
Консултант - Аналитичар (1)
Контакт Центар Агенти (1)
Машинист за управување со багер (1)
Медицински преставник (1)
Медицински претставник (1)
Медицински техничар (1)
Мерчендајзер (1)
Микробиолог (1)
Наставник (1)
Неговател/ка (1)
Новинар (1)
ОВЛАСТЕН СМЕТКОВОДИТЕЛ (1)
Оператор (1)
Оператор во магацин (1)
ОПЕРАТОР ЗА КОНТРОЛА НА КВАЛИТЕТ (во автомобилска индустрија) (1)
ОПЕРАТОРИ ЗА ВО ПРОИЗВОДСТВО (1)
Општ магацински работник (1)
Општи работници (1)
Офицер за човечки ресурси (1)
Промотер/ки (1)
Ревизор (1)
Референт за продажба (1)
Садомијач (1)
Сервисер (1)
Систем инженер (1)
Столар (1)
Стоматолог (1)
Стоматолошка сестра (1)
Техничар (1)
Техничка секретарка (1)
Тим лидер (1)
Фармацевтски техничар (1)
Хаусмајстор (1)
Хигиеничар (1)
Шанкер/ка (1)
Шивач/ки (1)
Шпедитер (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Треба да си оригинален. Ако си како сите останати, зошто би имале потреба од тебе?
-B. Peters
 
Најпопуларни Огласи
Customer Service Representative
Супорт & Солушонс центер МК
(13656 прегледи)
Software Tester
Супорт & Солушонс центер МК
(8835 прегледи)
Контакт Центар Агенти
Оне Контакт
(2309 прегледи)
Администратор на база на податоци
Супорт & Солушонс центер МК
(1647 прегледи)
Тим лидер
ИНВЕНИО
(1609 прегледи)
Техничка секретарка
АДАСТРА ДОО Скопје
(1353 прегледи)
Градежен инженер
ЕУРО РОАД дизајн груп Доо
(1291 прегледи)
Сменоводител
ИНВЕНИО
(1184 прегледи)
Геодетски инженер
АСТРА ИНЖЕНЕРИНГ
(1023 прегледи)
Textile/Clothing Technologist
ЊУ ЕРА ТЕХТИЛЕ
(1020 прегледи)
Skip Navigation Links


Најди Работа, 11.04.2022
Кога жените лидери заминуваат, загубите се множат

Кога жените лидери заминуваат, загубите се множат

by Rasmus Hougaard, Jacqueline Carter, and Marissa Afton


Десетици милиони жени ги напуштија работните места од почетокот на пандемијата, голем дел од нив трајно. Ова го намали учеството на жените во глобалната работна сила на кризно ниво, но влијанието оди уште подлабоко. Со оглед на тоа што жените лидери имаат поангажирани тимови и поттикнуваат подобри работни перформанси, колатералната штета вклучува губење на ангажманот и продуктивноста од секој вработен кој сега нема да работи за жена. Истражувањето на проектот „Потенцијал“ го потврдува ова влијание, документирајќи дека во однос на клучните лидерски квалитети на мудроста и сочувството, жените лидери се рангирани значително повисоко од нивните машки колеги и тоа значи деловни и финансиски резултати. За да ги искористат овие наоди кон покорисни резултати за сите нивни вработени, организациите треба да промовираат принципи и практики кои: промовираат родова еднаквост, развиваат сочувствително лидерство и го зголемуваат учењето преку намерно обучување и советодавни кругови за мажи и жени.

Негативното влијание на пандемијата врз жените во работната сила нема да се смени уште долго време. Само во првата година од пандемијата, 54 милиони жени ширум светот ја напуштија работата, од кои речиси 90 проценти целосно ја напуштија работата. Стапката на учество на жените во глобалната работна сила сега е под 47%, драстично пониска од мажите со 72%.


Жените подобро ги изведуваат тешките задачи

Проектот Потенцијал спроведе повеќегодишна студија на лидери и вработени од приближно 5.000 компании во близу 100 земји. Сакавме да научиме како лидерите ги изведуваат тешките задачи што доаѓаат со нивните врвни работни места, а сепак остануваат добри луѓе. Анализата ја поделивме во две клучни особини: мудрост, храброст да се направи она што треба да се направи, дури и кога е тешко; и сочувство, грижата и емпатијата покажана кон другите, во комбинација со намерата да се поддржи и помогне. И двете особини се важни, но кога се комбинираат, има експоненцијално поголемо влијание врз важните параметри. На пример, задоволството од работата е 86% поголемо кај вработен кој работи за мудар и сочувствителен лидер отколку вработен кој не работи за таков лидер. 


Надвор од кризата

Често се појавува наратив кој вели дека жените се подобри во водство во криза, како нивните лидерски квалитети да се појавуваат само епизодно, а потоа повторно исчезнуваат. Иако извонредните околности во последните две години повторно ги ставија во центарот на вниманието силните страни на жените како лидери, ова не е изолиран настан. Вистината на предметот е дека сите ние повеќе уживаме во нашите работни места и имаме подобри резултати кога работиме за жена. Нашето истражување потврдува многу важни студии кои веќе го утврдија овој факт.


Каде да се оди одовде

Промовирајте ја родовата еднаквост.

Прво, иако се постигнати придобивки, организациите имаат уште долг пат кој треба да го поминат во поддршката и промовирањето на жените. Во моментов, белите мажи заземаат 62% од позициите во највисокоите работни позиции и пандемијата толку многу го зголеми глобалниот јаз меѓу половите што сега ќе бидат потребни 135,6 години за да се затвори. 


Развијте сочувствително лидерство.

Второ, иако жените можеби имаат вкоренета, природна предиспозиција за сочувствително лидерство, исто така знаеме дека сочувството може да се научи. Секој што е заинтересиран да стане помудар и посочувствителен лидер може да се „одучи“ од старите начини на лидерство и повторно да научи како да биде почовечен.


Насочено учење од колеги.

Трето, компаниите можат да создадат кругови за обучување и советување со колеги за мажи и жени каде што ќе можат да научат повеќе едни од други како да ги изведуваат тешките задачи на мудар и сочувствителен начин.

Има толку многу потреба од повеќе мудрост и сочувство во светот на работата и пошироко - и јасно е дека жените лидери се примарен извор на овие непроценливи квалитети. За жал, кога ги прашавме испитаниците во нашата анкета колку мудрост и сочувство се вклучени во нивниот идеален стил на лидерство, машките лидери одговорија дека сакаат повеќе мудрост, но помалку сочувство. Можеби не е изненадувачки што жените лидери одговорија дека сакаат да имаат повеќе мудрост и повеќе сочувство.

Ајде да направиме се што можеме за да ги поддржиме и развиеме нашите сегашни и идни жени лидери. На сите ни се потребни.

 

https://hbr.org/2022/03/when-women-leaders-leave-the-losses-multiply 

 
Активни Корисници
2278
Линкови
Агенција за Вработување на Република Македонија
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Новиот Дизајн е:Total of voters : 16322

НајдиРабота во медиумите
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата