најди работа, najdi rabota, огласи за работа, oglasi za rabota, вработување, vrabotuvanje, baram rabota, барам работа makedonija, jobs macedonia, find job, job search
04/02/2023 12:58:33 | Активни огласи: 183 | Вчерашни: 26 Мобилна верзија | За Нас | Маркетинг | Контакт
Advertisement
| Најави се | Регистрирај се
 
Пребарувај:
Клучен збор
 
Најди работа!
Напредно пребарување »
Регион
прикажи повеќе прикажи повеќе
Индустрија
прикажи повеќе прикажи повеќе
Позиција
Account Manager for Macedonian Clients (5)
Келнер/ка (5)
Продавач/ка во малопродажен објект (5)
Доктор/ка (4)
Комерцијалист (4)
Кувар/ка (4)
Магационер (4)
Продавач (4)
Телефонски оператор (4)
Фармацевтски техничар (4)
Software Tester (3)
Административен работник (3)
Градежен инженер (3)
Градежен техничар (3)
Стоматолошка сестра (3)
Customer Service Representative (2)
Адвокатски приправник (2)
Административен асистент (2)
Архитект (2)
Возач (2)
Готвач (2)
Градежен работник (2)
Девелопер за Microsoft Dynamics NAV (2)
Дистрибутер (2)
Електро инженер (2)
Келнер/Шанкер (2)
Машински инженер (2)
Медицинска сестра (2)
Мерчендајзер (2)
Монтер (2)
ОПЕРАТОР ЗА КОНТРОЛА НА КВАЛИТЕТ (во автомобилска индустрија) (2)
Помошник во кујна (2)
Работник во производство (2)
Рецепционер (2)
Салатер (2)
Собар/ka (2)
Техничар (2)
Фармацевт (2)
Хаусмајстор (2)
Хигиеничар (2)
Хостеса (2)
Account Assistant (1)
Application System Analyst/Programmer (1)
Area Sales Manager (1)
Business Development Manager (1)
Business Intelligence Analysts/Developers (1)
Construction engineer (1)
Customer Service Executive (1)
Digital Marketing Specialist (1)
FINANCIAL ANALYST (1)
Full Stack Developer (1)
Functional Support Analyst (1)
Head of Accounting (1)
Helpdesk Support Tech II (1)
IT Project Manager (1)
Junior Product Manager (1)
Project Manager (1)
Regional manager (1)
SALES EXECUTIVE (1)
Sales Representative for Macedonian Clients (1)
Tourism and Hospitality Sector Facilitator (1)
WEB DESIGN (1)
Web developer (1)
Агент за продажба (1)
Администратор на база на податоци (1)
Асистент за финансии (1)
Бравар (1)
Виљушкарист (1)
Геодетски инженер (1)
Геометар (1)
Градежен инженер/Архитект (1)
Деловен асистент (1)
Диспечер/ка (1)
Дистрибутер/Магационер (1)
Економист (1)
Електричар (1)
Електро техничар (1)
Електроавтоматичар (1)
Заварувач (1)
Касиер/ка (1)
Комерцијалист за продажба (1)
Контакт Центар Агенти (1)
Кредитен референт  (1)
Личен асистент (1)
Машинист (1)
Машинист за управување со багер (1)
Менаџер за продажба (1)
Набавувач / Purchasing Specialist (1)
Надворешен соработник (1)
Неговател/ка (1)
Обезбедувач (1)
Одговорен за одржување (1)
Одговорен сметководител (1)
Општи работници (1)
Пакувач (1)
Персонал за во кујна (1)
Персонал за продажба (1)
Пица мајстор (1)
Помошник Сметководител (1)
Промотер/ки (1)
Работник (1)
Ракувач со градежна машина (1)
Референт за продажба (1)
Столар (1)
Стручен Соработник (1)
Техничка секретарка (1)
Тим лидер (1)
Управувач со градежна машина (1)
Фактурист (1)
Фарбар (1)
Физио-терапевт (1)
Царински декларант (1)
Шанкер/ка (1)
Шпедитер (1)
прикажи повеќе прикажи повеќе
Рекоа:
Ако би имале нешто од корист, мора да го заработиме, а да заработиш стана луцидно, инвентивно, генијално, активно, претприемнички.
-Henry Ward Beecher
 
Најпопуларни Огласи
Контакт Центар Агенти
Оне Контакт
(3680 прегледи)
Пакувач
.
(2148 прегледи)
Медицинска сестра
ПЗУ Фемили Хелт
(2089 прегледи)
Возач
АДАСТРА ДОО Скопје
(1773 прегледи)
Административен работник
Универзал Комерц Скопје
(1699 прегледи)
Работник во производство
ЕЛЕМА
(1694 прегледи)
Геодетски инженер
АСТРА ИНЖЕНЕРИНГ
(1646 прегледи)
Техничка секретарка
АДАСТРА ДОО Скопје
(1459 прегледи)
Тим лидер
ИНВЕНИО
(1355 прегледи)
Customer Service Representative
Оне Контакт
(1310 прегледи)
Skip Navigation Links


Најди Работа, 29.12.2022
Ако не сте надвор од вашата комфорна зона, нема да научите ништо

од Енди Молински

Јавно говорење. Присуство на настан за вмрежување. Спротивставување со колега. Ова се непријатни задачи, но понекогаш треба да се извршат за да растеме професионално. Па, како да се иселите од вашата комфорна зона? Едноставно е: бидете искрени во врска со вашите изговори; препознајте ги вашите силни страни и искористете ги; и конечно, отскокнете. Ако патем направите неколку грешки, не грижете се. Тоа е само уште еден дел од процесот на учење.

Треба јавно да зборувате, но колената ви се кочат дури и пред да стигнете на подиумот. Сакате да ја проширите вашата мрежа, но порадо би голтнале клинци отколку да разговарате со непознати. Зборувањето на состаноците ќе ја зголеми вашата репутација на работа, но се плашите да не кажете погрешна работа. Ситуациите како овие - оние кои се важни професионално, но лично застрашувачки - се, за жал, сеприсутни. Лесен одговор на овие ситуации е избегнувањето. Кој сака да се чувствува вознемирен кога вие не морате?

Но, проблемот, се разбира, е што овие задачи не се само непријатни; тие се исто така неопходни. Како што растеме и учиме на нашите работни места и во нашите кариери, постојано се соочуваме со ситуации каде што треба да го прилагодиме нашето однесување. Тоа е едноставно реалност на светот во кој работиме денес. И без вештина и храброст да направиме скок, можеме да пропуштиме важни можности за напредување. Како можеме како професионалци да престанеме да ги градиме нашите животи околу избегнувањето на овие непријатни, но професионално корисни задачи?

Прво, бидете искрени со себе. Кога ја одбивте таа можност да зборувате на голема индустриска конференција, дали навистина тоа беше затоа што немавте време или се плашевте да стапнете на сцена и да се претставите? И кога не се соочивте со оној колега кој ви правеше сопки, дали тоа навистина беше затоа што чувствувавте дека на крајот ќе престане, или затоа што бевте преплашени од конфликт? Направете попис на изговорите што ги правите за избегнување ситуации надвор од вашата комфорна зона и запрашајте се дали тие се навистина легитимни. Ако некој друг ви ги понуди истите оправдувања за нивното однесување, дали ќе ги гледате како изговори или легитимни причини да одбиете? Одговорот не е секогаш јасен, но никогаш нема да можете да ја надминете неактивноста без да бидете искрени за вашите мотиви на прво место.

Потоа, однесувањето нека биде ваше. Многу малку луѓе се мачат во секоја верзија на страшна работна ситуација. Можеби ќе ви биде тешко да разговарате воопшто, но ќе ви биде полесно ако темата е нешто за што знаете многу. Или можеби ќе ви биде тешко да се вмрежите, освен кога тоа е во навистина мал амбиент.

Препознајте ги овие можности и искористете ги предностите - не ја кревајте оваа варијабилност до случајност. Долги години работев со луѓе кои се борат да излезат надвор од нивните удобни зони на работа и во секојдневниот живот, а она што го открив е дека често имаме многу поголема слобода отколку што си мислиме, да направиме овие задачи да се чувствуваат помалку одвратни. Честопати можеме да најдеме начин да го измениме она што треба да го направиме за да го направиме доволно содвено за изведување вајајки ги ситуациите на начин што ќе ја минимизира непријатноста. На пример, ако сте како мене и се нервирате да разговарате со големи групи за време на големи, бучни средини, најдете тивок агол од таа средина за да разговарате или излезете надвор во ходникот или пред зградата. Ако мразите јавно говорење и настани за вмрежување, но се чувствувате малку поудобно во мали групи, побарајте можности да разговарате со помали групи или да организирате интимни состаноци за кафе со оние со кои сакате да се поврзете.

Конечно, преземете чекор. За да излезете надвор од зоната на удобност, мора да го направите тоа, дури и ако е непријатно. Поставете механизми кои ќе ве принудат да се впуштите и може да откриете дека она од што првично се плашевте не е толку лошо како што мислевте.

На пример, во моето минато се чувствував непријатно кога требаше да говорам јавно. На постдипломски студии одев на час по јавно говорење и професорот нè замоли да држиме говори - користејќи белешки - секој час. Потоа, по третиот или четвртиот час, ни рекоа да ги предадеме нашите белешки и да говориме без подготовка. Бев преплашен, како и сите други на курсот, но знаете што? Тоа всушност функционираше. Јас успеав, а исто така и сите други. Всушност, говорењето без белешки беше многу поефикасно, го направи моето говорење поприродно и поавтентично. Но, без овој механизам да ме принуди на акција, можеби никогаш немаше да се впуштам во тоа.

Започнете со мали чекори. Наместо директно да говорите на настан во индустријата, пријавете се на час за јавно говорење. Наместо да зборувате во салата, пред вашите најстари колеги, започнете со зборување на помали состаноци со врсниците за да видите како се чувствувате. И додека сте таму, проверете дали можете да регрутирате близок пријател или колега за да понудите совет и охрабрување пред предизвикувачка ситуација.

Можеби ќе се сопнете, но тоа е во ред. Всушност, тоа е единствениот начин на кој ќе научите, особено ако можете да сфатите дека погрешните чекори се неизбежен - и всушност суштински - дел од процесот на учење. На крајот, иако можеби се чувствуваме немоќни во ситуации надвор од нашата комфорна зона, имаме повеќе моќ отколку што мислиме. Значи, пробајте. Бидете искрени со себе, преземете го однесувањето и пробајте. Моја претпоставка е дека ќе бидете среќни што си дадовте можност да растете, учите и да го проширите вашиот професионален репертоар.

If You’re Not Outside Your Comfort Zone, You Won’t Learn Anything

 
Активни Корисници
1998
Линкови
Агенција за Вработување на Република Македонија
Отворени работни места во ЕУ Мисијата во Република Македонија
Отворени работни позиции во UNDP Македонија
Новиот Дизајн е:Total of voters : 16377

НајдиРабота во медиумите
Младите не пребираат работа, а газдите користат
Дипломците им го јадат лебот на среднистите
— Вечер, 21.03.2013, број 15242
 
Анализа: Има ли формула за решавање на македонската невработеност?
Само инвестиции отвораат работни места
— Капитал, 08.08.2012, број 667/668
 
Што се бара и што се нуди на македонската берза на труд
Информатичарите најдефицитарни, банкарите најплатени
— Капитал, 04.12.2008, број 472
 
Нови трендови на пазарот на труд
Преку Интернет до работно место
— Капитал, 21.02.2008, број 431
 
Иако Македонија е прва по невработеност во регионот
Директори и даскали најбарани на берзата на трудот
— Време, 15.10.2007, број 1198
 
Според анализата на огласите за вработување на порталот "НАЈДИ РАБОТА"
Работниците најбарани, ама ги нема
— Вечер, 11.09.2007, број 13597
RSS Вести

Бруто/Нето Калкулатор
Бруто Плата
Нето Плата